Home » GÜNÜN İÇİNDEN » “Niye dinliyorsunuz kaaarşim?”

“Niye dinliyorsunuz kaaarşim?”

Dün akşam Twitter’dan  “sabah operasyon olacak” diye duyuran Fuat Avni’nin dediği çıktı yine.

“Yasadışı dinleme” operasyonu olarak tarihe geçen operasyon 13 ilde  16 kişi gözaltına alınmasıyla sonuçlandı. AKP ve cemaat arasında sadece emniyet içinde değil onlarca devlet kurumunda kadrosal yıpratma ve çeşitli yaptırımlar uygulanmakta.

Yasa dışıysa dinleME ama belirli bir burjuva hukukuna sığdırdığın zaman ( ki TİB ( Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) tamda bunun için kurulan -sosyal medya ve iletişim ağında ki denetim ve gözetimin merkezileşmesi üzerine -) dinlemek, gözetlemek, kontrol etmek, denetlemek olağan ve gereklidir.

Devlet mekanizmasının doğallığı, meşruluğu  Dünya’da ve Türkiye’de gün geçtikçe tartışılmaya açılarak, devlet olgusunun karizması çizildikçe çizilmektedir. Buna rağmen devlet mekanizmasına atfedilen ” denetim ve gözetim” zorunluluğu, elbet kendi sınıf çıkar ilişkilerince uyarlanıp, meşru dinleme ve gayrımeşru olana savaş açma hali olarak bizlere yansımakta. Sadece bu değil, ” bakın devlet içinde bile bu hale savaş açıyoruz” diye gözümüze sokmaktalar. Açık ve net olan tek bir şey var ki o da; yaşamlarımızı kendi çıkarları için denetim ve gözetlemeye tabi tutanlar, biz işçiler tarafından, kadınlar, işçi-öğrenciler, emekliler tarafından da denetime ve gözetime tabi tutulacaktır!

Yolsuzluk operasyonunu düşünün bir, yayılan TAPE’leri. Belki bizlerin ellerinden çıkmadı ama devlet mekanizması içinde ki kirli ilşikileri, bugün yasadışı dinlemeye karşı operasyon yapanların ne durumda olduklarının bariz göstergeleriydi o TAPE’ler.

Ortaya çıkan bu durum Yasal- yasa dışı dinlemeler ikiliği değil,  denetim ve gözetimin devletin kendi çıkarları için, toplumsal hegomonya kurma istemi mi yoksa işçi sınıfının nezninde devletin tüm kirliliği şeffaflaşması ikililiğidir!

Devletin iç ilişkilerinden, “gizlilik” formatına büründürdüğü her karar, yetkilendirme, yapılan işlemler, bizim gözetim ve denetimimize tabi tutulmalıdır.

Artık kulaktan kulağa bir fısıltı gibi yayılan devlet mekanizması içinde ki bu kirliliği ortaya çıkartmak yerine, kendi denetim ve gözetleme mekanizmalarımızı kurarak, bir üst evreye geçme vaktidir!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*