Anasayfa » DÜNYA » Müslim’in Güney Kürdistan’a girişi engellendi

Müslim’in Güney Kürdistan’a girişi engellendi

PYD lideri Salih Müslim‘in Irak Kürdistan Bölgesi’ne girişi engellendi. Suriye sınırındaki Pişhapur sınır kapısı yetkilileri Müslim’in günlerce beklemesine karşın geçiş iznini vermedi. Geçişin engellenmesine dair Güney Kürdistan’lı yetkililerin herhangi bir açıklamada bulunmadıkları açıklandı.

Ardından Müslim bir basın açıklaması düzenledi. Irak üzerinden Avrupa’ya gitmek istediğini fakat Kürt yetkililerin bunu engellediğini ifade etti. Müslim engellemenin KDP‘nin bilinçli tavrı olduğunu söyledi ve 2. Cenevre Konferansı öncesi PYD’nin takındığı tavırla ilişkilendirdi.

KDP, Suriye’de varolan rejim krizi ve Rojava’nın geleceği konusunda PYD’nin etkinlik alanını daraltmayı amaçlıyor. Suriye’nin kapitalist yeniden yapılanması planlarıyla tam uyumluluk gösteren KDP, küresel mali oligarşik kampların ılımlı muhalefet birlikteliğini sağlama hedefine yoğunlaşmış görünüyor. Kürtlere liberal ana muhalefet ile birlik halinde masaya oturma çağrısı yapılıyor. ÖSO’ya bağlı silahlı gruplarında içerisinde olduğu odaklarla çatışma hali sona ermemiş olan PYD ise Kürtlerin bağımsız insiyatifinin tanınması ve masaya bu hukuk içerisinde oturma politikası izliyor. KDP, Rojava’da islamcı çetelerin Kürt yerleşimlerine saldırdığı dönemlerde de PYD’yi sıkıştırmak adına sınır kapısını kapatmış, fiilen Kürtlere yönelik baskı politikalarının diğer ayağını oluşturmuştu.

PYD’nin Rojava’da kazandığı etki alanını koruma odaklı siyaseti KPD ve Suriye Ulusal Konseyi ile çatışmalar içeriyor. Bununla birlikte PYD, küresel emperyalist kamp ve buna içerli bölgesel-yerel burjuva kliklerinin çıkarları doğrultusunda politikalar üreten Cenevre Konferanslarının dışına taşan bir siyasetin temsilcisi değil. Hegemonya masasında rol kapmayı, rejim krizinden burjuva diplomasisi içerisinden geçerek çıkmayı umuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*