Anasayfa » DÜNYA » Mısır’da siyasal kriz büyüyor, İsyan hareketi Mursi’ye Salı 17.00’ye kadar süre verdi

Mısır’da siyasal kriz büyüyor, İsyan hareketi Mursi’ye Salı 17.00’ye kadar süre verdi

Mısır’da 30 Haziran’da, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan (Müslüman Kardeşler) iktidarının birinci yılında Temmerrüt (İsyan) hareketi bayrağı altında toplanan muhalif grupların çağrısıyla milyonlar sokaklara döküldü. Tahrir’de 500 bin, İskenderiye meydanında 200 bin kişi toplandı ve 24 saat boyunca eylem yaptı. Mursi ve İhvan karşıtı gösterilere katılanlar 10 milyon kişinin üzerindeydi. İhvan’a ve kamu binalarına karşı taşlı, molotoflu kitle gösterileri, saldırıları, işgalleri büyüyor. Bir dizi bölgede kamu binaları işgal edildi, bazı kamu bina ve işletmeleri yağmalandı. 30 Haziran’da Mısır’da İhvan binalarına karşı gösteri ve çatışmalarda 16 kişi öldü, 700 kişi yaralandı. Ölenlerin 8’i İhvan Merkezi’nden açılan ateş sonucu olduğu bildiriliyor. Son 10 günkü gösteri ve çatışmalarda ölü sayısı 30’a yaklaştı.

İhvan ise “polisin ihmalkar davrandığını” iddia ederek kendi binalarına ve kuruluşlarına düzenlenen saldırılara karşı kendisinin karşılık vermeye devam edeceğini açıkladı, “saldırıları karşılıksız bırakmayacağı” tehditleri savurdu.

Temerrud (İsyan) hareketi, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye istifa etmesi için salı günü akşama kadar süre tanıdığını aksi takdirde daha büyük itaatsızlık kampanyası başlatacaklarını açıkladı.

Hareket tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, “Mursi’nin görevi bırakması ve erken seçime gidilmesi için 22 milyon imza toplandı. Biz şu anda o insanları temsil ediyoruz. Mursi, artık Mısır’ın meşru cumhurbaşkanı değildir” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca, gösterilerin ülke genelinde, tüm meydanlarda Salıya kadar devam edeceği belirtildi.

Seküler partilerin çatısı altında toplandığı Ulusal Kurtuluş Cephesi, gösterilerin Mursi’nin devrildiğinin işareti olduğunu söyledi.

Dünkü çatışmalara müdahale etmeyen ordu ise, “bir iç savaşa izin vermeyeceği” türünden açıklamasını tekrarladı.

Mursi, istifa etmeyeceğini ancak diyaloga açık olduğu türünden açıklamalar yaptı. Mursi’nin kabinesinden 4 bakan istifa etti. Mursi istifaları kabul etmedi. Liberaller ve Selefi Nur Partisi de gösterilerin şiddetini hafifletmek için Mursi’den bazı tavizler vermesini istedi.

misirda-catisma-19-olu-17373-3g

misirda-catisma-19-olu-17373-13g

misirda-catisma-19-olu-17373-25g

misirda-catisma-19-olu-17373-21g

misirda-catisma-19-olu-17373-7g

misirda-catisma-19-olu-17373-4g

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*