Anasayfa » DÜNYA » Mısır’da Kamu İşçileri Grev Yaptı

Mısır’da Kamu İşçileri Grev Yaptı

Mısır’da kamu işçileri grev yaptılar.  “Sivil Hizmet Kanunu” adıyla kamu işçilerinin gelirlerinde kesinti yapmaya çalışan Mısır hükümetine karşı binlerce kamu işçisi iş bıraktı.

Mısır’da İçişleri Bakanlığı ve bazı bakanlıklara bağlı işçiler ile ordu ve yargı mensuplarının dışta bırakılarak geriye kalan bakanlıklara bağlı çalışan kamu emekçilerinin gelirlerinde kesinti yapılmasını öngören “Sivil Hizmet Kanunu” protesto edildi. Başkent Kahire’de bir araya gelen kamu işşçileri. Gazeteciler Sendikası önünde eylem yaptı.

Ülkenin farklı kentlerinden Vergi Dairesi, Gümrük, Eğitim Bakanlığı, Toplu Taşıma Kurumu görevlileri ve arkeologların da bulunduğu binlerce kişi, Kahire’nin merkezinde trafiği durdurdu. Mısır Planlama Bakanı Eşref el-Arabi’yi teşhir eden işçiler kanun teklifinin hemen geri çekilmesini talep ettiler.

Vergi Memurları Sendikaları Komitesi Başkanı Fatma Fuad, basına yaptığı açıklamada binlerce kamu emekçisinin dayatılan kanunu reddettiğini vurgulayarak bu teklife karşı her türlü mücadeleyi yükselteceklerini söyledi.

Hükümet yetkilileri eylemler ve grev sonrasında açıklama yaparak işçi sınıfına yönelik saldırılardan vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*