Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » “Ne Türk-İş binası kalır ne de Türk-İş başkanı!”

“Ne Türk-İş binası kalır ne de Türk-İş başkanı!”

Adana‘da Krize Karşı Emek ve Demokrasi Platformu TEKEL işçileriyle dayanışma eylemlerini, direnişin başladığından bu yana sendikalararın ve meslek odalarının cılız katılımlarına inat coşkulu bir şekilde sürdürüyor.

22 Ocak Cuma günü Adana KKEDP saat 16.10 ‘da İnönü Parkı’ndan AKP İl binasasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi.
23 Ocak Cumartesi günü ise TEKEL işçilerinin yakmış olduğu ateşi büyütmek için 1 günlük oturma eylemi yapıldı. Oturma eylemi basın açıklamasıyla başlatıldı. Basın açıklamasını İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi Kadın komisyon sözcüsü Aysel Argın okudu. Argın, TEKEL işçileriyle dayanışma çağrısının ardından “Bu gün Ankara Valiliğinin Sakarya esnafının işçilerin çevreyi kirletikleri şikayetini öne sürerek çadırların kaldırılmasını, aksi takdirde olacaklardan sorumlu olmayacaklarının” bilgisini verdiğinde hep bir ağızdan “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı gür bir sesle yankılandı.

Sabah saatlerinden itibaren ise gerek meslek örgütlerinin yaptıkları genel kurullarında gerekse sokaklarda yapılan konuşmalarla Adana halkı yapılacak oturma eylemi için bilgilendirildi.

İnönü Parkı’nda yapılan basın açıklamasıyla başlayan 1 günlük oturma eylemi halaylar, türküler, davul zurnayla ve coşkulu sloganlarla devam etti. Karanlık basmasıyla birlikte ateşler yandı, sloganlar atıldı. İnönü Parkı adeta Sakarya Caddesi oldu. Gece boyunca hiç susmayan “Genel grev genel direniş, TEKEL işçisi yalnız değildir, TEKEL işçisi direnişin simgesi, Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları İnönü Parkı’nı çınlattı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Şakirpaşa İşçi Kültür Evi şiir atölyesinin Adnan Yücel şiir sunumlarıd a geceye ayrı bir renk kattı. Gece boyunca yemekler, çaylar ortaklaştırıldı. Tekel direnişi devrimci dayanışmayı, sınıf dayanışmasını yürekten hissettirdi. Gece boyunca yağan yağmur bile oturma eyleminin direncini kıramadı. TEKEL direnişi sınıfı yeniden örgütlüyor, yeniden öğretiyor.

Günün ilk ışıkları ve yağan yağmur tıpkı Sakarya Caddesi gibi halayları, türküleri,
dayanışmayı büyüterek, uykusuz gözleri sloganlarla diriltiyor. Saat 12‘ye doğru kalabalıklaşıyoruz. Dün Ankara‘dan sağlık sorunları dolayısıyla Adana‘ya dönen TEKEL direnişçisi kadın işçiler de aramızdaydı. Yürürüyüş öncesi kadın işçilerle kısa bir konuşma yapıyoruz. Ankara valisinin çadırları kaldırmak istediği konusunu, genel grev kararı çıkmadığında nasıl bir yol izliyeceklerini sorduk.

TEKEL işçisi Nuriye: Valilik yalan söylüyor. Sakarya esnafı valilik açıklamasından bir gün önce bizleri ziyarete geldiler, istediğiniz zaman gelip ihtiyaçlarınızı karşılayabilirisiniz dediler. Devlet direnişimizi kırmak için bu tür söylemlere başvuruyor. Genel grev çıkacak. Çıkmazsa da ne Türk İş binası kalır ne de Türk İş başkanı! Binalarını yakarız. Bize dayatılan 4-C asla kabul etmeyeceğiz. Buradan Ankara halkına teşekkür ederiz. Bizleri hiç yanlız bırakmadılar. İlk özelleştirme başladığında sendika doğru politika yürütebilseydi biz de mücadele edebilseydik eğer bu gün bu duruma düşmezdik.

Başka bir kadın işçi: Ankara direnişi çok güzel gidiyor. Bu gün eyleme gelirken eşimle kavga ederek geldim. Gelmemi istemiyordu. Çünkü yaprak bölümünden erkeklerden çok biz kadınlar direnişe katıldık. Kocam bu yüzden gelmemi istemedi ama ben kocama rağmen eyleme katıldım. Bu gün ben çalışmasam da olur. Evde oturur kocam bana bakar. Ancak okula giden bir kızım var. Ona onurlu bir gelecek bırakmak istiyorum. Bu gün biz kazanırsak kzım da kazanmış olacak. Ankara halkının ve esnafın destekleri çok güzel. Kadınlar bize iç çamaşırı, çorap getiriyor. Yaşlı teyzeler,amcalar bize tencereyle yemek getiriyor. Ancak bir Adanalı olarak Adana’dan daha çok katılım beklerdim.

Saat 12 olduğunda yürüyüş için kadın işçi arkadaşlarla sohbetimizi bitirdik ve kortejde yerimizi aldık. Genel Grev Genel Direniş pankartı açılarak İnönü Parkı’ndan AKP il binasına doğru sloganlarla yürüyüş başladı. Yoğun yağmura rağmen kitlesel bir şekilde AKP il binasına yüründü. Basın açıklamasını TEKEL işçisi okudu. TEKEL işçileri tarafından atılan “AKP 4-C’yi al başına çal” sloganı gür bir şekilde atıldı.

İki saate yakın süren yürüyüş Genel Grev Genel Direniş sloganıyla sonlandırıldı. Krize Karşı Emek ve Demokrasi Platformu’nun eylemleri Tekel işçileri haklarını alıncaya kadar devam edecek.

Adana DP

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*