Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Niğde’de 4-5 Haziran grevi

Niğde’de 4-5 Haziran grevi

Niğde’de kamu işçileri 4 Haziran’da “Gezi Parkı Direnişini” selamlamak amacıyla KESK’in almış olduğu GREV kararına uyarak iki günlük iş bıraktılar.

Greve KESK’e bağlı Eğitim Sen ve SES’ten kamu işçileri katıldılar. Greve bu sendikalarda örgütlü kamu işçilerinin katılımlarının yoğun olduğu gözlemlendi. Diğer sendikalardan ise katılım pek yoktu.

4 Haziran günü iş bırakan kamu işçileri sabahın erken saatlerinde sendika binalarında toplanmaya başlandı. Burada son günlerde yaşadığımız direnişin verdiği moralle de verimli sohbetlerin yapıldığını gözlemledik.

Öğleden sonra 16:00’da greve katılan KESK üyesi kamu işçileri ve Niğdeli emekçiler yaklaşık 500 kişi Bor Caddesini gidiş yönünde trafiğe kapatarak ve sloganlar atarak Niğde Hükümet Meydanına geldi ve burada basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını Eğitim-Sen Niğde temsilciliği sekreteri Doğan Güneş okudu. Açıklama sırasında konuşmacının “güvenceli iş güvenceli gelecek” temalı konuşması kesecek şekilde “Yaşasın örgütlü mücadelemiz, Her yer Taksi Her yer Direniş, Direne direne kazanacağız, Genel grev genel direniş, Bedel ödedik bedel ödeteceğiz”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Hükümet istifa”, “Sokağa eyleme özgürleşmeye” sloganları atılarak kitle coşkusunu gösterdi.

Basın açıklamasının ardından hep birlikte halaylar çekilirken TGB, CHP Gençlik kolları ve birkaç İşçi Partili yönetici, alanda Taksim Gezi Parkı direnişi için her gün sosyal paylaşım ağlarından bir birlerini örgütleyerek alana çıkan liseli ve üniversiteli gençleri arkalayarak “İstiklal Marşı” okuyarak grev halayını durdurdu. Bunun üzerine yaşanan kısa süreli gerginliği yönetemeyen Niğde Eğitim Sen yöneticileri grevin 1. Günü etkinliklerinin bittiğini duyurarak alanı terk etti.

grev 004Grevin 2. Günü saat da kamu işçileri SES ve Eğitim Sen temsilcilikleri önünde toplanmaya başladı kitle gün boyu kurulan müzik sistemi eşliğinde halaylar çekerek. Sohbet ederek gündemlerindeki konuları tartıştılar. Saatler 17.00 yi gösterdiğinde yürüyüş kortejlerini oluşturarak bir gün önce olduğu gibi Bor Caddesini gidiş yönünde trafiğe kapatarak ve sloganlar atarak hükümet meydanına yürüdüler.

Okunan basın açıklaması, atılan sloganlar ve çekilen halayların ardından saat 19.00’a kadar oturma eylemi yapan kitle olaysız bir şekilde dağılarak grevi sonlandırdı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*