Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İsviçre’de mitinge dönüşen ziyaret

İsviçre’de mitinge dönüşen ziyaret

DAİŞ (İŞİD)çetelerinin Rojava’nın Kobanê kantonuna saldırıları ve yaşanan direnişe dikkat çekmek amacıyla Pazar günün’den bu yana İsviçre’nin Cenevre kentindeki BM binası önünde açlık grevinde olan HDP’li vekiller Selma Irmak, Sebahat Tuncel, Kemal Aktaş ve AP eski üyesi, DTK İcra kurulu üyesi Feleknas.İsviçrede yaşayan Kürdistanlılar ve dostları tarafından ziyaret edildi.

Pazar günüden bu yana İsviçre’nin Cenevre kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde açlık grevinde olan Kürt siyasetçileri. Parlementer Selma ırmak’ın Kürtçe olarak yaptığı konuşma ile başladı. Tuncel, AP parlementeri Feleknaz uca ve DTK daimi meclis üyesi ve DHP avrupa temsilcisinin 22.09.2014 pazar günü başlattıkları açlık grevi ile İŞİD çetesinin son günlerde Kobaniye yönelik yaptığı saldırı ve katliamların önüne geçilmesi amacıyla BM daimi meclisini bu konuyu görüşmeleri ve BM nin bu konudaki sorumluluklarını hatırlatmak ve acil olarak mudahaleye çağırmak için yaptıkları eylem isviçre’de yaşayan kürdistanlıların da desteği ile mitinde dönüştü.


isvicrede-sengal-katliami-protesto-edildi55b6bbf9c827238ff5deBM binası önünde kurdukları çadırda kalan grup alana gelen kitleye bilgilendirme yaptıktan sonra. Rojava da kurulu kantonların başkanlarının gönderdiği mesajlar kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan çağrılarda BM nin bu konuda sorumluluğu olduğunu ve müdahale zorunluluğunun olduğunu belirttiler. eğer BM kendisine halkların ortak kurumu gözüyle bakıyorsa burda bir halkın katliamlardan geçmesine seyirci kalmaması gerekiyor denen konuşmada. Emperyalist güçlerin ortadoğuyu dizayn etmek için ürettikleri ve türkiyenin destek ve teşvik’i ile halkların başına bela edilen bu katliam şebekesinin, ne ABD ne de Türkiyenin müdahalesi ile durdurulacağını, bizzat bu güçlerden güç alan katillerin. Böyle bir müdahaleye zemin yaratma gibi bir görevlerinn olduğunu. Bu güçlerin müdahalesinin daha kanlı hesaplaşmalara yok açmaktan başka bir işe yaramayacağını, onun içinde bu güçlerin müdahale değil bu kirli oynlardan vazgeçmesinin gerektiğini belirttikleri açıklamada.

Bu beladan bölgede yaşayan Kürt, Türkmen, Ezidi Hırıstiyan, Süryani, Alevi hatta sunni arapların da başına bela olan bu katiller ordusuna karşı kürt halkının meşru savunma gücü YPG meşru bir güç olarak görülmeli ve lojistik destek sağlanmalıdır denilen açıklamada. Daha sonra Türkçe olarak Sabahat Tuncel tarafından verilen mesajda da aynı içerikte mesajlar verildi. Aynı anda fransızcaya da çevrilen çevrede bulunan ve BM binasını ziyaret eden yabancılar tarafından da ilgiyle izlenen miting. Sık sık yaşasın rojavadaki haklı ve meşru savunma, Biji berxwedana Rojava, biji YPG, biji YPj sloganları atılan eylem saat 17.00 da sona ererken açlık grevimin ayın 28 ine kadar devam edeceği belirtildi.

Lozan’dan Bir DP okuru.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*