Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Muzaffer İlhan Erdost’u yitirdik

Muzaffer İlhan Erdost’u yitirdik

Sol Yayınlarının Kurucusu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Kurucularından, gazeteci, yazar, şair, öykücü, eleştirmen, 2. Yeni şiir akımının isim babası, Muzaffer İlhan Erdost’u yitirdik.

Türkiye’de 4 kuşak devrimci ve solcu, Marx, Engels, Lenin ve bir çok Marksist klasiği Sol Yayınlarının çevirilerinden öğrendi.

Siyaset ve sanat yazıları, şiir, öykü ve eleştiri yazıları, 1950’lerden itibaren Ülke, Pazar Postası, Son Havadis, Cumhuriyet, Yeni Ufuklar, Seçilmiş Hikayeler, Mavi, Yön, Türk Solu, Papirüs, Türkiye Yazıları, Edebiyat ve Eleştiri gibi dergi ve gazetelerde yayınlandı.

1964’te kurduğu Sol Yayınlarının yayınladığı kitaplar nedeniyle 1971-74 yılları arasında hapis yattı.

1965’ten itibaren, toplumsal-siyasal sorunlar, Osmanlı ve Türkiye tarihi, tarım sorunu, faşizm ve demokrasi sorunu üzerine çok sayıda inceleme-araştırma çalışması yaptı, kitaplar yayınladı.

12 Eylül askeri faşist diktatörlüğünün işkencehanelerinden geçti. Kardeşi ve Onur Yayınlarının kurucusu İlhan Erdost faşizmin işkencehanesinde öldürülünce, korkup onu bıraktılar. Kardeşinin anısını yaşatmak için adına İlhan’ı ekledi ve İlhan Kitabevini kurdu.

Osmanlı İmparatorluğu’nda Mülkiyet İlişkileri (1984), Kapitalizm ve Tarım (1984) Şemdinli Röportajı (1987) yankı yaratan, en çok okunan ve tartışılan kitapları arasındadır.

12 Eylül faşizmi terörüne karşı İnsan Hakları Vakfı ve İnsan Hakları Kurumunun kurucularından oldu, 1989’da Ankara İHD’nin başkanlığını yaptı.

1990’da Havada Kalan Güvercin (şiir) ve Ey Karanlık Mavi Güneş (öykü) kitaplarını yayınladı.

Son çalışmaları Azınlıklar Sorunu (2005), Sosyalizmi Seviyorum (2007) ve Türkiye 2009 başlıklarını taşıyordu.

Azınlıklar Sorunu (2005),Sosyalizmi Seviyorum (2007),Türkiye 2009 (2009).

Öykü ve şiirlerinin yanısıra, edebiyat inceleme ve eleştirilerinin Türkiye kültürel yaşamında önemli yeri vardır. Üç Şair: Nazım Hikmet, Cemal Süreye, Ahmet Arif (1994) ve İkinci Yeni Yazıları (1997) bu alanda önemli yeri vardır. İkinci Yeni şiir ve şairlerini savunması, onlara dönük eleştirilere karşı isabetli yanıtlar vermesi, bu akımın 90’lı yıllarından sonra genç kuşaklar arasında daha fazla ilgi görmeye başlamasında önemli rol oynamıştır.

Türkiye’nin önemli bir siyaset ve kültür-sanat insanı, insan hakları savunucusuydu. Sayısız devrimci ve sol kuşağın siyasal ve kültürel aydınlanması ve birikiminde önemli emeği vardır. Saygıyla anıyoruz.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*