Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Metal’de yasağa büyük öfke, işçiler grevi sürdürmekte kararlı

Metal’de yasağa büyük öfke, işçiler grevi sürdürmekte kararlı

Burjuvazinin devlet eliyle gerçekleştirdiği grev yasaklama kararının ardından, birçok fabrikada işçiler kararı tanınmayarak işgal kararı aldılar.

Diğer grevdeki fabrikaların önündeyse işçilerin bekleyişleri sürüyor ve öfke büyüktü.

520 işçinin grevde olduğu Cengiz Makina, 90 işçiyle Arpeks fabrikalarında grev yasağını fabrika önündeki grev sözcüleriyle konuştuk.

İşçiler, Cengiz Makina’da sadece beyaz yakalı işçilerin çalıştığını söylerken “zaten az kişi ve üretimde yapamıyorlar, gelip gidiyorlar sadece” dedi.

Metal işçileri, MESS’in hükümet işbirliğiyle grevi yasaklaması karşısında sendikalarının pes ederek iş başı açıklamasının Türk Metal’in yaptığı satıştan farklı bir şey olmayacağını düşünüyor.

İşçiler alanlarda “Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz!” dedik bu söze sendikanın sadık kalması gerektiğini söyledi. Disk temsilcilerinin telefonlarını grev yasağından sonra açmadığını ve işçilerin kendi iradelerinin dışında karar alınmasına ve kendilerine bağırıp çağırılmasından rahatsızlık duyduklarını dile getirdiler.

Disk Birleşik Metal-iş’in kendilerinden sakallarını keserek  pazartesi günü işe başlanmasını istedikleri söylüyorlar.

Yarın sabah 8’e verilen açıklamayı beklemeyeceklerini söyleyen işçiler işin yumuşatılmasını ve hükümetin aldığı kararın sindirilmesine izin vermeyeceklerini, fabrika önünde birikerek sendikanın bu tutumunu eleştirerek mücadeleyi büyüteceklerini söylediler.

Sendika temsilcisi yabancı girmesin diyerek, Mağaza Çalışanlarından katılım sağlayan işçilere “bu bizim direnişimiz ve aramızda yabancı istemiyoruz” diyerek alandan uzaklaşmalarını söyledi. Sendika yöneticileri mağaza işçilerini alandan uzaklaştırdı.

İşçiler sendikanın grevden sonra sermaye, hükümet işbirliğiyle grevin yasaklanacağını bilinmesine rağmen “devlet yasak koydu” ne yapalım denmemeli grevin fabrikada devam edileceği söyleniyor bize, vazgeçmek istemiyoruz, dedi.

Cengiz Makine işçileri  sloganlarının ve sendikanın aldığı grev kararının arkasında durması gerektiğini söylüyor. İşçiler; eğer o fabrikaya bu şekilde girersek bir daha kimse bizim sözümüzü dinlemez, diyor.

İşçiler  “sermaye önümüzü tıkadı, sözleşmede uzlaşılamadı, grev hakkımızı kullandık, anayasal bir hak olmasına rağmen elimizden aldılar, biz ne yapacağız şimdi”” dedi.

İşçilerin örgütlenmesi ve mücadelesi karşısında tahammülsüzce birkaç milli güvenlik bahanesiyle grevi ortadan kaldıran sermaye devleti asıl olarak şimdi işçi sınıfının örgütlülüğünü parçalamak, tabandan gelen öfke, grev ve işgalleri hukuksuz gösterip açık bir biçimde polisle saldırı yolunu açamaya çalışacaktır.

Metal işçilerinin örgütlülüğü MESS’i şimdiden çözerken, asıl olarak mücadelenin sürekliliği patronların telaşını daha da çok arttıracağa benziyor.

Hükümet eliyle sermayenin başına gelebilecek herhangi bir zararı engellemek için grevi kıran patronlar şimdi işçileri lokavtla tehdit ediyor.

İşçilerin grev hakkının yasaklanmasına bakanlar kurulunun engel koyması ve bunun karşısında tüm işçi sınıfının genel grev ve direnişiyle örgütlü cevap vermesi asıl cevap olacaktır. Fabrika ve sokak demokrasisiyle sermaye ve hükümetine geri adım attırmak işçi sınıfının fiili mücadele görevidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*