Anasayfa » DÜNYA » Montreal’de öğrencilerin burjuvazinin kavga davetine yanıtı

Montreal’de öğrencilerin burjuvazinin kavga davetine yanıtı

Kanada‘nın Quebec (Kebek) eyaletinde öğrencilerin harçlara karşı direnişi, 100’üncü gününde emekçilerin de desteğiyle bir halk direnişine dönüşmüş durumda. Yaşananları Kanada’dan Başaran Dal aktarıyor:

Kanada’nın ikinci büyük eyaleti olan Kebek’te, liberal Jean Charest hükümetinin üniversite ve kolejlerin ücretlerini 5 yıllık bir süreç içerisinde %80 oranında artırmayı öngören planının açıklanmasının ardından Şubat ortalarında başlayan ve yaklaşık 170 bin öğrencinin katıldığı grev 100’üncü gününü geride bıraktı. Geçen Salı günü, eyleme önderlik eden öğrenci örgütlerinin ve daha önce boykotu destekleme kararı alan işçi konfederasyonlarının çağrısı üzerine, bazı kaynaklara göre 200 bin, bazı kaynaklara göre daha da fazla sayıda insan, eylemin 100’ üncü gününü kutlamak üzere Montreal sokaklarındaydı.

Esasen, geçen hafta Kebek Eyaleti’nin liberal hükümetinin okul ücretlerini artırma planını bu yıl için donduracağını açıklamasının ardından grev devam etse de, sokak gösterilerinde göreceli bir durgunluk gözlenmeye başlamıştı. Ancak, Kebek hükümetinin öğrenci direnişini sonlandırmak amacıyla geçen hafta eyalet parlamentosundan geçirdiği “Bill 78” olarak bilinen “acil durum yasası” öğrenci eylemlerini yeniden tetikledi. Bazı öğrenci liderleri tarafından “savaş deklarasyonu” olarak nitelendirilen yasa, Kebek’ te yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerini sıkı koşullara bağlıyor. Buna göre, okullarda ve çevresindeki 50 metrelik mesafe içerisinde gösteri yapmak yasaklanıyor. 50 ve daha fazla insanın katılacağı gösteriler önceden polise güzergahları ile birlikte bildirilmek zorunda. Bu koşullara uymayan gösteriler “yasa dışı” olarak nitelendirilecek ve polis müdahalesi ile karşılaşacak. Bu gösterilere katıldığı tespit edilenlere ve düzenleyen örgütlere ağır para cezaları uygulanacak. Grev yapan veya ders işlenmesine öğrenciler tarafından olanak tanınmayan okullarda dönem dersleri askıya alınabilecek, ki bu öğrencilerin dönem kaybetmesi anlamına geliyor.

Yasa geçen hafta Cuma günü Kebek Parlamentosu tarafından onaylandığından beri öğrenci eylemlerinin öncelikli gündem konusu haline gelirken, polisin öğrenci eylemlerine müdahale ederken sergilediği tutumdaki sertleşme de dikkati çekiyor. Öğrenci direnişi başladığından beri, çeşitli eylemlerde toplam 2000 dolayında öğrenciyi gözaltına alan polis, yalnızca geçtiğimiz hafta sonu 400’den fazla öğrenciyi gözaltına aldı. 24 Mayıs’ta Montreal’de 518, Quebec City’de ise 176 öğrenci gözaltına alındı. Polisin bazı öğrencilere, trafiği aksattıkları için 600 dolara kadar varan para cezaları uyguladığına ilişkin haberler basında yer aldı.

Bill 78 onaylandıktan sonra, 1970’lerin Şili’sinden esinlenilen yeni bir eylem formu Kebek’te yeniden vücut bulmaya başladı. Bazı semtlerde yurttaşlar ellerinde tencere ve tavalarla sokaklara çıkıp, kaşık ve kepçelerle gürültü çıkarıp bu yasadan kaynaklanan hoşnutsuzluklarını gösteriyor.

Öğrenci grevine önderlik eden en büyük öğrenci örgütü olan CLASSE’ın sözcüsü Gabriel Nadeau-Dubois, Salı günü yapılan büyük gösteri öncesi yaptığı basın açıklamasında bu yasayı “otoriter” bir yasa olarak nitelendirdi ve “Bizce temel özgürlükler, acil durum yasalarıyla gasp edilemez… Hukuki sonuçları ne olursa olsun bu yasaya karşı koyacağız” dedi. Nitekim Salı günü yapılan büyük miting sırasında organizasyonda yer alan örgütler Bill 78 gereğince polise miting güzergahını bildirse de, CLASSE üyesi sembolik bir grup polise bildirilen güzergah dışına çıkarak tavrını göstermişti. Öğrencilere hukuki yardım sağlayan avukatlar, söz konusu yasanın Kanada anayasasına aykırı olduğunu düşünüyor ve yasayı Anayasa Mahkemesi’ ne taşımak için hazırlık yapıyorlar.

24 Mayıs’ta Kanada basınına yansıyan bir başka olay ise Halk Otobüsü Şoförleri Sendikası’nın kendi üyelerine yönelik yayınladığı bildiri idi. Sendika, söz konusu bildiri ile üyelerine gösteriler sırasında Montreal Polisi’ni istedikleri yere taşımayı reddetme hakları bulunduğunu bildirdi.

Öğrenci grevi başladığından beri eyalet hükümeti ile öğrenci temsilcileri arasında çeşitli görüşmeler yapıldı; bu görüşmeler birkaç kez kesintiye uğradı. Bu görüşmelerden bir sonuç alınamaması, aksine krizin giderek büyüme eğiliminde olması dolayısıyla Liberal eyalet hükümetinin Eğitim Bakanı Line Beauchamp Mayıs ortalarında görevinden istifa etti. Şu anda da bu görüşmeler durmuş vaziyette. Ancak bugün basına düşen haberlere göre görüşmelerin önümüzdeki hafta Çarşamba günü yeniden başlaması gündemde. Beauchamp’ın yerine atanan yeni bakan Michelle Courchesne, 24 Mayıs’ta Kanada basınında yer alan açıklamasında öğrenci gruplarının temsilcilerini yeniden görüşme masasına oturmaları için teşvik edici sözler sarf ederken, Bill 78’in görüşmeye açık bir konu olmadığını vurgulamayı da ihmal etmedi. Öğrenci örgütlerinin temsilcileri ise buna gecikmeden tepki verdiler ve kendileri açısından her şeyin tartışılmaya açık olduğunu bildirdiler.

Grevin devam edip etmeyeceğine, her hafta okullarda düzenli olarak yapılan oylamalarla öğrenciler karar veriyor.

Kebek’teki en büyük işçi konfederasyonları öğrenci direnişini destekliyor. Kebek’ten ve diğer eyaletlerden bazı sendikalar da direnişi yürüten öğrenci örgütlerine bütçelerinden çeşitli düzeylerde parasal yardım yapma kararlarını açıklamışlardı.

Baraşan Dal / Kanada
24 Mayıs 2012

Kaynak: sendika.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*