Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Muğla Milas’ta Feldspat madeninde 3 işçi katledildi

Muğla Milas’ta Feldspat madeninde 3 işçi katledildi

Muğla Milas Sarıkaya Mahallesinde Feldspat maden ocağında, 500 tonluk kaya göçüğü sonucu, bir kamyon şoförü, iki eksvatör operatörü işçi yaşamını yitirdi. Bir işçi ağır yaralı.

Feldspat, cam, seramik, elektrot, boya yapımında kullanılan, endüstriyel bir hammadde. Ocağın sahibi Kömürcüoğlu Grup. Kömürcüoğlu 1995’te Güneybatı Anadolu’da endüstriyel hammadde rezervlerinde taşeron şirket olarak iş yaptı. Hızla büyüyerek, çok sayıda rezervi ele geçirdi, rödevans sistemiyle, taşeron şirketlere çıkarttırdığı endüstriyel hammaddeleri kırma, öğütme tesisleri kurdu. Büyüyen tır filosuyla albit, kuvars, boksit ihracatı yapıyor.

Katliamın yaşandığı maden sahasını taşeron Çınartaş Endüstri Anonim Şirketi işletiyordu. Çınartaş, rödevansın, yani taşeronun taşeronu.

Taşeron şirket, dinamitle Albit madeni içeren kayalar patlatıyor. Katliam, önceden patlatılan, ancak yerinden kaldırılmayan büyük bir kaya kütlesinin, dosdoğru aşağıda çalışan kamyon ve ekskavatörlerin üzerine düşmesiyle gerçekleşti.

Ekskavatör operatörleri Engin Tutuk ve Servet Çapacıoğlu ve kamyon şoförü Şükrü Otlak, korkunç biçimde ezilerek yaşamlarını yitirdiler. Kamyon şoförü Tayfun Akıncı ağır yaralı.

Sabah, bazı ekskavatör operatörleri, yukarıdan her an düşebilir durumdaki büyük kaya kütlelerinin altında çalışmayı reddetmişler. Bunun üzerine taşeron şirket, Engin Tutuk ve Servet Çapacıoğlu’nu çalışmaya zorlamış. İşçiler, ocağın ruhsatsız ve hiçbir işçi sağlığı ve güvenliği alınmadan işletildiğini söylüyorlar.

Engin Tutuk’un kardeşi Kenan Tutuk şunları söyledi:

“Aşağıda operatörlük yapan Engin Tutuk’un kardeşiyim, bugün sabah bir göçük olmuş, sonradan haberimiz oldu. Abim ve abimin arkadaşı aşağıda kocaman bir kayanın altında mahsur kaldılar. Şu anda hiç bir haber alınmıyor ve muhtemelen öldükleri düşünülüyor. Sabah abimden önce başka bir operatörler sokmak istemişler onlar girmek istememiş. O yüzden abimle bir arkadaşını sokmuşlar, 3 kuruş için abim ile arkadaşının canı gitti, büyük bir ihtimalle gitti. Şu anda sizin karşınızda zor konuşuyorum, bu yapı da kaçakmış bunu da diğer ölen operatörün kardeşinden öğrendim. Bunu size söylerler mi bilmiyorum, çünkü o bu şirkette çalıştığı için ona baskı yapacaklar büyük bir ihtimalle, para verecekler bir şey yapacaklar. Bunlar büyük şirket, ben bu şirkette çalışmıyorum. Bunu gayet net bir şekilde söylüyorum, burası kaçak bir işletmeymiş.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*