Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Niğde’de grev: Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni

Niğde’de grev: Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni

Devletin kamu işçilerinin taleplerini görmezden gelerek kabul etmemesi, buna karşın kamu işçilerine (3,5+4 ) gibi komik oranda kölelik zammı dayatması üzerine Niğdeli kamu işçileri bir günlük grev yaparak burjuvaziye en güzel yanıtı verdiler.

23 Mayıs grevine Niğde’de katılım yüksekti. Greve Bor ilçesinden iki ilköğretim okulu ve iki lise tamemen okulları boşaltarak katıldı.

Greve katılan kamu işçileri moralli ve coşkuluydular.

Niğdeli kamu işçileri 23 Mayıs grevine uzun zamandır yapılmayan işyeri gezileriyle hazırlanarak geldiler. Burada harcanan emeğin karşılığını da görmek mutluluk vericiydi.

Sabah saat 10.00’da sendika binasında toplanmaya başlayan kamu işçileri basın açıklaması yapılacak saati kendi aralarında yaptıkları sohbetlerle çay içerek beklediler.

Saat 12.00’ye geldiğinde Eğitim Sen sendika binasından topluca çıkılarak yürüyüş kolu oluşturuldu. Yürüyüş koluna eğitim ve sağlık işçilerinin yanında Niğde Sağlık Hakkı Meclisi ve HDK Niğde Meclisi de pankartlarıyla katıldılar.

Bayrak ve flamalarıyla yürüyüşe geçen kamu işçileri:” Toplu sözleşme hakkımız grev silahımız, Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz! Yaşasın örgütlü mücadelemiz, Kahrolsun ücretli kölelik düzeni! Birleşe birleşe kazanacağız” Sloganlarını sıklıkla gür bir şekilde attılar.

Basın açıklamasının yapılacağı hükümet meydanına gelindiğinde alanda bekleyen diğer kamu emekçileri sendikalarından işçilerle buluşuldu.

Sırasıyla sendika temsilcileri basın açıklamalarını okudular. Kesk temsilcisinin okuduğu basın açıklamasının özünü:”Toplu sözleşme görüşmeleri gösterdi ki, ortada sadece sınıfsal bir tercih vardır.Hükümet tercihini kamu emekçilerinden, emeklilerden yana değil, bugüne kadar olduğu gibi sermayeden yana kullanmıştır.Son teşvik paketinde patronlara bir seferde 3 milyar TL teşvik paketi açıklanması bunun ispatıdır.” oluşturdu.

Basın açıklamalarının okunmasından sonra alanda bulunan tüm kamu işçileri grev halayı oluşturarak grevin tadını çıkarttılar. SES sendika binasına dönen kamu işçileri grev değerlendirmesini burada yaptılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*