Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Metro markette işçilerin tabandan basıncı artıyor…

Metro markette işçilerin tabandan basıncı artıyor…

Metro Grosmarketlerde 6. Dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Metro market işçilerinin tabandan basıncı sayesinde Sosyal-iş bürokrasisi gönülsüz grev kararı almıştı. 25 Ağustos’ta (dün) bir çok metro markette grev ilanı yapıldı. 6 Eylül’de greve çıkacak olan Metro Grosmarketlerde sendika üyesi 5 bin işçi var. Metro patronu işçilerin ikramiyelerini, giyecek, gıda gibi kazanılmış haklarını tamamen çıplak asgari ücrete çekmekte ısrar ediyor. Sendikanın yeni bir talebi olmazken, sadece ücretlerini böldürmeyeceğiz üzerinden sendikacılık yapıyor, işçilerin taleplerine dahi kulak asmıyor.

İşçiler üyesi oldukları sosyal-iş sendikasının grev sürecine yönelik hiçbir hazırlık yapmamasından, süreç hakkında bilgilendirilmemeleri konusuna yakınırken, Kozyatağı metro şubesinde patrona ve sendika bürokrasisine yakın sendika temsilcileri işçilere sormadan, bilgilendirmeden işçilerin odasındaki panoya ilanı asıp işi oldu bittiye getirdi. Sendika temsilci ve yöneticileri hiç biri işçinin telefonlarına dönmezken yönetici ve patron kesimi, morel motivasyon üstünlüğünü eline almış süreci baskıya, strese çevirmiş, işçileri lokavtla tehdit ediyor, metronun batırılmaya çalışıldığı demogojisine yöneliyor. Metro yöneticileri bu kadar çalışanın emeği ile oynuyorsunuz, bunun vebalini nasıl ödeyeceksiniz diye işçilerin haklı meşru taleplerini çarpıtırken, işçiler siz her gün bizim cebimizden çaldığınız paraların vebalini nasıl ödeyeceksiniz diye soruyor.

İşçilerin bir araya gelmesi yönetici kademesi tarafından engellenirken, mobbing uygulamaları, öğle yemeği kısıtlaması, sendika tüm bunları görmezden gelince artık işçiler Kozyatağı Metro şubesinde grev panosundan aldıkları ilamı kendileri okudu. İşçiler, satıyorsun bari bu kadar açık yapma, bizi yok sayıyorsun bu kadarda olmaz diyerek tepki gösterdi.

Metro işçilerinin grev sürecini başarıyla yönetebilmesi için, patrondan hiçbir talebi olmayan sendikanın yalandan grevine değil, kendi meşruiyeti ve özgücüne, ihtiyaç ve taleplerine, kendi kurul ve temsilcilerini oluşturarak, taban inisiyatifi, grev komite ve meclislerini örgütleyerek, süreci doğrudan kendi kontrollerine almaktan başka çareleri kalmıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*