Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Metro patronlarıyla sendika patronları anlaştı: İşçilerin ikramiyeleri elinden alındı

Metro patronlarıyla sendika patronları anlaştı: İşçilerin ikramiyeleri elinden alındı

DİSK’e bağlı Sosyal-İş sendikası ile Metro Grosmarket arasında yaklaşık 5 bin işçi adına yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sendikanın talepsizliği karşısında işçilerin grev çıkma kararı, grev sürecine birkaç gün kala engellenip patronun lehine sonuçlandı.

Sendikacılığı TİS’ten başka bir şey görmeyen, işçileri kendi sözde sendikal faaliyetleri için daha iyi masa, daha iyi uzlaşma aracı olmanın dışında başka bir şey görmeyen reformist muhalifimsi görünüşlü Sosyal-iş, grev sürecinde inisiyatif alan işçilerin atılmasından sorumluyken aynı zamanda patronlarla omuz omuza işçilerin ikramiyelerinin bölünmesine yardımcı oldu. Tüm bu kirli pazarlığı işçilerin talebi olarak gösteren Sosyal-iş bürokratları, son TİS görüşmesine kendi atadıkları işçi temsilcileri bile almazken, işten atılan işçileri mevzu bahis bile yapmadı.
Yeni yapılan toplu iş sözleşmede mevcut işçilerin büyük çoğunluğu için yıllık 3 bin 252 TL hak kaybı oluşurken, yeni dönem işçilerde ise 7 bin 410 TL oldu. 2016’da sınıf zam, diğer yıllar içinse gülünç bir şekilde %1 zam.

İşçilerin ihtiyaçları, talepleri liraya kaç kuruş katacağı veya koruyacağı ile sınırlandırılırken, yalnız sendikacılığı bununla sınırlayanlar dahi kendi söylemlerinin gerisine düşmüş, işçilerle değil patronlar için çalıştıklarını artık açıkça ilan ediyorlar.

İşçilerin tüm bu toplu iş sözleşme sürecini yok sayması, kendi özgücüyle komite, meclislerle ihtiyaçlarını belirlemesi, kazanabilmek için kendi tabandan bağımsız örgütlenmelerini yaratmalarından başka çareleri kalmıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*