Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » MLPD’den 25 Kasım etkinliği

MLPD’den 25 Kasım etkinliği

MLPD´de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü Etkinliği düzenledi.

25 Kasim´da Nachbarschaftshaus`da yaklasik üç saat süren bir etkinlik yapildi.

Etkinlik, Frauenverband Courage (Cesur/Yürekli Kadınlar Birliği) tarafından örgütlendi. Japon Kadınlar İnsiyatifi ve Devrimci Proletarya’nın konusmacı olarak davet edildiği etkinliğe, Banglades´in Baskenti Dakka´da bir konfeksiyon fabrikasında çıkan yangında yaşamını yitiren onlarca işçi anısına yapılan saygı duruşu ile başlandı.

Daha sonra bestesini İtalyan Kadınlar Sendikasının yaptığı bir şarkı hep beraber söyledikten sonra Courage´dan Karola Küken, 25 Kasım’ın tarihçesini ve kadınların mücadelededeki yeri ve önemine değinen metni okudu.

Devrimci Proletarya adına yapılan konuşmada, Türkiye´de ve Kürdistan’da süren mücadelede yerini alan kadınlara yönelik devlet şiddetinin boyutlarına değinildi.

Courage Kim Hak-Soon (Asya-Pasifik bölgesinden 13 Ülkeden temsilcinin katıldığı bir örgütlülük) temsilcisi, 1931-1945 yılları arasında Japonya’nın işgali altındaki ülkelerden zorla kaçırılıp, Japon askerleri için seks kölesi olarak kullanılan kadınların sorununa ilişkin çarpıcı bir rapor sundu. O yıllarda çoğu çocuk denecek yaşta yaklaşık 200.000 kadın zorla kaçırılarak askerler için “Raharlatma Kadınları” olarak kullanılıyorlar. Japon devleti ve askerlerinin kullandığı bu ifadeye kadınlar karşı çıkıyor. Bunun adı “Seks köleliği”dir diyorlar.

O yılları yaşayan kadınlar bunu hayatlarının büyük bir utanci olarak saklıyorlar. Koreli Kim Hak-Soon bu suskunlugu 1991’de bozuyor ve tüm cesaretiyle yaşadıklarını açıklıyor. Bu gerçek hala tabu ve üzerinde konuşulmak istenmiyor. 1992 yılından bu yana Kadın örgütleri tarafindan her Çarşamba Japon elçiliği önünde eylem yapılmasına, açılan davalara ve taniklara ragmen Japonya yaptiklarını kabulenmiyor. Bu gün yaslari 80´nin üzerinde olan kadınların tek istediği kendilerinden Japon devletinin özür dilemesi.

Etkinlikte Gençlik ve Spor Derneği “Müzikte cinsel ayrimcilik” konulu bir film gösterimi yaptı. Kliplerde kadının seksüel bir obje olarak kullanılıdığını, pop müziğin “Pop porno” haline döndüğü vurgulandı.

Siemenste çalışan bir kadın işçi ise işyerindeki ´Mobing´ sorununa ve cinsiyetçi ayrıma değinen bir konuşma yaptı.

Almanya´da evde şiddetin konu edildiği konusmada ise şunlar ifade edildi; 2011´de 9.000’nin üzerinde kadın, Kadın Sığınma Evlerine basvurdu ama yer olmadığı için alınmadı, her yıl yaklaşık olarak 15.000 kadın ve 17.000 çocuk erkek şiddetinden korunmak amacıyla Sığınma Evlerine basvuruyor. Her dört kadından biri şiddete maruz kalıyor. Almanyada toplan 363 sığınnma evi var.

Yapılan konuşmaların ardından etkinlik sonlandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*