Anasayfa » GÜNDEM » Murgul ve Cerattape grevi devam ediyor: “Can verdik. Bize yaptıkları eziyete bakın. Yeter!”

Murgul ve Cerattape grevi devam ediyor: “Can verdik. Bize yaptıkları eziyete bakın. Yeter!”

Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır A.Ş.’nin Artvin Murgul ve Cerattepe’deki maden işletmelerinde çalışan maden işçileri, son dönemlerin en önemli grevlerinden birini yapıyorlar.

Sendikasız işçiler, birbirinden epey uzak mesafeli iki maden işletmesi ve bir şantiyede tabandan örgütlendiler, kendi taleplerini belirlediler, kendi temsilcilerini seçtiler, ve fiili grev ve toplu sözleşme mücadelesi başlattılar.

Üstelik bunu, Türkiye’de işçi sınıfı ve grev deninilince çoğu kişinin aklına en son gelebilecek bir yerde, Artvin’de ve burjuva-faşist devlet iktidarı ve AKP-Erdoğan yönetimiyle en üst düzeyde kaynaşmış Cengiz Holding’e karşı yaptılar.

Maden işletmecisi yöneticileri, grev karşısında işçilerin taleplerini kısmen kabul ederek, uzlaşmaya vardı. Ancak Cengiz Holding ve burjuva-faşist devlet iktidarı, tabandan fiili grev örgütleyen işçilerin hak kazanımlarından pek rahatsız oldu ve bunun tüm işçilere “kötü örnek” olacağından korkarak, greve çıkan işçileri ve onlarla uzlaşmak zorunda kalan maden şirketi yöneticilerini “cezalandırma” politikasını uygulamaya geçirdi. Şirket yöneticilerin görevden alındığı açıklandı, ve 870 işçiye işten atıldıkları, şirketlerin geçici olarak kapatıldığı tebliğ edildi.

Bu da işçileri yıldırmadı ve geri adım attırmadı. Zaten bunu göze alarak tabandan örgütlenmişler, her durum koşulda mücadelelerini taleplerini kazanıncaya kadar sürdürme kararı almışlardı.

İşçiler bugün Murgul meydanında toplanarak, Holding’in grevi kırma saldırılarına meydan okudular.

İşçi temsilcisi, Osman Çelikarslan, yaptığı konuşmada, “Can verdik! Bize yaptıkları eziyete bakın. Yeter! Kilidi vurdurtmayacağız oraya. Hakkımızı alarak hepimiz çalışacağız orada!” dedi:

“OHAL varsa işçilerin de işverenle pazarlık yapma hakkı var. Biz bu pazarlığı yaptık. Bu bizim en doğal hakkımız. Biz bu hakkımızı kullanarak müzakereye oturduk. OHAL varsa bize grev hakkı da var. Biz sorumluluk aldık, bunu yaptık. Biz karşı tarafla müzakere ettik. Burada esnafın da herkesin de bizimle olması lazım.

Böyle bir süreç yaşandı; muhatap bulamadık, müdürlerimiz, amirlerimiz çektirildi. Aslında bu da bir oyun. Biz hepimiz kardeşiz, burada bir sorun yok, olmayacak da. Nakliyecilerin sorunu da bizim sorunumuz, herkesin sorunu bizim sorunumuz.

Arkadaşlarımıza mesaj geliyor. Dün farklı bir mesaj geldi bugün farklı mesaj geliyor. Ne olduğunu anlayamadık, bir oyun var. Bizimle kapatılmış fabrikanın zam pazarlığını yaptılar. Hani kapatmıştınız neden pazarlık yapıyorsunuz bizimle!

Biz onlara evlat verdik evlat. Can verdik! Bize yaptıkları eziyete bakın. Yeter! Ya desinler ki “Kilidi vurduk gidin” ya da “Gelin çalışın.” Bunu desinler yeter! Bunu diyen yok. Ama kilidi vurdurtmayacağız oraya. Hepimiz gidip çalışacağız orada.

Çalışma Bakanlığı’ndan, Trabzon Bölge Müdürlüğü’nden bana cevap geldi. Yasal süreçte mesajların bir önemi yoktur. Noterden onaylı olması gerekiyor. Biz bundan sonra ne yapacağız ona bakmamız lazım.”

Eti Bakır Artvin Murgul ve Cerattepe maden işçilerinin grevi, son dönemlerin en önemli fiili, tabandan grevlerinden biridir. Kazanımı, tüm işçi sınıfının kazanımı olacaktır. Sınıf dayanışmasına!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*