Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Niğde’de eylemler

Niğde’de eylemler

Niğde’de 1 Haziran Cumartesi günü saat 12.00 sularında Taksim Gezi parkı için başlayan dayanışma eylemi AKP karşıtı eylemlere dönüşerek Cumartesiyi Pazara bağlayan gece ve Pazar günü gün ve gece boyu devam ederek 3 haziran pazartesi gününe ulaştı. Niğde Eğitim Sen üyesi Fikret Ünal’ın Gaziantep iline sürgününü protesto etmek için Niğde emek ve demokrasi güçlerinin örgütlediği eylemin 3 Hazirana çekilerek birleşmesi ve ardından KESK genel merkezinin 5 Haziran Grevini 4 haziranda başlatacağını duyurması Niğde ilini sürekli eylem ritmine soktu.

3 Haziran günü Niğde Ana caddelerinde “Sürgünleri kabul etmiyor kınıyoruz” yazılı siyah çelenk ve “Sürgünler baskılar bizi yıldıramaz” pankartı arkasında toplanan yüzü aşkın kamu emekçisi İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sloganlarla yürüyerek il milli eğitim müdürüyle görüşme talebinde bulundular. Muhatap bulamayan emekçiler Milli Eğitim Müdürlüğü bahçe kapısı önünde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün hukuksuz uygulamalarını teşhir edecek konuşmalar yaptılar.

Yeni sürgün Fikret Ünal öğretmen “okul müdürü olarak uzun yıllardır görev yaptığım Niğde ilinde son bir yıldır gerek örgütlü kimliğim gerekse İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yaptığı hukuksuz uygulamalara gösterdiğim tepkilerden rahatsız olan il milli eğitim müdürünün her türlü mobbing uygulamasına karşı örgütlü tavrımı çekinmeden gösterdiğim için “görevin lüzumu gereği” gibi muğlak bir bahaneyle hiçbir maddi delile dayanmadan Antep iline sürgün ederek cezalandırmak istemiştir.

Buradan Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Kapısından bir kez daha haykırıyorum sürgünle baskıyla örgütlü gücümüzü kıramazsınız.10 ay önce sürgün edilen sendika başkanım Göksel Rıza Özkan gibi şahsıma layık gördüğünüz sürgün yaftasını tüm onurumla taşıyacağım. Doğruyu söylemekten ve demokrasi mücadelesinde bir nefer olarak yurdumun her yerinde hizmet etmekten asla vaz geçmeyeceğimi buradan bir kez daha dost düşman herkese haykırıyorum.” Dedi.

Niğde Emek ve Demokrasi Güçlerinin sözcülüğünü yapan SES Niğde baş Temsilcisi Yılmaz Yıldız “geçen yıl Göksel başkanımıza bu yıl Fikret arkadaşımıza yönelik sürgün cezası saldırısı idarenin hükümetin emrinde ve onun bir kolu gibi çalıştığını gösteriyor. Tüm bu baskı ve yıldırma politikalarına karşı örgütlü gücümüzle direneceğiz. Taksimde ağacı toprağından koparan zihniyet kamu çalışanını da ailesinden sosyal yaşamından ve memleketinden ayırmada hiçbir kural tanımaz. Mücadelemizi büyüterek bu hukuksuz, kuralsız anti demokratik uygulamalardan hep birlikte kurtulacağız.” Şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Niğde Halkların Demokratik Kongresi İl Yürütme Kurulu Sözcüsü Göksel Rıza Özkan “siyasal iktidarın bir bütün olarak emekçi insanlığa, doğaya ve bulunduğumuz coğrafyaya zararlıdır. Her geçen gün ceberut uygulamalarına bir yenisini ekliyor. Muhaliflerini “çapulcu” nitelemesiyle aşağılamak isterken aslında kendi konumunu sergiliyor. Ülkemiz emekçilerinin sürgün cezasıyla tanışıklığı çok eskilere dayanır. Sürgün bu coğrafyada bir devlet geleneğidir. Siyasi iktidarlar değişse de baskılama aracı olarak sürgün mekanizması geniş yığınlara korku salmak için sürekli işletilmiştir. Bu gün Fikret Ünal arkadaşımın başına belen 10 ay önce benim başıma geldi. Siz değerli mücadele arkadaşlarımın ve demokratik kitle örgütlerimizin gösterdiği dayanışma ile şahsıma yapılan sürgün saldırısını hep beraber göğüsleyip püskürttük. Fikret e yapılan saldırıyı da hep birlikte püskürteceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Taksim Gezi Parkı için gösterdiğimiz birlikteliği ve sürekliliği artırdığımız sürece sürgünleri, baskıları, gazları ve copları bize vız gelir, vız.” Dedi.

Siyah çelengin muhatabını İl Milli eğitim müdürlüğünde bulamayan kitle Niğde Hükümet meydanına yönelerek Hükümet meydanında bir süre slogan atıp boynunda “sürgün” yaftasını taşıyan Göksel Rıza Özkan ve Fikret Ünal tarafından Niğde valiliği bahçe duvarına bırakıldı.

Niğde Hükümet Meydanı emekçilerin ve öğrenci gençliğin oturma eylemiyle üçüncü gününü doldurup dördüncü güne geçerken emekçilerin ve gençlerin kararlılığı, yiyecek ve iaşe yardımında bulunanların mutluluğu gözlerindeki pırıltılardan net bir şekilde anlaşılıyordu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*