Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Numune Hastane işçileri için yürüyüş
Numune Hastane sağlık işçilerinin direnişlerinin 10. gününde direniş daha bir ete kemiğe bürünürken kurumlar tarafından ziyaretler de devam ediyor.

Numune Hastane işçileri için yürüyüş


Numune Hastane sağlık işçilerinin direnişlerinin 10. gününde direniş daha bir ete kemiğe bürünürken kurumlar tarafından ziyaretler de devam ediyor.

10 Gündür hastane bahçesinde direnen işçilere bir destek de İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi yönetimi ve üyelerinden geldi. Saat 12.00 – 13.00 arası gerçekleştirilen ziyaretin yanı sıra işçilerin öğlen yemekleri de İHD Adana Şubesi tarafından karşılandı.

Hastane bahçesine gelindiğinde “Numune işçileri yalnız değildir”, “Köle değil işçiyiz onurluyuz güçlüyüz”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için bir belgesel hazırlığı içerisinde olan İHD Adana Şubesi Kadın Komisyonu tarafından ise belgesel film için çekim yapıldı.

Direnişe yeni katılımlar da oluyor. Yeni katılımlarla birlikte direnişçi taşron kadın işçi sayısı 18 oldu. Yapılan ihale sonucunda ORBAŞ firması ihaleyi aldıktan sona önce boş ibraname imzalattıkları, doğum yapmış kadınlar ve hamile kadınlar ise bir daha iş başı yaptırılmıyor. Yeni doğum yapmış kadın işçilerden Esra Süme süreci aktarıyor.

Esra Süme: 2003 yılında ilk işe başladığımda bizleri 8 ay boyunca ücret vermeden çalıştırdılar. 2004 yılında asıl işe alındığımızdan itibaren ücret ödemeye başladılar. Yani 8 ay çalışmamızın karşılığını hiç almadık. Doğum yaptıktan sonra işten atıldığımı öğrendim. Üstelik ORPAŞ‘ın bana verdiği ibranameyi de imzalamıştım. Benim gibi birkaç arkadaş da aynı nedenle işten atıldılar. Doğum yapmış ve hamile kadınlara iş başı yaptırmayacaklar.

Numune Hastanesi işçileri “Direnişin Günlüğü” olarak bir de günlük tutuyorlar.

Yemekten sonra İHD adına kısa bir konuşma gerçekleştirildi. İşçiler ise bir duyuru yaptılar.

Numune Hastanesi taşeron işçileri seslerini duyurmak, işe geri alınma talepleri yerine getirilmesi için sendika, demokratik kitle örgütleri ve Numune işçileri bir yürüyüş gerçekleştirecek.

Yürüyüş 13 Ocak Perşembe günü saat 12.00‘de Hastaneler kavşağından başlayıp Numune Hastanesi‘nde son bulacak.

Adana DP

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*