Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Metalde ilk grev Gamak’ta başladı!

Metalde ilk grev Gamak’ta başladı!

Metal işçileri dört bir yanda sendikaları grev için zorlar ve tarih isterken, metalde ilk grev İstanbul Dudullu’da bulunan GAMAK Motor Fabrikası‘nda başladı. Kızılbayrak.net ve Evrensel.net’in‘in haberlerine göre, grev kararı alınmış bulunan GAMAK’ta Çelik-İş üyesi işçiler bu sabah patronla yapılan görüşmede getirilen teklifi öfkeyle reddederek sendikayı grevi başlatmak zorunda bıraktılar.

Sabah saatlerinden itibaren sendika bürokratları ile işçiler arasında geçen uzun tartışmaların ve patronla yapılan son görüşmenin ardından “Bu işyerinde grev var” pankartı asıldı.

Sabah 08.30’da fabrika önüne gelen 750 işçi, “Ya istediğimiz sözleşmeyi imzalayacaksınız ya da noteri getirip istifa ederiz” sözleri ile sendikacıları uyardı. Polisin de grevi kırma çabaları sonuçsuz kalınca saat 10.00 civarında Gamak patronu ile bir kez daha masaya oturuldu.

Sabah patronlar yapılan görüşmede tavan ücrete ilk yıl yüzde 13, taban ücrete ilk yıl yüzde 15, sosyal haklara yüzde 12, ikinci yıl enflasyon oranında ve üçüncü yıl ise YÜZDE 1 zam teklif edildiğini öğrenen işçiler kapıları kapatarak fiilen grevi uygulamaya başladılar. “Sendika istifa!” sloganları ile de yüzyüze gelen sendika, grevi resmen başlattı.

İşçiler, “23 yıllık işçi arkadaşımız da, 16 yıllık arkadaşımız da 1200 lira alıyor. Bununla geçinmek mümkün değil. Sonuna kadar bu grevi götüreceğiz” diyorlar.

GAMAK’ta eylemler 15 Mayıs’tan itibaren sürüyordu!

GAMAK işçileri 15 Mayıs’tan bu yana, yemek boykotu, sakal bırakma, fabrika genel müdürlük binası önüne kadar yürüyüş eylemlerini aralıksız sürdürüyordu. Patronun, yapılan yemek boykotlarının bırakılması şartı ile yeniden sözleşme görüşmelerinin başlaması teklifine işçilerin tepkisi sert oldu. İşçiler eylemi bırakmayarak patronu protesto etti. Sendikanın Kardemir’de imzaladığı yüzde 42’lik sözleşmeden etkilenen işçiler şartlar lehlerinde gelişmedikçe grevde kararlı.

Grev kararının 2 Mayıs tarihinden itibaren fabrika kapısına asılarak duyurulmasından itibaren fabrika patronunun, “Nasıl olsa sendika son gün bu sözleşmeyi imzalar” beklentisi de boşa düştü.

Gamak işçilerinin sendikal bürokrasi barikatlarını da aşan grev iradesi, Türk Metal ve Birleşik Metal üzerindeki grev basıncını artıracak.

Türk Metal, satış için bir kez daha düşünmek zorunda kalacak.

Metal işçilerinin tabandan birleşik grev inisiyatifi için ileriye!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*