Anasayfa » DÜNYA » Neoliberal kapitalizmin doğa yıkımı: Yılın ilk yarısında 5 bin can aldı
11 Mar 2011, Natori, Japan --- JAPAN-QUAKE --- Image by © Kyodo/XinHua/Xinhua Press/Corbis

Neoliberal kapitalizmin doğa yıkımı: Yılın ilk yarısında 5 bin can aldı

cin-de-sel-felaketi-21-oluİçinde bulunduğumuz 2015 yılının henüz ilk 6 ayında, iklim krizi ve aşırı hava olayları, en az 5 bin kişinin ölümüne yol açtı. Uzmanlar, yılın ikinci yarısında can kayıplarında daha büyük artış olabileceği doğrultusunda uyarılarda bulunurken, felaketin büyüklüğü küresel medyada haber bile olmuyor.

Yılın ikinci yarısında Avustralya ve Hindistan, Pakistan, Endonezya’da büyük bir kuraklık, ABD ve Güney Amerika’da ise aşırı yağmur ve sel baskınları, Avrupa’da ve özellikle Britanya’da ise son 50 yılın en büyük soğuk dalgası bekleniyor. Pasifik OkYonusu’nda normalin çok üzerinde ısınmanın yol açtığı “El Nino efekti”yle birlikte küresel iklim değişikliğinin dünya çapında yol açtığı aşırı sıcaklık ve soğukluk dalgaları, sel baskınları, fırtınalar, tayfun ve hortumların sıklık ve şiddeti artarken, dünyanın pek çok ülkesinde işçilerin ve yoksulların pirinç, mısır, buğday, şeker gibi temel tarım ürünlerinde kıtlığa ve yeni bir gıda zamları dalgasına yol açabileceği belirtiliyor.

Hindistan’da ülke tarihin gördüğü ikinci büyük sıcaklık dalgasında, son 1 ay içinde 2500 kişi öldü.

Pakistan’da 40 derecenin üstüne çıkan sıcakların yanısıra, klima ve fan yüklemesinin enerji sistemini çökertmesi ve elektrik kesintileri nedeniyle 1200 kişi öldü, çok sayıda şehirde 1 hafta boyunca neredeyse yaşam durdu. Sağlık Bakanlığı 40 binden fazla insanın aşırı sıcaklar nedeniyle fenalaştığını, hastanelerde yer kalmadığını, durumun acil olduğunu açıkladı. Bu Pakistan’da son 35 yılın en büyük sıcak dalgası, morglarda ve polikliniklerde yer kalmadığı ve acil tedavilerin sokakta yapıldığı bildiriliyor.

Güney Amerika, Karaipler, ABD ve Afrika’da bir dizi bölgede ise aşırı sıcaklar ve yağmursuzluk nedeniyle kuraklık başgöstermiş durumda.

Tropik fırtınalar ve sel baskınları nedeniyle, ABD’de 400, Malawi’de 200, Mozambik’te 85, Madagaskar’da 50 kişi öldü. ABD’de sel baskınları nedeniyle 250 bin kişi evlerini terketmek zorunda kaldı. Şili’de 30 bin kişinin etkilendiği aşırı hava olaylarında 125 kişi öldü. Gana’da sel baskınlarında 25 kişi, yine sel baskının yol açtığı bir petrol istasyonundaki patlamada 200 işçi öldü.

Çin’de fırtına ve hortumlarda bu yılın ilk 6 ayında en az 500 kişinin öldüğü belirtiliyor. Yangtze Irmağı’ndan geçen bir hortum bir yolcu gemisini batırdı, 454 yolcunun 440’ı öldü. Mayıs ayındaki fırtınalar Meksika’da 15 kişinin ölümüne yol açtı. Pasifik tayfunları, Filipinler, Japonya ve Vietnam’da 25 kişinin ölümüne yol açtı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*