Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Metalde greve doğru bir adım daha!…

Metalde greve doğru bir adım daha!…

Türk Metal, MESS ile 28 Mayıs görüşmesinden sonra şu açıklamayı yaptı:

MESS İLE UYUŞMAZLIK DEVAM EDİYOR

Bu oturumda MESS; daha önce % 4,6 olarak önerdiği ücret zammı teklifini % 5,6’ya çıkardı. Ayrıca 5.50’nin altındaki üyelerimizin saat ücretlerine 40 kuruş çekme isteğimize de MESS tarafından 5.50 TL’yi geçmemek üzere 20 Kuruş önerildi. MESS’in bu yeni teklifleri de sendikamızca reddedilerek 20:30’da müzakere masası terk edildi.

Türk Metal’in bu açıklamasından sonra, Birleşik Metal’de bir açıklama yaptı:

Dayatmaya, teslimiyete ve yalandan pehlivanlığa karşı

ORTAK MÜCADELE CAĞRIMIZI YİNELİYORUZ.

100 binden fazla metal işçisi ve ailelerini ilgilendiren 2012-2014 dönemi grup toplu iş sözleşmesi grev aşamasına gelmiştir. Her geçen gün bir işkolu grevine doğru adım adım yaklaşılmaktadır.

Metal işçilerinin haklı talep ve mücadelesi taşları yerinden oynatmayı başarmış, ezberler bozulmuş, dengeler değişmeye başlamıştır.

Ancak önemli olan bu kısmi kazanımları metal işçilerin kesin zaferi ile taçlandırmaktır. Bunun yolu metal işçilerinin ortak talepleri için ortak mücadele ve ortak grevden geçmektedir.

Birleşik Metal-İş sendikası olarak önceki günlerde ilgili sendikaları ortak grev tarihi açıklamaya çağırdık. Bu çağrımız reddedildi ve biz kendi yolumuzda yürürüz, diye yanıtlandı. Kilosuyla övünmek pehlivana güreş kazandırmaz.

Arabulucu raporunun tarafımıza ulaşması Çalışma Bakanlığı tarafından bilinçli olarak geciktirilmiş olsa bile kararlıyız ve sözümüzün arkasındayız.

Metal işçileri sermaye karşısında büyük bir fırsat ele geçirmişlerdir. Bu kaçırılmamalıdır. Eğer tüm metal işçilerinin ortak tarihi açıklaması sizi rahatsız ediyorsa, siz tarihinizi açıklayın biz sizin grev uygulama tarihinize uyacağımızı ilan ediyoruz.

Metal işçilerinin ortak talebi, ücret zamlarının 2000 sonrası işe giren işçilerin ücretlerinde kademeli iyileştirme yapıldıktan sonra uygulanmasıdır. Yani önce ücret adaleti, sonra herkese insanca yaşamaya yetecek ücret zammı.

Türk Metal’in teklifindeki iyileştirme 2000 sonrası girişlilerin yüzde 80’nini kapsamadığı için gerçekçi değildir. Metal işçilerinin ücretlerindeki adaletsizliği azaltacak teklif sendikamızın teklifidir. Gelin bu teklif etrafında birleşin.

Bir diğer ortak talebimiz ise enflasyona endeksli ücret zam sistemine son verilmesidir.

Metal işçilerini oyalamayın!
Orta oyununa son verin ve grev uygulama tarihinizi açıklayın!

Yaşasın işçilerin birliği!
Yaşasın mücadelemiz!

MESS, lokavt tehditiyle takviye etmeye çabaladığı saldırgan dayatmacılığını aynen sürdürüyor. 84 metal fabrikasından işçilerin çağrısında geçen yüzde 10.5’luk oranın da, Türk Metal’in MESS’in dayatmasına (yüzde 4-5 civarı) 6 aylık enflasyon zammı oranınının (yüzde 5.5 civarı) eklenerek, “ambalajlanmış” biçimi olduğu ortaya çıktı!

Tabana hiçbir açıklama yapılmaması, bazıları nabız yoklama ve nabza göre şerbet vermekten, bazıları işçilerin eylemlerle artan beklentilerinden kaynaklanan söylentiler, yüzde 10.5, yüzde 16, yüzde 18’e kadar çıkmıştı. Türk Metal, taban basıncının en yüksek olduğu Renault’da yüzde 18’i dillendirirken, pozisyonunu daha sağlam gördüğü ve kalesi olduğunu düşündüğü Tofaş’ta ise bir kaç gün önce “çift haneli zam beklemeyin” diyerek bir fren yapma gereğini hissetti. Ve “gerçekliğin çölüne hoşgeldiniz!”: Yüzde 5.6! MESS taban ücrete Türk Metal’in istediği komik 40 kuruşluk ön iyileştirmeye bile yanaşmadı!

Ancak önemli olan, sis perdesinin dağılmış, durumun netleşmiş olmasıdır: Kararlı ve güçlü bir kitle grevi olmadan MESS’in pervasız dayatmasını parçalamanın mümkün olmadığının tüm metal işçileri tarafından anlaşılmış olmasıdır.

Bunun kadar önemli bir gelişme de, metal işçilerinin görece öncü kesimlerinin, Türk Metal’in 28 Mayıs’taki görüşmesi öncesinde, yüzde 10.5’u da birleşik grev nedeni olarak görerek, Türk Metal’in satışına ön alıcı ve onun üzerindeki grev basıncını artırıcı bir kırmızı çizgi çizmiş olmasıdır.

Bir diğer önemli nokta, Birleşik Metal’in yukarıdaki açıklamasında, 84 metal fabrikasından işçilerin ortak deklarasyonunun kendi bilgisi dışında olmadığını da ima etmiş oluyor. Ve TİS teklifinin en önemli maddeleri olan, enflasyona endeksli zam sisteminin kaldırılması ve başta 2000 sonrası girişliler olmak üzere yukarı doğru kademeli iyileştirmeyi metal işçilerinin ortak grev talepleri olarak, iyice köşeye sıkışmış Türk Metal’e karşı ileri sürüyor. Bunları da kapsayacak biçimde bir birleşik grev tarihi açıklamazsan, 84 fabrikadan metal işçileri ortak deklarasyonla ortak tarih açıklar demiş oluyor. Birleşik Metal’in, aylardır sürdürdüğü, pasif ve Türk Metal’in gölgesinde hareket eden durumundan sıyrılmaya başlayıp, etkin ve inisiyatif sahibi bir politikaya geçiş yapması, grev iradesini de nihayet ortaya koyması, anlamlıdır.

Ancak bunun da arkasında, birincisi, Birleşik Metal üyesi metal işçilerinin de artan taban tepkisini, ikincisi, Türk Metal tabanındaki metal işçilerinin zaptedilemez mücadele isteğini görmek gerekir. Ve bunun arkasında durulması ve sonuna kadar gidilmesi, ancak metal işçilerinin ortak deklarasyonun ötesinde, ortak grev komiteleri kurması ve ortak kitle grevi tarihini belirlemesi, bağımsız inisiyatifi ele alması, Türk Metal’i sarsmasıyla gerçekleşebilir.

Metal grup sözleşmeleri, yeni bir derinlik kazanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*