Anasayfa » GÜNDEM » Niğde’de Roboski eylemine saldırı

Niğde’de Roboski eylemine saldırı

Roboski anması için Niğde HDP/HDK’nin çağrısıyla Niğde Cumhuriyet Meyadı’nda toplanan kitle “Roboski’yi Unutma Unutturma Hesap Sor” ve “Roboski’nin Katili Devlettir” pankartı açarak sloganlar eşliğinde basın açıklaması yaptı.

Açıklama sırasında  polislerden de cesaret alan 15-20 kişilik sivil faşist grub eylemci kitleye önce sözlü tacizde bulundu ardından grubun hızla yüzlerce kişiyi bulmasıyla “tekbir allahu ekber” nidalarıyla basın açıklaması yapan HDP ve Dem Gençlilere çevik kuvvet ekipleriyle birlikte taşlı sopalı saldırıya geçtiler.

Saldırının ardından HDP ve Dem Genç Niğde’nin pankartları parçalanarak yakıldı, Roboski anmasına katılan 70’i aşkın kişiye ise coplarla saldırıldı.

Parti il binasına gelen HDP Niğde il yöneticilerini parti il binasında ablukaya almak isteyen faşist çeteler önce dağıtılmış içerideki parti il binası boşaltıldıktan sonra akşam saatlerinde bu kez de boş parti binası silahlarla taranarak cam ve çerçeveleri parçalanarak tahrip edilmiştir.

28 Aralık sabah erken saatlerle parti il binasına gelen HDP Niğde yöneticileri olay yeri inceleme de dâhil ilgili polis birimleriyle parti binasına girerek saldırı ve hasarı tutanaklayıp şikâyetçi olduklarını resmi olarak bildirip hukuksal işlemleri başlatmışlardır.

İl Eşbaşkanı Hatun Geyik “Partimiz HDP’ye yönelik Niğde özelinde bu sekizinci saldırıdır. İlk kez ateşli silahlarla saldırıya uğruyoruz. Daha önceki saldırıların yapanların yanına kar kaldığını görerek cesaretlendirilen şoven söylemlerle zehirlenen güruhlar bu kez de pompalı tüfeklerle partimize saldırmışlardır. Bundan önceki saldırılarda yaptığımız suç duyurularına gerekli hassasiyeti göstermeyen yetkililer cenazelerimiz çıkınca mı gerekli önlemleri alacaklar, silahlı sözlü sinkaflı saldırılarınız bize vız gelir ne sindire bilirler ne bileri sustura bilirle. İnadına barış inadına yaşasın halkların kardeşliği demeye bu can bu tende kaldığı surece devam edeceğiz.” dedi.

gaaa

hdpn

hdpniğde

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*