Anasayfa » BASINDAN » Nusaybin’de direniş büyüyor

Nusaybin’de direniş büyüyor

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki birçok mahallede dünden bu yana operasyon halindeki özel harekatçılara yönelik direnişçi gençlik gruplarının eylemleri sürüyor. Eylemler sonucunda 5 özel harekat polisi öldürüldü.

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki birçok mahallede dünden bu yana operasyon halindeki özel harekatçılara yönelik direnişçi gençlik gruplarının eylemleri sürüyor. Eylemler sonucunda 5 özel harekat polisi öldürülürken polislerin gerçekleştirdiği suikast sonucu 50 yaşındaki Ahmet Sönmez yaşamını yitirirken, 75 yaşındaki Musa Akçin ise yaralandı.

4 ÖZEL HAREKATÇI ÖLDÜRÜLDÜ

Dün akşam saat 20:00 sıralarında Nusaybin ilçesine bağlı Koçer mahallesine tank ve havan atışlarıyla saldırı düzenleyen Türk devleti bu mahalleye yönelik özel harekat polisleri ve asker eşliğinde operasyon düzenledi. Bu operasyonlar esnasında binaların üzerine yerleştirilmiş keskin nişancılar tarafından Ahmet Sönmez katledilirken Musa Akçin ise yaralandı. Ayrıca çok sayıda yerleşim yeri zarar gördü. Saat 09:30’ a kadar mahalleye yönelik saldırılarını sürdüren özel harekat polisleri mahalleyi ele geçirmek üzere ikinci bir kapsamlı saldırı başlattı. Hükümet konağı ve Newroz Meydanı yönünden harekete geçen ve ağır silahlarla Ş. Gelhat (Abdulkadir) mahallesini hedef alan polislerle gençlik arasındaki çatışmalar şiddetlenerek devam etti.

Bu esnada mahalleye girmek isteyen zırhlı araçta gençlerin daha önce yerleştirdikleri tuzağın patlatılması sonucu ağır darbelendi. Bu mahallelerde yaşanan çatışmalar sonucu 4 özel harekat polisinin öldürüldüğü belirtildi.

TOMA İMHA EDİLDİ

2 Ekim günü akşam saat 21:00’da Nusaybin’in Sakarya sokağında (Çarşı Merkezi) ise halk saldırılar karşısında sokaklara dökülerek tepkilerini dile getirdi. Eylemini sürdüren halka ağır silahlar saldıran polis karşısında gençlik gruplarının ve halkın direnişini buldu. Ferdi silahlar ve el bombalarıyla saldırılara cevap veren direnişçi gruplar burada bir TOMA aracına da eylem düzenledi. İmha olan TOMA aracının içerisinde bulanan polislerden biri ölürken diğeri de yaralandı. Bunun üzerine mahalleyi zırhlı araçlarla kuşatma altına alan polis yüksek binalara keskin nişancılarını yerleştirdi.

ZIRHLI ARAÇLAR DARBELENDİ

Aynı gün bir başka saldırı girişimi de Alika Mahallesine yönelikti. Mahalleye zırhlı araçlarla girmek isteyen özel harekat polisleri burada da direnişle karşılandı. Gençlerin B-7 roketatarlarla zırhlı araçlara yönelik gerçekleştirdiği eylem sonucunda 1 kobra tipi araç darbe aldı.

İlerleyen saatlerde mahallenin etrafında bekleyişini sürdüren polislere yönelik gençler, ikinci bir eylem düzenleyerek operasyon gücünü geri püskürttü. Burada ferdi silahlar ve el bombalarıyla özel harekat gücünü hedef alan gençlerin eylemi sonucu operasyon için gelen özel harekat gücü ipek yolu civarlarına geri çekildi. Ardından Türk devleti mahalleyi zırhlı araçlar üzerindeki ağır silahlar ve tanklarla sabah saatlerine kadar yoğun bir şekilde vurdu.

Bu gün sabah 09:00 sıralarında da özel harekat polisleri Nusaybin’e bağlı Alika ve Ş. Gelhat mahallelerine ağır silahlar ve bomba atarlarla saldırıda bulundu. Öz savunmalarını gerçekleştiren gençler bu saldırılara karşı daha önce mahallenin kimi yerlerine konumlandırılmış 3 suikast grubuna yönelik bir eylem gerçekleştirdi. Burada yaşanan eylemin sonuçlarına ilişkin net bilgiye ulaşılamadı.

Nusaybin civarlarında çatışmalar sürerken giriş-çıkışların tümden kapatılmış olduğu bildiriliyor. Sokağa çıkma yasağının hala devam ettiği Nusaybin’de İpekyolu üzerine özel harekat ve asker takviyesi ise sürüyor.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*