Anasayfa » DÜNYA » Mısır’da kanlı gün

Mısır’da kanlı gün

Mısır’da ordu ve polis güçlerinin Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki Müslüman Kardeşler yanlılarına yaptığı müdahalenin ardından ölü sayısı gittikçe artıyor. Müslüman Kardeşler olaylarda 600 kişinin öldüğünü, 7 bini aşkın kişinin de yaralandığını bildiriyor.

Ordunun Adeviye ve Nahda meydanlarınaki kitleye yönelik açtığı ateş sonucunda çok sayıda kişi yaşamını yitirdi, ancak ölü sayısı net olarak bilinmiyor. İki meydana gerçek mermi ve gaz bombalarıyla saldırıldı. İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili ise çok sayıda Müslüman Kardeşler yetkilisinin tutuklandığını açıkladı, ancak isimlerini bildirmedi. Asker ve polisin saldırısı karşısında Müslüman Kardeşler yanlılarının polise molotofkokteyli attığı kaydedildi. Yetkililer, Kahire Üniversitesi yakınındaki Nahda Meydanı’nın tamamen tahliye edildiğini, diğer protesto alanı Raba el-Adaviye Camii çevresinde ise müdahalenin sürdüğünü bildiriyor. Müslüman Kardeşler’in İngiltere sözcüsü Mona el-Kazzaz, BBC’ye yaptığı açıklamada, “uluslararası kamuoyunu devreye girip bu katliamı durdurmaya çağırıyorum. Hepimiz bu katliamın olacağını biliyorduk ama uluslararası topluluk sessiz kaldı” dedi.

Geçici hükümet acil toplanacak

 Mısır’da darbenin ardından iş başına getirilen geçici hükümetin, başkent Kahire’deki son gelişmelerle ilgili acilen toplantı yapacağı belirtildi.Kahire’de havadan ve karadan gaz bombaları ve silahlarla müdahale devam ediyor.

 Kaynak: Ajanslar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*