Anasayfa » GÜNDEM » Nuriye ve Semih için Ankara’ya gidecek bileşenlerin önü polis tarafından kesilerek gidişleri engellendi

Nuriye ve Semih için Ankara’ya gidecek bileşenlerin önü polis tarafından kesilerek gidişleri engellendi

Nuriye ve Semih için Dayanışma Platformu’nun 23 Temmuz’da Güvenpark’ta bir araya gelerek düzenleyeceği etkinlik için İstanbul’dan yola çıkacak grubun araçları polis tarafından bağlanarak gidişler engellendi.

Yarın Ankara’da olmak üzere Kadıköy’de toplanma çağrısı yaparak bir araya gelen bileşenler Kadıköy Belediyesi önünde bir araya geldiler. Daha önceden hazırlanan otobüslerle Ankara’ya gidecek bileşenlerin önü polis tarafından kesilerek gidişleri ‘OHAL’ gerekçesiyle engellendi. Farklı araçlarla toplu ya da bireysel olarak Ankara’ya gidişlerin engelleneceğini de duyuran polis, Ankara’ya gidişler için hazırlanan otobüsleri de bağlayarak çıkışlarına izin vermedi.

Engelleme sonrası belediye önünde toplanan bileşenler polisin keyfi ve yasakçı tutumunu protesto etmek için oturma eylemine geçtiler. Belediye önündeki yolun karşısında bulunan AKP binasına yüzlerini dönerek oturma eylemini sürdüren bileşenler sık sık “Nuriye Semih yalnız değildir!”, “Nuriye Semih onurumuzdur!”, “KHK’lar gidecek biz kazanacağız!” sloganları attılar.

Eylemde konuşan ihraç edilen kamu emekçilerinden Dursun Doğan, “Nuriye ve Semih’in yürüdüğü yoldan yürümeye devam edeceğiz. Bizler AKP iktidarını tanıyoruz. Bunlar aşımıza, ekmeğimize göz koyanlardır. Bizler işimizi, çalışma hakkımızı geri istiyoruz. Bu haklı mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu ülkeyi AKP’ye teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.

Eğitim-Sen Yürütme Kurulu adına söz alan Derya Yulcu ise “Konuşmamızı istemiyorlar, konuşmamıza, basın açıklaması yapmamıza tahammül edemiyorlar. Bizi burada rehin tutuyorlar. Bunun adı faşizmdir” diye belirtti. AKP’nin işlerine ekmeklerine göz diktiğinin altını çizen Yulcu, AKP’nin emek düşmanı olduğunu vurguladı.

Eylemde son sözü alan Av. Barkın Timtik, insanlığın büyük bedeller ödeyerek haklarını kazandığını söyledi. Timtik, insanların can vererek, kan dökerek elde ettiği hakların bir gecede ellerinden alınmasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi

söz alan Av. Gökmen Yeşil, 43 kurumun bugün Ankara’ya gitmek istediğini ancak gidişlerinin fiili olarak engellendiğini belirtti. Yayımlaan KHK’ların sultanın fermanı olduğunu söyleyen Yeşil, insanların KHK’lar ile işlerinden, ekmeklerinden olduğunu kaydetti. Yeşil, Nuriye Gülen ve Semih Özakça’nın taleplerinin açık olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Nuriye ve Semih ‘İşimizi geri istiyoruz’ diyor. ‘Açlıkla terbiye edilmek istemiyoruz’ diyor. Nuriye ve Semih’i mutlaka yaşatacağız” dedi.

Açıklama sonrası yapılan bilgilendirmede, Ankara’ya çağrı yapan tüm örgüt, siyasi parti, sendika ve derneklerin kendi imkanlarıyla Ankara’ya gidecekleri belirtildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*