Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » MLKP Savaşçısı Emre Aslan Kobané’de Şehit Düştü

MLKP Savaşçısı Emre Aslan Kobané’de Şehit Düştü

YPG ve YPJ öncülüğünde Kobané’de IŞİD çetelerine karşı süren savaşta Kobané direnişi ile dayanışmak için giden Devrimci Parti ve Örgtülerden MLKP savaşçısı Emre Aslan Kobané’de şehit düştü.

Kobané’de IŞİD çetelerine karşı kazanılan zaferin ardından bölgenin tamamen çetelerden temizlenmesi için kanton köylerinde süren operasyonlar devam ediyor. Kobané direnişinde yer alan MLKP savaşçısı Emre Aslan (Alişer Dersim), Kobanénin güneyinde yer alan Cedé köyünde IŞİD çetelerine karşı savaşırken yaşamını yitirdi.

Emre Aslan için  Kobané’de yaşamını yitirdiği gün Adana’da devam eden gezi direnişi davasında yakalama kararı çıkarıldı.

MLKP Rojava  Emre Aslan için bir açıklama yayınladı.

“Emre Aslan (Alişer Dersim) yoldaşımız bugün (24 Şubat) sabah saatlerinde Kobanê’nin güney cephesinde bulunan Cedê köyünde, DAİŞ çeteleriyle girilen bir çatışmada şehit düştü. Halklarımızın ve ailesinin başı sağ olsun. Kobanê’nin faşist DAİŞ çetelerince kuşatılmaya başladığı günlerde, sınırı aşıp, savaş siperlerine en önce koşanlarımızdan olan Alişer yoldaşımız, direnişin her cephesinde dövüştü. Bulunduğu bütün alanlarda partimize layık bir savaşçı olarak konumlanmaya çalıştı. Siperlerde kızıl bayrağımızı dalgalandırdı. Alişer yoldaşımız, 1 Şubat 1992 yılında Adana’da dünyaya geldi. Aslen Dersim Mazgirtli olan yoldaşımız, Adana’da lise öğrencisiyken örgütlendi. Üniversite yıllarında komünist gençlik saflarında mücadelesini yükseltti. Öğrencisi olduğu Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde, komünist gençliğin militan temsilcilerinden biri oldu. Antakya’daki antifaşist mücadelede en önde dövüşenlerden biri olarak, partimizin milis faaliyetlerinde yer aldı. Antakya Armutlu’daki antifaşist savaşımın mevzilerinden biri olan Yasemin Çiftçi Komitesinde milis olarak görev yaptı. İstanbul’daki IMF protestolarında da aktif yer alan Alişer yoldaşımız, burada polis tarafından yaralandı. İstanbul’da bir süre işçi olarak çalıştı. Bu süreçte de devrim ve sosyalizm davasına bağlılığını sürdürdü. Haziran ayaklanması günlerinde, Adana’daki eylemlerin örgütçü militanlarından biri ve sokakları tutuşturan öfkenin öncülerindendi. Bu mücadelenin en önünde yürüyen partimize karşı yapılan operasyonda gözaltına alınan Alişer yoldaşımız kısa bir süre Adana Kürkçüler hapishanesinde tutuklu kaldı. “Kobanê için komünistler en öne, savaş siperlerine!’ çağrımıza en önde yanıt verenlerden biri olan Alişer yoldaşımız, 24 Eylülden beri Kobanê cephesinde savaşmaktaydı. Temel silah eğitimlerinden sonra Batı, Doğu ve Güney cephelerinde doçkacı olarak bulundu. Havan alanında uzmanlaşmak için eğitim alan yoldaşımız, bu silahla da yararlı işler yaptı. Kobanênin özgürleştirilmesinden sonra, köylere dönük kurtarma eylemlerinde de aktif yer alan partimizin Güney cephesindeki temsilcilerinden biri olarak feda ruhuyla dövüştü  Marksist Leninist dünya görüşümüzün kararlı savunucularından biri olarak, karargahımızda sürdürülen eğitim çalışmalarında hem öğrenci hem de eğitmen olarak yer aldı. DAİŞ çetelerinin kıyıcı saldırganlığı koşullarında tuttuğu mevzilerde umudu ve düşlerini büyüttü. Bu duygularla şiirler yazdı, umutlarını çoğalttı, sevinçlerini paylaştı.

Kobanê’nin özgürleştirilmesi ve Rojava devriminin savunulmasında partimizin bayrağını dalgalandırmak, özgürlük ve onur mücadelesini büyütmek, YPG/YPJ’li siper yoldaşlarıyla omuz omuza dövüşmek Alişer yoldaşımızın kendi kişisel tarihi açısından da bir devrim ve sıçrama imkanı oldu. O bu devrimde, değişti, dönüştü ve gelişti. Devrim yangınını dört bir yana taşıma kararlılığını kuşanan bir ateş taşıyıcısı oldu. Bu bilinçle kendini donattı.

Yurtsever halkımız, işçiler, emekçiler, gençler…

Alişer Dersim yoldaşımız, özgürlüğü için en önde dövüştüğü Kobanê’den halklarımızın ve yoldaşlarının omuzlarında uğurlanacak. Onu hak ettiği gibi karşılamak, uğruna ölümün üstüne yürüdüğü özgürlük ve sosyalizm şiarlarıyla, kitlesel, militan bir törenle ve şiirlerle uğurlamak, şehitlerimize layık olmanın da gereğidir.

Alişer Dersim, özgürlük ve onur kavgamızın ölümsüz şehitlerinden biri olarak, halklarımızın mücadelesinde yaşayacak. Onun faşist çetelere karşı susmayan silahı, yeni Alişerlerin, Emrelerin ellerinde yükselecek.

Rojava devrimi ve sosyalizm kavgamız, Alişerlerin, Saryaların, Alganların, Paramazların, Serkanların, Arinlerin, Kaderlerin ve tüm ölümsüz şehitlerimizin yolunda yürüyenlerin, onlar gibi dövüşenlerin eseri olacak, onların düşleri zafere ulaşacak. Buna inancımız tamdır. Bu aynı zamanda onlara verdiğimiz onur sözümüzdür. Canımız pahasına bu sözü tutacağız.

Alişer Dersim ve ölümsüz şehitlerimizin hesabını soracağız. Anılarını özgür Rojava ve Kürdistan başta olmak üzere tüm bölgede büyüteceğimiz devrim coğrafyasında yaşatacağız. Alişer Dersim ve ölümsüz şehitlerimiz yolumuzu aydınlatıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*