Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Nagasaki, nükleerden vazgeçmeye çağırdı

Nagasaki, nükleerden vazgeçmeye çağırdı

Japonya’nın Nagasaki şehri, Amerika’nın 9 Ağustos 1945’teki atom bombası saldırısının yıldönümü dolayısıyla nükleer enerjiden vazgeçmeye çağırdı.

Belediye Başkanı Tomihisa Taue, Mart ayındaki Fukuşima nükleer felaketi ardından Japonya’nın güneş, rüzgâr ve biyokütle gibi daha güvenli alternatif enerji geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Atom bombasının düştüğü yerin yakınında düzenlenen törende konuşan Taue, nükleeri yaşayan bir ulusun halkı olarak bir daha asla “hibakusha” (atom radyasyonu kurbanları için kullanılan terim) olmamasını istediklerini belirtti.

Taue, ellerinde nükleer silahları bulunduran ülkeleri de bundan vazgeçmeye çağırdı: “Ya dünyadaki 20 bini aşkın nükleer bombaya ne demeli? Halen nükleer caydırıcılık sayesinde daha güvenli olduğuna mı inanılıyor? Bu atom silahlarının bir daha asla kullanılmayacağına ikna olduk mu?”

Tarihin ilk atom bombası 6 Ağustos 1975’te Hiroşima’ya atılmış ve 140 bin dolayında kişinin ölümüne yol açmıştı. Üç gün sonra, Amerikan uçakları plütonyumlu bombaları Nagasaki’ye yağdırarak, 70 bini aşkın kişiyi katletmişti. 15 Ağustos 1945’te Japonya teslim olmuştu.

Nagasaki’nin bombalanmasının 64. yıldönümünde yapılan törene 44 ülkenin hazır bulunması ile rekor bir katılım sağlandı. ABD ilk kez üst düzey bir diplomat gönderdi. Geçen yıl da Hiroşima’nın 65. yıldönümüne Japonya’daki büyükelçisini göndermişti.

ABD bugüne kadar onbinlerce masum kişinin ölümünde dolayı hiç özür dilemedi ve hiçbir ABD başkanı bu iki şehri ziyaret etmedi. Sadece Jimmy Carter, Hiroşima’ya gitti ancak o da Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra.

Anmalara katılan ülkelerin ikiyüzlülüğünü ise ellerinde ki Nükleer silahları korumaları ve bir taraftanda nükleer silahlanma peşinde olmaları gösteriyor. Türkiye’de Nükleer Santreller kurarak “Nükleer Güç”e sahip ülkeler kulübüne girmeye çalışıyor.

Elinde Nükleer silah olduğunu resmen kabul eden ülkeler şunlar;
ABD: 5 bin 200 nükleer savaş başlığının bulunduğu tahmin ediliyor.

RUSYA: 14 bin civarında nükleer silahı olduğu tahmin ediliyor,

FRANSA: Eylül 2008’e kadar savaş başlıkları yaklaşık 300’e indirdi.

İNGİLTERE: Nükleer silah deposunun, stratejik ve stratejik olmayan savaş başlıkları şeklinde 200’ü geçmediği tahmin ediliyor.

ÇİN: Yaklaşık 400 stratejik ve taktik nükleer silahı olduğu, daha fazlasını üretmek için de malzemesi bulunduğu tahmin ediliyor.

KUZEY KORE: İlk nükleer denemesini Ekim 2006’da, ikincisini Mayıs 2009’da yaptı.

HİNDİSTAN: Kendini nükleer silaha sahip olarak resmen ilan etti. Yeni Delhi’nin en az 100 savaş başlığı üretecek kadar plütonyumu olduğu tahmin ediliyor.

PAKİSTAN:40-50 atom bombası yapılacak kadar, 580-800 kg civarında zenginleştirilmiş uranyum deposu bulunduğu tahmin ediliyor.

İSRAİL: İsrail’in yaygın biçimde, büyük çapta nükleer silah gücü olduğuna inanılıyor, ancak kendisi bu konuda net bir açıklama yapmıyor. Dimona reaktörünün plütonyum üretme kapasitesine dayanarak yapılan tahminlere göre İsrail’in tahminen 100-200 gelişmiş nükleer patlayıcı yakıtları bulunuyor.

İRAN: Nükleer gücü olmayan ülkeler arasında 1970’den beri NPT’de bulunan İran’ın, nükleer enerji elde etmek için olduğunu bildirdiği uranyum zenginleştirme programı var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*