Home » GÜNDEM » Mızrak çuvala sığmıyor

Mızrak çuvala sığmıyor

Türkiye dün sabah güne yeni bir şafak operasyonu ile uyandı. Şafak operasyonları; devrimcilerin ve ilericilerin alışık olduğu bir durumdur biliyoruz, bir de Ergenekon ve Balyoz operasyonlarından hatırlıyoruz. Bu seferki şafak operasyonu ise egemenler arası güç mücadelesi sonucunda gerçekleşti. İktidarı elinde bulunduran AKP hükümetinin içinde biriken pisliğin, çıkarın, rüşvetin, yandaş kayırmanın küçük bir kısmının dışa vurulmasını sağladı.

Kimler yok ki operasyonun içinde: Hükümetin saygın bakanlarının oğulları, TOKİ’den sorumlu Çevre Bakanlığı bürokratları, AKP’li Fatih Belediye Başkanı, büyüyen ve önemli bir rant alanı olan inşaat sektöründen nemalanan iş adamları, devletin kasasını oluşturan Halk Bankası’nın Genel Müdürü operasyonda ilk öne çıkan isimler.

Gözaltına alınanlar arasında bakan çocukları, üst düzey bürokratlar ve ünlü iş adamları ile birlikte soruşturma dosyasında bazı bakanların isimleri de rüşvet suçlamasıyla yer alıyor.

Yıllardır iktidarı paylaşanların anlaşamaz olmalarının ardından tüm pislikler ortalığa dökülmeye başladı. Bu sadece buz dağının görünen kısmı. Gemicikler, hortumlamalar, rantlar, devasa paralar kimlerin cebine girmiş hep birlikte göreceğiz. Mızrak çuvala sığmıyor artık.

Egemenler arası çatışma ve çelişkilerin açığa çıkması yönetenlerin eskisi gibi yönetememe krizini tetikliyor. İktidar bloğunda çatlaklar oluşturuyor. Bu gibi durumlarda işçi sınıfının tavrı dökülen pislikleri tüm sınıf kardeşlerine anlatmak olmalıdır. Kapitalist sistemin nasıl sürdürülüp yürütüldüğünün propagandasını yapmak, sosyalizmi gündemleştirmek olmalıdır. Bu gibi süreçleri kapitalizme karşı mücadeleye dönüştürmek olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*