Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Metro’da kıyım başlıyor, 10 işçi işten atıldı

Metro’da kıyım başlıyor, 10 işçi işten atıldı

Metro Grosmarketlerde Sosyal-iş sendikasının grev kararını duyurmasından sonra Metro Kozyatağı mağazası ve Bursa Nilüfer mağazasından 10 işçi atıldı.

Sosyal-iş sendikası yaptığı açıklamada, grev sürecinde işten atmaların hukuka aykırı olduğunu  işten çıkarılan işçilerin işe geri alınması ve gerekiyorsa İşyeri Kurullarının işletilmesi çağrısında bulunuyoruz, denildi.

İşçi Meclisi dergisinin işten atılan işçilerle  yaptığı röportaj şu şekilde:

Hızlıca girelim, süreç nasıl başladı, nasıl gelişti ve neden işten çıkartıldınız?

Ben Serdar, Kozyatağı Metro’da 2 yıldır çalışmaktayım, deterjan bölümündeydim. Şuan sendikamız işverenle görüşme esnasında bu görüşme esnasında biz greve çıkacağımızı bildirdik, bundan dolayı bugün itibaren işlerimize son verildi.

Yönetici odasına ilk girdiğimde işten atılma sebebi mi okudular, sendika sorumlusu inmedi ben yukarı çıktım, müşteriyle tartışmışım, 25/2’den iş yeri huzurunu bozmak bahanesiyle işten attılar. Arkadaşların senden rahatsız, imza toplandı diyorlar, arkadaşlar kimler getirin karşıma diyorum getiremiyorlarda. Bize kıdem tazminatından da bahsetmediler ama diğer arkadaşlara bahsetmişler.

İsmim Halil bende Metro’da 1.5 yıldır çalışmaktayım, işverenle sendika arasında süren toplu iş sözleşmesinden ötürü yapmış olduğumuz faaliyetlerden ötürü işimiz tek taraflı fes edildi.

Bu süreç sendikamızla işverenin anlaşamamasından dolayı, işverenin sendikamıza baskı yapmasından kaynaklandı. Bu baskılar bu mobbingler ilk başta toplu halde işletme müdürü Tufan Konak tarafından toplantılara çağırıldı. Burada ülkenin durumundan bahsedilerek insanlar tehdit edilmeye başlandı. Rusların ülkemize gelmemesinden dolayı, Almanya’nın ermeni soykırımını kabul etmesinden dolayı, Ermeni firması olmasından dolayı bundan dolayı protesto edeceklerini söylediler. Bu ücretlerin verilemeyeceğini, bundan dolayı zarar edeceklerini söylediler. Bize ilk başta 7.3 gibi bir rakamla geldiler. Devletin bize verdiği %30’luk bu zammı veremeyeceklerini söylediler. Bu süreçte biz işçilere baskılar yapıldı, tek tek odalara çağrılmalar, %7’yi kabul edeceksiniz, kabul etmezseniz lokavt yaparız, marketi kapatırız gibi söylemlerde bulunuldu. Bu süreç içerisinde direnişte olan arkadaşlar bizleriz, göze batan biz olduğumuz için bugünden itibaren iş akdimize son verildi.

Kaç işçi işten atıldı?

Kozyatağı’ndan, Bursa Nilüfer mağazasından da 5 kişi atıldı. Yani şuan bu sürecin, işveren tarafından insanlara baskı yapılarak yıpratılmaya çalışıyor, bundan dolayı da işten çıkartmalara başladılar. Bu süreç içerisinde baskılara yılan arkadaşlarımız mutlaka olacak ama biz yılmamaları için elimizden geleni dışardan arkadaşlara destek olarak vereceğiz.

Sendikanın tutumu nedir?

Sendikayla görüşüldü, mesela bugün İstanbul şube başkanı Masum bey yanında üye bir avukat arkadaşla geldi, neler yapabileceğimiz hakkında bilgiler verdi, bu süreçte yardımcı olacaklarını söylediler.

Peki, sendikanın sürece ilişkin önerileri nedir?

Bir takım önerilerde bulundular, onlarda farkındalar şuan, işten çıkartmaların işçileri yıprattığını, birçok insanın çekineceğini, greve gideceğimizi söyledik, diyor. Bizim greve çıkmamız için bir sayıya ulaşmamız lazım diyor, bu son yaptığı hamle işçilerin greve çıkmasını engelleyecek, bizi de zor durumda bırakacak, masaya biraz daha güçsüz bir şekilde oturacağız. Daha atmış günlük bir sürecimiz var diyor, bizim daha güçlü olmalıyız, işçilerle konuşabiliriz dedi, bizim için yapabilecekleri şey için avukat getirdiler, avukatlarda bizim yasal hakkımızı arayacaklar.

İçerdeki arkadaşlarınızdan destek nasıldı?

Arkadaşlar üzgün olduklarını, biz size yeteri kadar destek olamadık, bizim yüzümüzden de oldu biraz gibi söylemleri oldu. Biz işten çıkarken ağlayan arkadaşlarımız baya oldu. Arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu belirtelim, sonuna kadar bu sürecin peşindeyiz.

Grev kağıdının sendika tarafından işçilere duyurulmaması üzerine inisiyatif alıp kendiniz grev kağıdını okudunuz, bu duruma karşılık inisiyatif almanız patronun saldırganlaşmasını sağlamış olabilir mi?
Biz bu süreçte en dirençli olanlardan biriyiz, hemen markette bir sıkıntı olduğunda bize gelip danışılıyor, iş yerinde bir sıkıntı çıktığında bize gelip soruyorlar, söylüyorlar, biz göz önünde bulunduğumuz için marketteki direnişi kırmak için en son yapacakları şey buydu.

Bu süreçte işten atıldınız, buna karşı ne yapılacak, bir yandan sendikal bürokrasi yasal süreci koştururuzla sınırlıyor, arkadanızdayız diyor ama buna dair fiili bir direniş örgütlenecek mi?

Sendika arkamızda olacak mı bunu süreç gösterecek, şu süreçte bazı tatsız durumlar var, fazla bir güvenimizi kazanamadılar, sendika şuana kadar grev broşürleri çıkartıp işçilere dağıtmaları lazımdı, işçileri toplayıp biz bu yoldayız, şunu yapıyoruz deyip bilgilendirmeleri gerekiyordu, herhangi bir bilgilendirme yok, biz bundan dolayı sendikadan emin ve net değiliz. Açıkçası bu durumu süreç gösterecek.

Talepleriniz nedir, bu süreçte önünüze ne koyuyorsunuz?

Biz daha önce kazandığımız haklarımızın tahrip edilmemesini istiyoruz. Şuan yaptıkları yasal bile değil, sendikal bir eylemde bulunduğumuz için bundan dolayı da atamazlar bizi, yüz kızartıcı bir suç olsa neyse ama sendikal faaliyetten dolayı atamazlar bizi.

Bariz işçi düşmanlığı var, bundan dolayı baskı yaptılar ama onlar bizden daha kuvvetli çıktı. Biz işçiyiz yapacaklarımız sınırlı ama biz yıldırabilirdik ama onlar bizi yıldırmaya başladı.
Bu bürokrasiyi yok etmemiz gerekiyor, yoksa bir takım şeyler insanların hep karşısına çıkacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*