Anasayfa » DÜNYA » Norveç’teki katliama karşı ortak eylem

Norveç’teki katliama karşı ortak eylem

Avrupa’da göçmen işçi emekçiler ile yerli işçi sınıfı ve emekçiler arasına bariyerler örme hedefli yürütülen ırkçı-faşist propagandaların tetiklemesi sonucu Norveç’te gerçekleştirilen katliam İsviçre Basel’de organize edilen bir yürüyüşle protesto edildi.

Devrimci Proletarya’nın da imzacısı olduğu ortak eylem BirKar, Devrimci İnşa Basel, İDHF ve İGİF’ten oluşan İsviçreli ve Türkiyeli devrimci demokratik kurumların katılımıyla gerçekleştirildi. Yaklaşık 100 kişinin katılım sağladığı gösteri iki saat sürdü. Eylem boyunca, “Yaşasın enternasyonal dayanışma”, “Sınıfa karşı sınıf mücadelesi”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “No Pasaran” sloganları atıldı. Ortak metinde şunlar vurgulandı: “Anders Behring Breivik adlı faşistin saldırısı bütün Avrupa’yı şoka uğrattı. Bu saldırıda 92 kişinin hayatını kaybetmesine rağmen, medya bu katliamı sadece dengesiz ve acımasız bir kişi tarafından yapılan bir saldırı olarak değerlendiriyor. Fakat bu katliam toplumsal ve siyasal bir bütünlüğü ifade etmektedir.
SVP temsil ettiği sınıfın zenginliğine zenginlik katmak için işçi sınıfına yüklenmektedir. İşçi sınıfını asıl düşmanı olan sermaye sınıfına karşı yürüttüğü sınıf mücadelesinden uzaklaştırmayı hedefliyor. Burjuvazi yabancı düşmanlığını tetikliyerek halk arasında korku ve saldırganlığın yayılmasını bizzat örgütleyerek kendilerini ve zenginliklerini garantiye almaya çalışıyorlar.
Toplumda hergün daha da coğalarak köksalan yabancı düşmanlığı burjuvazinin ve medyanın ortak planladıkları ve uyguladıkları korku ve şiddet duygusundan dolayı Norveç örneğinde de görüldüğü üzere ezici ve yıkıcı bir etkiye sahiptir.
Irkçılığın ve yabancı düşmanlığının bizim içimizde yeri yoktur. Bundan dolayıdır ki ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı etkin bir mücadele yürütüyoruz. Bizler patronların olmadığı, milliyetin ve dinin hiçbir rol oynamadığı bir dünya için mücadele ediyoruz.

No Pasarán!

Kahrolsun Irkçılık ve milliyetçilik!

Bizim için var olan tek savaş sınıfa karşı sınıf savaşı!”

Proletarya enternasyonalizmi gerici kumpası boşa çıkaracak

Ekonomik krizin işçi sınıfı ve emekçilere sosyal kesintiler, hak gaspları, çalışma saatlerinin düşürülmesi, çağrı üzerine çalışma, süreli çalışma ve işten çıkarmalar biçiminde fatura edilmesi toplumda sınıfsal çelişkileri derinleştiriyor. Derinleşen sınıfsal çelişkilerin burjuva sınıfa ve onun üzerinde oturduğu kapitalist sisteme yönelmemesi için göçmen işçi ve emekçiler burjuvazinin çıkarlarına malzeme ediliyor. Burjuva medya ve partiler tarafından, yerli işçi sınıfı ve emekçilere sorunun esas sorumlusu olarak göçmen işçi emekçiler gösteriliyor. Derinleşen sınıf çelişkilerinin, işçi sınıfı tarafından doğru hedefe, kapitalist sisteme yönelmesini manipüle eden alışıldık bir burjuva siyaset tarzı ki, ilk kez de yapılmıyor. Buradaki ırkçı-faşizan propaganda ve yaklaşım burjuvazinin andaki ihtiyaçlarını karşılamaya dönük olarak anlaşılmalıdır. Yoksa öyle Birinci Emperyalist Paylaşım Savaşı öncesi dönem hatırlatmaları gibi abartılı “faşizm yükselişte-tırmanışta” tarzı bir söylem, ne gerçeğe uygun siyasal bir değerlendirmedir ve ne de mali sermayenin bugün için faşist iktidarlara ihtiyacı vardır.

Buradaki asıl tehlike işi sınıfı içerisinde yaratılmaya çalışılan bölünme ve parçalanmadır. İşçi sınıfı devrimcilerinin görevi de bu tehlikenin bilincinde olarak proletarya sosyalizmini örgütleme çalışmalarını derinleştirmek olacaktır.

İşçi sınıfının, ırkçı gericiliğe karşı geliştireceği proletarya enternasyonalizmi temelindeki sınıf kardeşleşmesi burjuvazinin kurmaya çalıştığı gerici kumpası boşa çıkaracaktır. Sınıfa karşı sınıf temelinde yaratılacak örgütlenmelerle sömürünün, ekonomik krizlerin, hak gasplarının, savaşların ve düşmanlıkların gerçek sorumlusunun kapitalist sistem olduğu açığa çıkarılacaktır. İnsanlığın gerçek kurtuluşunun dünya sosyalist devrimiyle hayat bulacağı bir dünya düş değildir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*