Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Metro grosmarketlerde grev kararı ilan edildi

Metro grosmarketlerde grev kararı ilan edildi

Konuyla ilgili Sosyal-İş sendikasının açıklaması şöyle:

Sendikamız yöneticilerinin, işyeri sendika temsilcilerimizin ve üyelerimizin yoğun katılımıyla ilan edilen GREV KARARLARI yapılan açıklamalardan sonra işyerlerine asıldı.

Sendikamız ile Metro Grosmarket arasında sürdürülen 4. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, sendikamız 7 Haziran 2011 tarihinde GREV KARARI almıştı. Alınan grev kararı Metro Grosmarket’e bağlı 19 Mağaza, 1 Depo ve Genel Müdürlükte 9 Haziran’da ilan edildi. Sendikamız yöneticilerinin, işyeri sendika temsilcilerimizin ve üyelerimizin yoğun katılımıyla ilan edilen GREV KARARLARI yapılan açıklamalardan sonra işyerlerine asıldı.

GREV KARARLARININ ilan edilmesiyle 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu uyarınca 60 günlük süre başlamış oldu. Bu süre zarfında anlaşma sağlanamadığı takdirde GREV KARARININ uygulamaya konulması gündeme gelecek.

GREV KARARLARI’na ilişkin açıklamalar, Genel Başkan Metin Ebetürk tarafından İstanbul Güneşli Mağazası’nda, Genel Sekreter Celal Uyar tarafından İzmir Gaziemir Mağazası’nda, GYK Üyesi Engin Sezgin tarafından Ankara Etlik Mağazası’nda, GYK Üyesi Hüseyin Kaşif tarafından Konya Mağazası’nda ve GYK Üyesi Nesimi Turgut tarafından Gaziantep Mağazası’nda okundu. Diğer mağazalardaki açıklamalar ise sendika şube yöneticilerimiz ve işyeri sendika baştemsilcilerimiz tarafından yapıldı.

Genel Başkan Metin Ebetürk Güneşli Mağazası’nda yaptığı açıklamada yaşanan süreci kısaca özetleyerek sendikamızın taleplerini ve anlaşma sağlanamayan noktaları anlattı. Bart Sistemi ile uygulanan esnek çalışma ve ücretler konusunda uyuşmazlıkların yaşandığını kaydeden Ebetürk, gelinen aşamada da görüşmelerin sürdürüleceğini ifade ederek “Sendikamız toplu iş sözleşmesi sürecinin masa başında sonuçlanması temennisindedir. Ancak Metro işvereni, haklı taleplerimize yanıt vermediği takdirde, Sosyal-İş Sendikası ve sendikamız üyesi Metro işçileri, grev kararını uygulamaya koymaktan çekinmeyecektir” şeklinde konuştu. Ebetürk 60 günlük süre içinde anlaşma sağlanamadığı takdirde GREV KARARININ uygulamaya konulmasının gündeme geleceğine dikkat çekti. Ebetürk “Taleplerimiz açık ve nettir. İnsanca bir çalışma düzeni ve insanca yaşayacak ücret istiyoruz” dedi.

Açıklamaların ardından yöneticilerimiz ve üyelerimizin alkışları eşliğinde GREV KARARLARI işyerlerine asıldı.

Eylemde okunan basın açıklaması için tıklayınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*