Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Metalde Greve Doğru

Metalde Greve Doğru

MESS dayatmalarına karşı Birleşik Metal-İş tarafından alınan grev kararının ardından metal sektöründe iş yerlerinde grev hazırlıkları ve eylemlilikleri sürüyor.

Manisa ve Çiğli’deki Schneider Elektrik fabrikalarında çalışan işçiler grev öncesinde patronun market çeklerini vermemesi üzerine eyleme geçtiler. Böylelikle bu fabrikalarda grev erken başlamış oldu. İşçiler kendilerini fabrikaya kapatarak işgal eylemi gerçekleştirdiler. İş şuanda durmuş vaziyette.

Bu arada grev kararının ardından grevi kırmak için elinden geleni yapmaya çalışan MESS ilk saldırısı bazı fabrikalarda grev oylaması dayatması oldu. Sermaye hükümeti tarafından patronlara ödül olarak verilen bu uygulama Alstom, Kroman Çelik, Sarkuysan, Yücel Boru, Çayırova Boru, Dostel fabrikalarında gerçekleştirilecek.

 

Bu saldırı karşısında metal işçileri dayatmaya boyun eğmeyeceklerini bildiriyorlar. İş yerlerinde eylemler ve süreç devam ediyor. Dört şirketin grev oylaması talebi üzerine grev tarihinden iki gün önce oylama için sandıklar kurulacak. Patronların oylama yapılacak fabrikalarda “hayır” oyu çıkması için işçileri tehtid ettiği ve sendikalı olmayan işçilerin de oy kullanması için işkura başvuruda bulunduğu gelen bilgiler arasında.

Grev ile dayanışma adına DİSK merkezi tarafından bir dizi eylem ve etkinlik planlanarak önümüzdeki bir kaç gün içerisinde açıklanacak. Bu arada bir çok başka sektörden işçiler, ayrıca beyaz yakalı çalışanlar grev ile dayanışma mesajları ve eylem planları açıklamaya başladılar.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*