Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Metin Alataş cinayeti protesto edildi

Metin Alataş cinayeti protesto edildi

Adana’da geçtiğimiz günlerde bir portakal ağacına asılı olarak bulunan Azadiya Welat çalışanı Metin Alataş‘ın ölümüne ilişkin olarak, Devrimci Proletarya, Atılım, Barikat, Devrimci Demokrasi, Gerçek Dergisi, Kızıl Bayrak, Mücadele Birliği tarafından İnönü Parkı’nda bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya, İHD Adana Şubesi yöneticileri, MKM çalışanları, TUHAYDER yöneticileri ve Azadiya Welat çalışanları katıldı. Basın açıklaması sırasında “Özgür basın susturulamaz, Metin Alataş ölümsüzdür” yazılı pankart ve Azadiya Welat ve Rojev Gazetesi taşındı. Sık sık “Metin Alataş ölümsüzdür”, “Özgür basın susturulamaz”, “Şehit namirin”, “Metin’e uzanan eller kırılsın” sloganları atıldı.

Ölüm tehdidi önceden geldi

Yapılan basın açıklamasında, Metin Alataş’a 3 ay önce 01 SD 443 plakalı araçtan inen kişilerin saldırdığını hatırlatıldı. Alataş’ın bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduğu, fakat sonuç elde edilemediği vurgulandı. Olaydan sonra Alataş’ın ailesine ve arkadaşlarına sık sık takip edildiğini söylediğini dile getirilerek, “Olaydan bir gün önce ablasına ve arkadaşlarına ‘Çok yoğun takip var. Bu günlerde öldürülebilirim’ demiştir. Ve olaydan bir gün sonra da katledilmiştir” denildi.

Alataş’ın cenazesinin Adli Tıp morguna getirildikten sonra ailesine haber verildiğinin altını çizildi ve “Savcılık Metin’in üzerinde kimliğinin olmadığını ve arkadaşımızı parmak izinden teşhis ettiğini ailesine bildirmiştir. Yukarıda edinilen bilgilere bakılınca olayın intihar değil devletin yaptığı intihar süsü verilmiş bir cinayet olma ihtimali ağır basmaktadır” denildi.

Basın açıklamasında, geçmişte katledilen gazeteci Musa Anter, Ferhat Tepe, Hrant Dink hatırlatılarak, yaşanan onlarca cinayet, gazete kapatmalar, muhalif basın emekçilerinden onlarcasının zindanlarda tutulmasının kaygılarının doğrulayan yüzlerce gelişmeden sadece biri olduğu belirtildi.

Daha sonra devrimci basın olarak Metin Alataş’ın ailesine taziyeye gidildi. Metin Alataş için taziye çadırları kurulan alana sloganlarla girildi. Alanda bir süre cinayet hakkında sohbet edildi. Basın açıklamasında taşınan pankart alana asılarak taziyenin ardından eylem sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*