Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Metalde son gelişmeler…

Metalde son gelişmeler…

Tofaş

Tofaş bu ay başında, “Avrupa’da kriz var, siparişlerimiz düşmeye devam eder” gerekçesiyle bin işçiyi işten çıkardı. Vardiya sayısını 3’ten ikiye düşürdü.

Aynı Tofaş, geriye kalan 6 bin işçinin çalışma süresini 7.5 saatten 10 saate çıkardı. Üretim temposu da artırıldı. Böylece hem mutlak hem göreli artıdeğer sömürüsü, ikisi birden artırılmış oldu. Bin eksik işçiyle, 2 vardiyada, önceki 3 vardiyalık üretim hacmi aynen sürdürülüyor.

İşten atılma baskısı ve çoğu işçinin kredi kartı borçlarının olması, ilk elde Tofaş işçisinin zorunlu mesai kabilinden çalışma saatlerinin artırılmasına boyun eğmesine yol açtı. Ancak günde 7.5 saat çalışan, mesaiye nadiren kalan işçiler için, çalışma saatlerinin birden 2.5 saat uzatılması, üstüne üretim temposunun da artırılması, ilk eldeki sınırlı tepkilerin hızla artabileceğini, işçiyi daha da bileyeceğini gösteriyor.

Bu arada Tofaş’ta işten çıkarılan sözleşmeli işçiler, hayretle Tofaş’ta değil, bir taşeron firmaya çalışmış olduklarını öğrendiler! (Metalde büyük patronlar ve taşeron işçi şirketlerin bu gibi entrikaları için bkz: “Bursa’da taşeron metal işçisi olmak”.) İşçiler, gaspedilen tazminat ve brüt alacakları için dava açacaklar.

Bosch

Bosch yönetimi, 3400 işçinin Türk Metal’den Birleşik Metal’e geçmesi karşısında önce “tarafsızlık” maskesi takmış, daha sonra “bu yıl 2500 proje alacağız, sendika değişimi işlerimizi kötü etkiler” söylemiyle, Birleşik Metal’e geçen işçiler üzerinde baskı uygulamaya başlamıştı. Yine Birleşik Metal çalışmasını yürüten işçiler, Türk Metal çetesi tarafından saldırıya uğramıştı.

Bosch işçilerinin, kendilerine Türk Metal’e dönmeye zorlayan Bosch yöneticilerine ve kendilerini takip edip saldıran (biri Tofaş Türk Metal temsilcisi) 3 kişilik çeteyi tespit edip dava açması ve güvenlik kameralarından kimlik tespiti yapılmasını istemesi, ve asıl olarak da geri adım atmayan kararlı duruşu, Bosch yönetimini yeni manevralara zorladı.

Bosch yönetimi, fabrikadaki Türk Metal’in sendika-temsilcilik odasını da fabrikadan dışarı çıkardı. Böylece bir yandan yeniden “tarafsızlık” maskesini takmış görünürken, diğer yandan da işçilere aba altından sopa gösterip, “Bosch’ta yetkili sendika yoktur. Bu dava süreci tamamlanıncaya kadar TİS yapılmayacak” açıklamasını yaptı. İşçilere yıllık geleneksel yüzde 4-5’lik ücret zammını da vermeyen Bosch, işçileri daha yıllarca sürebilecek yetki davası sürecinde hiç zam vermemekle tehdit edip, yine Türk Metal’e dönmeye zorluyor.

Bosch işçileri ise Birleşik Metal’de örgütlenmekte kararlı ve bu işin salt iş mahkemesine havale edilmesiyle yetinmeyip daha etkin, eylemli bir mücadele çizgisi yürütülmesini istiyorlar.

Arçelik

Eskişehir Arçelik işçileri, fabrika içinde Türk Metal şube başkanından hesap sordukları fiili TİS toplantısı cep telefonuyla çekip internete koyulmasını sağlamışlardı.

Bu video, diğer Türk Metal’e bağlı büyük otomotiv-metal fabrikaları işçileri içinde de coşku yarattı. En çok tıklanan videolar arasında yer aldı. (Video sitemizde de yayınlanmış, en çok tıklanan haberler arasında yer almıştı.)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*