Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ne iş olsa yaparım?

Ne iş olsa yaparım?

Pıtrak gibi çoğalan mini market zincirlerine gitmişsinizdir. Müdavimi olmasanız da sihirli perşembelerin, muhteşem cumaların birinde promosyonların cazibesine kapılıp elinizde broşürle reyon reyon dolaşmışsınızdır. Şaşırtıcı fiyatların arasında, reyonu düzeltenin kasiyer mi, kasaya bakanın reyon görevlisi mi olduğunu düşünmüş müsünüzdür?

Bu ukalaca olan giriş kıdemin tartışıldığı bir dönemde, varlığı pek de dert edilmeyen iş tanımı üzerine ilgi yaratmak içindi.

Fatma davayı kazandı, kıdemini aldı. Hakim, kasiyer olarak almışsın kızı işe, ama yük taşıtıyormuşsun, olmaz dedi. Patron o günden beri kasiyer almadı işe. Öyle genel bir iş tanımı yazdırdı ki sözleşmelere, kimse ne iş yaptığını bilmeden her işi yapmaya başladı. Bu benim işim değil diyen Fatmalar artık kıdemlerini alamıyor.

Recep amcanın bir çocuğu üniversitede, biri de asker. Bugünün amcalarının bembeyaz saçları yetmiyor emekliliğe ve emekli olamamış bembeyaz saçlı amcalar bekçilik gibi, kalbinin müsade ettiği işler bulmaya çalışıyor. Dün sabah, istediği avansı alamayan Bekçi Recep amca, incinmiş gururuyla evinin yolunu tutarken birden çark edip işyerine döndü. Şimdi düşünüyor, eğer dönmeseydim o bağrış çağrışlar yaşanır mıydı diye. Patron, Recep amcadan bu gece ve her gece beyaz Isuzuyu yüklemesini istedi. Gürledi Recep amca “ben bekçiyim hammal değil, 5 senelik kıdemimi, ihbarımı ver çıkayım”. Patron “al sözleşmeni oku, bekçi miymişsin hammal mı?” demeseydi belki şimdi Hammal Recep amca, çocuk askerden gelene kadar kıdem tazminatıyla geçinebilmenin hesabını yapıyor olacaktı.

Broşür dağıtan bir dershane öğretmeni, cam silen bir sekreter görünce şaşırmayan bizler ne de çabuk alışıyoruz kaybettiklerimize değil mi? Bu yazıyı okuyunca içlenen sınıfdaşlarım, bu yazı iki somut talep barındırıyor içinde. Birincisi işe alınınca sözleşmenin bir örneğinin işçiye verilmesi ve hiçbir tazminat ödemeksizin işçinin sözleşmeyi bir hafta boyunca tek taraflı fesih edebilmesi. İkincisi sözleşmelerde iş tanımının gayet açık ve sınırları belli bir şekilde ifade edilmesi.

Bir İşçi Meclisi Okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*