Anasayfa » DÜNYA » Neoliberal üniversiteye karşı bir isyan daha

Neoliberal üniversiteye karşı bir isyan daha

Maagdenhuis-mainHollanda’danın başkentindeki, en büyük üniversitesi Amsterdam Üniversitesi’nde öğrencilerin yüksek öğretimde neoliberalleşme saldırısına ve okul yönetiminde iç demokrasi yokluğuna karşı başlattıkları işgal 3 haftadır sürüyor. Öğrenciler rektörlük ve senato binalarını da işgal altında tutarken, alt düzey öğretim üyelerinden sonra geçtiğimiz günlerde üniversite işçileri ve büro personeli de işgale desteklerini, öğrencilerin eylem talepleri kabul edilmezse, kendilerinin de eyleme geçeceğini açıkladılar.

Öğrencilerin, öğretim üyelerinin ve üniversite işçilerinin üniversite yönetim ve karar süreçlerine etkin katılımı, işgalin iki temel talebinden birini oluşturuyor. İşgalci öğrenciler, eğitimde neoliberalizasyon ile, daha önce üniversite uygulanan biçimsel iç demokrasinin bile ortadan kalktığını, büyük şirketlerle daha derinlemesine kaynaşan üniversitede bürokratik yönetim anlayış ve uygulamalarının yoğunlaştığını belirtiyor. Öğrenci, öğretim üyeleri ve üniversite çalışanlarını kapsayan söz, karar ve yönetime doğrudan katılım ve yer alma hakkını istiyor.

Bununla iç içe diğer temel talep ise, üniversite ve eğitimde neoliberalizmin kaldırılması. Amsterdam Üniversitesi işgali, eğitimde ticareleşme ve sermayeleşmeye, neoliberal dönüşüme karşı dünya çapında süren öğrenci hareketlerinin yeni bir halkası. Daha önce Şili’de, Kanada-Quebec’te, ABD California’da, İngiltere’de, Yunanistan’da, Fransa’da, Mısır’da eğitimde neoliberal dönüşüm programlarına karşı, kitlesel isyan, direniş, işgal hareketleri yaşandı. Amsterdam’daki işgal ilk elde yerel ve ulusal planda görünse de, gerçekte işçileşen öğrencilerin uluslararasılaşmış isyan ve direnişlerinin bir halkası. Bu hareketlerde, şimdilik yalnızca Şili’de neoliberalizme karşı kısmi bir kazanım elde edilebilmiş olması, hareketin yeni ülkeleri de kapsayarak devam edeceğini gösteriyor.

Hollanda’da üniversite öğrencilerinin ekonomik ve siyasal talepleri kaynaştırması, öğretim üyelerinin taşeronlaştırılan/proleterleşen alt kesimleriyle birlikte üniversite işçilerinin de desteğini alması önemli bir gelişme. Öğrenciler eğitimde yalnız ekonomik neoliberalizme, özelleştirme, ticarileşme ve sermayeleşmeye karşı değil, bunların yoğunlaştırdığı mali oligarşik bürokratikleşmeye, biçimsel iç demokrasinin bile tasfiye edilmesine karşı mücadele ediyorlar. Üniversitenin asli bileşenleri için söz ve karar, yönetime etkin ve doğrudan katılım hakkı istiyorlar.

Eylemci öğrenciler, neoliberal yüksek öğretimin, eğitimi ticarileştirmekle kalmadığını, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin sınav ve ders yükünü artırdığını, güvencesiz çalışmayı yaygınlaştırdığını, öğretim üyeliği ve üniversite çalışanlarında taşeronlaştırmayı getirdiğini, “yetkinlik ve yeterlilik sistemi” uygulamalarının tamamını ezen devasa bir bürokrasi ve kırtasiyeciliğe yol açtığını belirtiyorlar. Bunları gündemleştirerek, son yıllardaki dünya çapındaki bir çok isyan ve işgal hareketinde olduğu gibi, neoliberalizm ve neoliberal demokrasiyi sorguluyorlar, yıkıcı proleterleşme sürecindeki beyaz yakalıların da desteğini alan, yarı proleter bir eğilimi ve şimdilik yönetime aşağıdan katılımla sınırlı “gerçek demokrasi” istemini yansıtıyorlar.

Öğrencilerin ve çalışanların istemleri halen hükümet ve üniversite yönetimi tarafından reddediliyor olsa da, mücadele istemlerine ülke çapında ve giderek Avrupa’ya doğru yayılan ilgi ve destek, eylemlerin yayılabileceğini gösteriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*