Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Nusaybin’den Sonra Derik

Nusaybin’den Sonra Derik

Sermaye devletinin Kürdistan’da ilan ettiği sokağa çıkma yasakları devam ediyor. 14 gündür Nusaybin’de süren sokağa çıkma yasağı Nusaybin halkının direnişi sayesinde kaldırılmıştı. Derik’te ise önceki gün ilan edilen sokağa çıkma yasağı ilk olarak 17.00 kadar açıklması ile duyurulmuştu. Ardından yasak gece 24.00’a kadar uzatılmıştı. Ancak kaymakamlık yasağı bugün “ikinnci bir emre kadar” diyerek belirsiz bir tarihe kadar uzattı. Daha önceki yasaklar gibi Derik’te uygulanan yasağında günlerce süreceği kaygısını taşıyan insanlar tedirğinler.

Derik’te sokağa çıkma yasağı yine Kürt hareketinin güçlüğü olduğu Cevizpınar, Kale, Küçükpınar, Zeytinpınar, Bahçelievler, Dağ, Söğütözü ve Tepebağ mahallelerinde geçerli olacak.

Yasağın uzatılmasının ardından yerel kaynaklardan gelen bilgiler asgari hareketliliğin arttığı, ilçeye giriş çıkışların yasaklandığı ve silah seslerinin yükseldiğini belirtiyorlar.

Yasağın uygulandığı mahallelerde barikatlar var ayrıca bu mahallelerde direniş kararlılıkla sürdürülüyor. Çarşı merkezinnde operasyon yapan polis ile çatışma yaşandığı ve çatışmanın bu bölgede de sürdüğü gelen haberler arasında. Yasak dışında ki bir çok mahallede gece boyu süren ses çıkarma eylemleri yapıldı.

sokaga-cikma-yasagi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*