Anasayfa » DÜNYA » Mısır’da eylemler sürüyor

Mısır’da eylemler sürüyor

(AA) Mısır’ın başkenti Kahire’de Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yaptığı anayasal düzenlemeler ile kendi kararlarına yargı yolunu kapatmak istemesine karşı başlayan protesto gösterilerinde Mursi yanlıları ile karşıtları arasındaki çatışma ve gerilim sürüyor.

Başkent Kahire’deki cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ile karşıtları arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısının 7’ye yükseldiği bildirildi.

Mısır Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yaralı sayısının ise 684’e çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, yaralıların çoğunun tedavilerinin ardından taburcu edildiği 128 kişinin ise müşahede altında tutulduğu belirtildi.

Bakanlık, ölüm ve yaralanma sebeplerine ilişkin ilerleyen günlerde detaylı resmi açıklama yapılacağını duyurdu.

Bölgede güvenlik önlemlerini arttıran Mısır ordusu 10 zırhlı araç ve çok sayıda askeri aracı sarayın çevresinde konuşlandırdı. Ordunun göstericileri bastırmayacağı, gösterilere taraf olmaksızın iki grup arasında sükuneti sağlayacağı açıklandı.

AA’ya konuşan güvenlik kaynakları, çıkan çatışmalarda dört kişinin gerçek mermiyle vurularak, bir kişinin ise göğsüne isabet eden havai fişek sebebiyle öldüğünü, yaralananlar arasında 35 güvenlik görevlisinin bulunduğunu söyledi.

BİRBİRLERİNİ SUÇLADILAR

Müslüman Kardeşler teşkilatından yapılan açıklamada hayatını kaybeden göstericilerin Mursi destekçileri olduğu, saldırıyı ‘baltacı’ olarak bilinen grupların gerçekleştirdiği ileri sürüldü.

Muhalefet, Mursi destekçilerini aynı bölgede gösteri yaparak çatışmaya sebep olmakla suçlarken, Mursi’nin destekçileri, göstericilerin bir kısmını ‘devrim karşıtı’ olmak ve referandumu engellemekle suçluyor.

İçişleri Bakanlığı çatışmaların başlamasına neden olan göstericilerden 32 kişinin tutuklandığını, olaylarla ilgili soruşturmanın devam ettiğini açıkladı.

İŞTE MISIR’I AYAKLANDIRAN MADDELER

Göstericileri bu kadar öfkelendiren, Mursi’nin 22 Kasım’da yayımladığı kararname ve yeni anayasa girişimi. Kararnameyle Mursi, yetkilerini artırıp, yargının kararlarına müdahale etme yolunu kapamıştı. Kurucu Meclis’te jet hızıyla onaylanan anayasa ise 15 Aralık’ta referanduma sunulacak. Liberal, sol ve Hıristiyan grupların şiddetle karşı çıktığı anayasa taslağındaki maddeler:

“Şeriat kurallarının hukukun temeli” ibaresi.

“İslam hukuku ile ilgili konularda Sünni İslam’da yetkin otorite olarak görülen El Ezher Üniversitesi’ne danışılacak.” (Bu madde ile din adamlarına fazla yetki tanınmasına yol açmasından korkuluyor.)

“Mısır ailesinin özünü koruması ve ahlaki değerlerini geliştirmesi” maddesi. (Muhafazakarların kendi görüşlerini dayatmasından endişe duyuluyor.)

Kadın ile erkek arasında eşitlik konusunda bir madde bulunmuyor. Ancak kadının ailesine karşı sorumlulukları ve dışarıdaki işi arasında denge kurmasından bahsediliyor.

“Basın özgürlüğü güvence altında olacaktır. Basına sansür yasaktır, ama, savaş ve seferberlik zamanları hariç…”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*