Anasayfa » GÜNDEM » Nejat Ağırnaslı Kobane’de ölümsüzleşti

Nejat Ağırnaslı Kobane’de ölümsüzleşti

Devrimci Nejat Ağırnaslı Kobane’de IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybetti. Ağırnaslı’nın yaşamını yitirmesi sonrasında MLKP tarafından yapılan açıklamada, “O, 22 eylül 1984’te başlayan ömrünü, 30. yılında, faşist daiş’e karşı savaşmak, sömürgeci bölge devletlerinin ve emperyalistlerin özgürlük iradesini kırma planlarına barikat olmak için Paramaz Kızılbaş adıyla yer aldığı Kobanê devrimci mevzilerinde bayraklaştırdı” dendi.

Kobane’de IŞİD’e karşı savaşırken 5 Ekim’de yaşamını yitiren sosyolog-çevirmen Suphi Nejat Ağırnaslı’nın cenazesi IŞİD’in kontrolünde bulunan bölgede kalması sebebiyle ailesi ve Halk Savunma Güçleri güçleri tarafından alınamadı. Ağırnaslı’nın İstanbul Göztepe’de bulunan evinde annesi Nuran ve babası Hikmet Acun başta olmak üzere yakınları ve sevenleri Kobane’den gelecek haberi bekliyor.

Ağırnaslı’nın evi dün geceden beri, ev ömrü hayatında olmadığı kadar konuk ağırladı. Belki de gelenler, bugüne kadar Nejat’la birlikte girdiler bu kapıdan. Ama şimdi o yok ya, annesini görmeye, aylardır görmedikleri arkadaşlarını, dostlarını ya da sadece ismini duydukları arkadaşlarını hissetmeye geldiler. Yaş yok gözlerinde… Ama akması da an meselesi, çünkü boğazları düğüm düğüm. Çünkü buraya gelirken sevgili Nuran teyzelerine destek olmak, acısını paylaşmak düşüncesiyle geldikleri için yürekleri metanetle giriyorlar içeriye. Nuran teyzeleri güçlü, metanetli bir o kadar da sevgi dolu karşılıyor hepsini.

Deniz Gezmiş’lerin de avukatlığını yapan TİP senatörü Niyazi Ağırnaslı’nın torunu olan Nejat Ağırnaslı geçen Ağustos ayında YPG saflarında MLKP üyesi olarak IŞİD’e karşı savaşmak için Kobane’ye geçti. 5 Ekim’de IŞİD’le girdiği çatışmadan sonra kendisinden haber alınamadı. Çatışmanın yaşandığı bölge IŞİD’in elinde kaldı.

YPG sağ kalmış olabileceği düşüncesiyle Nejat Ağırnaslı ile ilgili iki gün boyunca resmi açıklamada bulunmadı. Bir gelişme yaşanmaması üzerine 7 Ekim’de YPG BİM (Basın İrtibat Merkezi) tarafından Nejat Ağırnaslı’nın hayatını kaybettiğine ilişkin resmi açıklama yapıldı. Ancak Nejat’ın cenazesine ulaşılamadı.

TEZİNDE TERSANE İŞÇİLERİNİ YAZMIŞTI

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olan Ağırnaslı, yüksek lisans tezini Tuzla tersanelerindeki işçiler üzerine yazmıştı. Ağırnaslı aynı zamanda Kalkedon Yayınları’nda çevirmenlik yapıyordu.

Yüksek lisans öğrenciliği sırasında KCK davası kapsamında gözaltına alınan Nejat Ağırnaslı’nın ders notlarının delil olarak gösterilmesi büyük tepkiye neden olmuştu.

Nejat Ağırnaslı’nın babası Hikmet Cur ise Nejat’ın hayatını kaybetmesi sonrasında yayımladığı mesajda “Oğlumu, yoldaşımı, Nejatım’ı Kobane’de kaybettim. Önünde çok parlak başka hayatlar varken o devrimci dayanışmayı seçti. Sözünde durdu. Beni yanıltmadı. Bir parçam olduğunu bana hediye etti. Her acı büyüktür. Tekrarı yoktur. Onun önünde saygı ile eğiliyorum” ifadelerini kullandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*