Home » GÜNDEM » Newroz takvimi belli oldu

Newroz takvimi belli oldu

Newroz kutlamalarının bu yılki takvimi belli oldu. 17 Mart’ta Kobanê sınırındaki Suruç’ta yakılacak olan ilk Newroz ateşi, toplam 107 merkezde harlanacak. Milyonların katılımına sahne olan Diyarbakır’da 21 Mart, İstanbul’da ise 22 Mart’ta kutlanacak. Newroz’a bu yıl, Öcalan’a özgürlük talebi damgasını vuracak. Diyarbakır Newrozu’na PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın görüntülü mesaj göndermesi de bekleniyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden sonra gözler şimdi Demirci Kawa’nın zalim kral Dehak’a karşı MÖ. 612 yılında yaktığı ateşten bu yana kutlanan Newroz Bayramı’na çevrildi. Haftalar süren hazırlıkların ardından Newroz kutlamalarının takvimi de belli oldu. 17 Mart’ta IŞİD’e karşı direnişin sergilendiği Kobanê sınırının sıfır noktasındaki Suruç’ta yakılacak ateşle startı verilecek olan kutlamalar, bu tarihten 22 Mart’a kadar Kürdistan ve Türkiye kent ile metropollerinde yakılacak olan ateşlerle büyütülecek.

Bu kutlamalar arasında daha önceki yıllarda olduğu gibi milyonluk katılıma sahne olan ve tüm dünyanın gözünün de üzerinde olduğu Diyarbakır Newrozu ise 21 Mart’ta kutlanacak.

Milyonların katılacağı kutlamaların bu yılki ana teması ve tek gündemi ise PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük fiziki özgürlük talebi olacak. “Öcalan’a özgürlük” talebinin damgasını vuracağı Newroz’un şiyarı ise, “Êdî Bes e ji Reber Apo re Azadî/Artık Yeter Önder Apo’ya Özgürlük” olarak belirlendi.

Newroz kutlamalarında en çok da Şengal ve Kobanê’de YPJ/YPG öncülüğündeki direnişe dikkat çekilecek. Genel seçim arifesine denk gelen Newroz kutlamaları aynı zamanda 7 Haziran seçimlerinin de startı olacak.

İLK NEWROZ ATEŞİ SURUÇ-KOBANÊ SINIRINDA YAKILACAK 

Bu yılki ilk Newroz ateşinin yakılacağı Suruç, 15 Eylül’den bu yana IŞİD’e karşı sergilediği direniş sonucu özgürlüğünü sağlayan Kobanê halkına en büyük desteğin verildiği yer olarak sınırın sıfır noktasında bulunuyor. Burada gerçekleştirilecek Newroz kutlamasına, Rojava’nın üç kantonundan heyetlerin yanı sıra Kürdistan’ın diğer parçalarından da katılımın olacağı belirtiliyor. Ayrıca enternasyonal dayanışmanın sergilendiği Kobanê’deki direnişte hayatını kaybeden sol, sosyalist ve devrimcilerin aileleri de sınırdaki kutlamaya davet edilecek.

DTK, HDK, HDP ve DBP eş başkanlarının da katılacağı Newroz kutlamasına yine İmralı’ya giden heyet üyelerinin de katılması bekleniyor. Şimdiden Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeden çok sayıda heyetin, Suruç’taki kutlamaya katılacağını Newroz Tertip Komitesi’ne ilettiği öğrenildi.

ÖCALAN’DAN GÖRÜNTÜLÜ MESAJ 

2013 yılından bu yana PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Kürt sorununun çözümü, Türkiye ve Ortadoğu’nun demokratikleşmesine” yönelik mesajının okunduğu Diyarbakır Newrozu’na ise bu yıl da milyonların katılması bekleniyor. İmralı Heyeti ve hükümet yetkililerin ortak yaptıkları açıklamanın temel yürütücüsü ve müzakere için 10 temel çözüm maddesi sunan Öcalan’ın, Newroz mesajı şimdiden merak ediliyor. 2013 ve 2014 kutlamalarına heyet aracılığıyla yazılı mesaj yollayan Öcalan’ın bu yılki kutlamaya görüntülü mesaj göndereceği belirtiliyor. Bu nedenle de Diyarbakır Newroz’una katılım oranının bir önceki yılları kat be kat aşması öngörülüyor.

DÜNYANIN GÖZÜ DİYARBAKIR’DA 

Bu yüzden de her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın gözü Diyarbakır Newrozu’nun üzerinde olacak. Diyarbakır’daki kutlamaya, Rojava Kantonları başta olmak üzere Kürdistan’ın dört parçasından, Türkiye’den, Avrupa’dan, Ortadoğu ülkelerinden ve dünyanın birçok yerinden siyasetçinin, akademisyenin, aydının, yazarın, gazetecinin, sanatçının ve devlet temsilcilerinin katılması bekleniyor. Tertip Komitesi tarafından da yine binlerce kurum, kuruluş ve şahsiyete davetiye gönderildi. Yunanistan’dan SYRIZA, İspanya’dan Podemos temsilcileri başta olmak üzere Avrupa ve Latin Amerika’dan çok sayıda sol parti ve örgüt temsilcileri davet edilenler listesinde.

SANATÇILAR ALANLARDA OLACAK 

Newroz kutlamalarında yüzlerce sanatçı da sahne alacak. Suruç’ta Hozan Comert, Cevdet Bağca, Grup Vardiya, Koma Welate Rojê, Rojava Grubu; Diyarbakır’da Koma Niştiman, Rojava Grubu, Kawa, Hozan Comert, Suavi; İstanbul’da Kawa, Grup Munzur’un yanı sıra birçok sanatçının ve grubun katılması bekleniyor.

Newroz kutlamaları için 20 sanatçıdan özel olarak oluşturulan MKM Korosu (Dünya Devrim Şarkıları) da Suruç, Diyarbakır ve İstanbul’da sahne alacak.

HER YER NEWROZ

Merkez Newroz Komisyonu’nun organizasyonu ve planlamasıyla bu yıl 107 il ve ilçede kutlanacak olan Newroz takvimi şu şekilde:

17 Mart: Suruç, Çatak, Bahçesaray, Çaldıran.

18 Mart: Hakkari, Ağrı, Bitlis, Cizre, Uludere, Kızıltepe, Midyat, Silvan, Çınar, Varto, Bulanık, Erciş, Özalp, Muradiye, Gercüş, Hilvan, Halfeti, Birecik, Viranşehir, Kahta, Karlıova, Ovacık, Karakoçan, Tekman, Karaçoban, Eruh.

19 Mart: Urfa, Şırnak, Iğdır, Malatya, Bingöl, Muş, Batman, Maraş (Pazarcık), Dersim, Ardahan, Kocaeli, Kırşehir, Muğla, Bismil, Ergani, Nusaybin, Derik, Mazıdağ, Yüksekova, Başkale, Doğubeyazıt, Tutak, Taşlıçay, Tatvan, Adilcavaz, Norşin, Kurtalan, Hınıs, Karayazı, Digor, Kağızman, Cihanbeyli.

20 Mart: Van, Siirt, Mardin, Kars, Elazığ, Adıyaman, Erzincan, Erzurum, Osmaniye, Yalova, Lice, Malazgirt, Patnos, Diyadin, Eleşgirt, Beşiri, Kozluk, Siverek, Bozova, Ceylanpınar, Hizan, Ahlat, İdil, Tarsus, Kulu, Haymana, Dilovası, Silopi.

21 Mart: Diyarbakır.

22 Mart: İstanbul, Bursa, İzmir, Manisa, Adana, Mersin, Hatay, Antep, Konya, Ankara, Denizli, Antalya, Aydın, Çanakkale, Uşak, Tekirdağ.

 

(DİHA)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*