Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Metroda kazanın sorumlusu “hadi-hadi sistemi”dir

“Metroda kazanın sorumlusu “hadi-hadi sistemi”dir

Soma’da yüzlerce işçinin ölümünden sonra adı madencilerce mükemmel bir şekilde konulmuş olan “hadi-hadi sistemi”, Seyrantepe’de gerçekleşen kazanın sorumlusudur.

Yüzbinlerce işçi yarım yamalak inşa edilmiş toplu ulaşım sistemleriyle bir an önce işinin başına gönderiliyor; “hadi hadi”. Seçim öncesi “başarı” adına metrolar yarım yamalak inşa edilmişken çabucak sefere çıkarılıyor; “hadi hadi”. Sefere açılan metronun inşaatı bir yandan devam ederken, metronun içinde çalışan işçilerin yanında herhangi bir sağlık ekibi bile bulundurulmuyor; “hadi hadi”. Uyduruk sac levhalar ve demirlerle çevrili inşaat alanında sefer yapan metrodaki yolcuların ve o inşatta çalışan işçilerin hayatı bir kez daha hiçe sayılıyor. Bütün şehir sanki tek bir emirle ölümüne koşuyor: Hadi! Hadi!

Bu kazaya hiç kimse şaşırmadı. Bu kaza da, kanımıza, canımıza, ruhumuza işlenen “hadi-hadi sistemi”nin beklenen sonuçlarından biridir. Eğer “dur artık” diyen olmazsa bunlar daha da yaşanacak; inşaatlarda, madenlerde, ofislerde, metrolarda ölmeye, yaralanmaya devam edeceğiz.

“Hadi” emriyle iş tamamlamaya koşulurken güvenliksiz ve güvencesiz yaşamaya, ölmeye artık yeter. Güvenli bir şehir, güvenli toplu ulaşım, güvenli çalışma istiyoruz. Artık işe giderken ve iş yerinde çalışma acısı yaşamak; metrolarda, inşaatlarda ölmek, ofislerde fiziken ve ruhen sakatlanmak istemiyoruz. Kendi iş yerlerimizden başlayarak bu ölümcül sistemi bir gün durduracağız. Çünkü biliyoruz ki; kendi hayatımıza sahip çıkmazsak başkalarının hayatını da tehlikeye atarız.”

Plaza Eylem Platformu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*