Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Cuma eylemleri: Metal işçisinin savaşım istenci güçleniyor (güncellendi)

Cuma eylemleri: Metal işçisinin savaşım istenci güçleniyor (güncellendi)

Birleşik Metal Sendikası’da örgütlü metal işçilerinin her cuma gerçekleştirdikleri TİS uyarı eylemleri sürüyor.

Sarkuysan ve Kroman Çelik işçilerinin bugünkü eylemleri, katılım, disiplin ve coşku açısından önceki haftakilere göre belirgin biçimde daha güçlüydü. Her iki fabrika işçilerinde de 3. sünü yaptıkları cuma eylemlerinin ve pazartesi günkü Gebze yürüyüşü ve mitinginin birikimli etkisi ve canlandırıcılığı hissediliyordu.

Her iki fabrikanın sabah ve akşam vardiyası işçileri, servislerden indikleri toplanma noktalarında espriler, şakalaşmalar ile öncekinden farklı bir canlılık ve neşe içindeydiler. Eylemlere katılımları daha istekliydi.

Kroman Çelik’te sabah vardiyası yaklaşık 250 işçiyle eyleme tama yakın bir katılım gösterdi.  Yürüyüş korteji, Fen İş durağından fabrikaya giden köprüyü adeta tamamen kapladı.

Sarkuysan işçileri de, önceki haftalardaki gevşeklik ve düşük katılımı üzerlerinden atmış, oldukça canlı, sürekli ıslıklar, alkışlar, sloganlarla hararetli bir yürüyüşler yaptı.

İşçiler “MESS dayatmalarına hayır” pankartı ve yerleşik “MESS şaşırma sabrımızı taşırma”, “Kurtuluş yok tek başına”, “Direne direne kazanacağız”, “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganlarını attı.

Ancak bu eylemde farklı olarak “Gün gelecek devran dönecek patronlar işçiye hesap verecek”, “Geliyor geliyor genel grev geliyor” sloganları da atıldı. Grev ve genel grev sloganları, giderek yaygınlaşıyor.

Devletin de ilgisi metal işçisinin eylemlerine karşı artmaya başladı. Önceki eylemlerde ve Sarkuysan’da ortada olmayan sendikalar masasından sivil polisler her zamankinden kitlesel ve coşkulu yürüyen Kroman Çelik işçisinin yürüyüşüne özel ilgi gösterdi. Sivil polisler video çekimi yaptı, resmi polis arabası “yolu kapatmayın” anonsu yaptı…

Yürüyüşlerden sonra fabrika bahçesinde toplanan işçilere sendika temsilcileri, önümüzdeki haftadan itibaren sakal bırakma, rozet takma ve temsilcilerle duraklarda bildiri dağıtma etkinlikleri yapacaklarını, 21 Nisan’da da Gebze’de Türkiye çapında merkezi bir miting yapılacağını duyurdu.

Sakal bırakma, rozet takma vbnin, canlanmaya ve kıvam kazanmaya başlayan metal işçisinin eylemlerini ileriye taşımak yerine 21’ine kadar oyalamadan başka bir anlamı yok. Sarkuysan’da önceki cuma açıklanan mesaiye kalmama eyleminin netleşmesi ve yaygınlaştırılması yerine, bu gibi sembolik işler üretime dokunmaktan kaçınma anlamına geliyor. Bu gibi “eylemler”, uyuşmazlık öncesi aylarda yapılsaydı, işçinin uyuşmazlık sürecine ön hazırlığı açısından bir anlamı olurdu. Ancak bugün, yürüyüş ve mitinglerden sonra, işçiler üretime dönük eylem beklentisi içindeyken, geride kalmış, yasak savma olmanın ötesine geçmiyor.

bosal1-1024x768Birleşik Metal, hem kendi tabanında canlanma ve artan eylem istekliliği, hem de Türk Metal’in miting ve eylemlerindeki taban dinamizmini gördükten sonra, Türk Metal üzerindeki basıncı artıracak daha ileri ve üretime dokunmaya başlayan eylemlere doğru bir geçiş yapmak yerine, yine Türk Metal’in ne yapacağını, yaygın kanıya göre 23 Nisan’da satıp satmayacağını görmeyi bekliyor. Metal işçisi, kendi mücadele kararlarını kendi almalı.

bosal_21-1024x768İŞÇİ MECLİSİ: Mesai eylemleri olacağını açıklamıştınız, bunun yerine sakal, rozet, temsilcilerin bildiri dağıtması mı geçti?

Sarkuysan İşyeri Temsilcisi: Mesai eylemleri, işçiyi birleştirmekten çok dağıtıyor. Bazı fabrikada mesai var, bazısında yok, bazı fabrika yapıyor, bazısı yapmıyor. Geçen sözleşmede biz 6 ay mesaiye kalmama eylemi yaptık. Ama bazı fabrikalar da yapmadı. Bu tabanımızda sorun yarattı.

Grev, genel grev sloganları yaygınlaşmaya başladı. Tabanda grev nabzı nasıl?

Greve doğru gidiyoruz. Öyle görünüyor. 

Nasıl bir grev?

Bizim işçimiz düz işçi. Pek siyasal değil. Ücret artışına bakıyor. Herkez gırtlağına kadar kredi borcu içinde. TİS’e de can simidi olarak bakıyor. Geçen sefer Türk Metal’in satışından sonra greve çıktık. Kazanım filan deniyor ama fazladan alabildiğimiz 43 kuruş oldu. Bu kimseyi kesmez. Kimse 43 kuruş için greve çıkmaz. Olacaksa daha daha etkili bir grev olmalı. Yani grev olsun, ama sektör çapında ciddi kazanımları olan bir grev istiyoruz. Geçen sefer tek başımızaydık. Bu yıl Türk Metal’in tabanındaki canlanma ile bizim tabanımız da karşılıklı mücadele isteğini artırıyor.

İŞÇİ MECLİSİ:  Kroman Çelik’in sabahki eylemi gerçekten tek gövdeydi, etkileyiciydi?  

Kroman Çelik İşyeri Temsilcisi: Tam vardiyaya yakın yüründü. İşçimiz çok canlı. Biz her şeye hazır olduğumuzu gösteriyoruz.

Grev?

Bizim fabrika grevi her zaman ister.

bosal_51-1024x768

BOSAL işçisi direnişin simgesi

Cuma eylemleri Bosal Fabrkasında da coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.

Fabrikaya 200 metre kadar kala servislerden inen Bosal işçileri burada biraraya gelerek hep birlikte sloganlar eşliğinde fabrikaya türüdüler.

“MESS MESS şaşırma sabrimızı taşırma”, “Metal işçisi köle değildir” yılgınlık yok direniş var”, “Grev direniş yaşasın Birleşik Metal İş” sloganları ile çevre fabrikalara da seslerini duyuran işçiler fabrika önüne kadaralkışlar ıslıklar ve sloganlarla yürüyerek fabrikaya topluca giriş yaptılar. 16.00-24.00 vardiyası için gelen işçiler fabrikaya girdiğinde 08-16.00 vardiyasıda çıkış yapıyordu. fabrika içinde karşılıklı sloganlar ile biraraya gelen işçiler selamlaşmanın ardından bir vardiya fabrikaya diğer vardiya ise servislere doğru sloganlar ile yürüdüler.

bosal_61-1024x768Buluşma anında “Patronların kölesi olmayacağız”, “Susma haykır sömürüye hayır”, “Grev direniş yaşasın birleşik Metal İş”, Bosal işçisi direnişin simgesi sloganları fabrika duvarlarında yankılandı.

İşçi Meclisi olarak eylemi takip ettik ve metal işçilerine bildirilerimizi ulaştırdık. İşçiler bu zamlar karşısında eylem ve grev çin net olduklarını belirtiyorlar.

Eylemde dağıttığımız bildirinin metni şöyle;

MESS-Türk Metal ikilisi, tahammül edilmez hale gelen sefalet ve kölelik çarkının devamını dayatıyorlar.

Önceki toplu sözleşmede ilk kez bu işçi öğüten çarka karşı kısmi grev iradesini gösterdik. Titrek Birleşik Metal’i Türk Metal satışına teslim olmadan greve zorladık. Ardından Türk Metal’i Bosch’tan ve Cengiz Makina’dan sarstık. Renault’da, Arçelik’te, Coşkunöz’de … “bu kez bizi satanın vay haline” mesajını eylemlerle verdik. Türk Metal’i bize diller dökmek zorunda kalan bir maymuna çevirdik. Biz metal işçileri, bir bütün olarak kölece satılmak, kölece yönetilmek istemediğimizi, kendi mücadele taleplerimizi kendimizin belirlemek istediğini ortaya koyduk. Ve bu uyuşmazlık sürecine, daha güçlü girdik.

Şimdi MESS var gücüyle, yeniden canlanmaya başlayan mücadele inisiyatifimizi kırmaya çalışıyor. Türk Metal göstermelik şovlarla sarstığımız boyunduruğunu yeniden tesis etmeye çalışıyor. Bizi yine enflasyona endeksli çürümüş zindanınlarına çağırıyorlar. Bizi yine küçülen ücretler arasında büyüttülen farklarla parçalamak istiyorlar. Bosch işçilerinin estirdiği mücadele rüzgarını, Renault, Tofaş, Coşkunöz ve bir çok fabrikada metal işçilerinin öfkesini işten atmalarla bastırmaya çalışıyorlar.

Uzlaşmaz sınıf karşıtlığının kritik eşiğindeyiz. Ya MESS-Türk Metal patronları bizim son toplu sözleşmede grevle aldığımız kısmi kazanımları da gaspedecek. Ardından Bosch gibi örgütlenme mevzilerimizi dağıtmak için saldırılarını azgınlaştıracak… Ya da biz tabandan örgütlenme ve mücadele inisiyatifimizi birleşik grev iradesiyle daha ileriye taşıyacağız.

Üretimden gelen gücümüzü kullanmadığımız bir TİS sürecinin büyüyecek kredi borçlarından başka kazandıracağı bir şey yoktur. Grev iradesini ortaya koyduğumuzda ise Türk Metal’in satışını zorlaştırmakla kalmaz, sattığı durumda ise taban tepkilerinin akacağı güven ve cesaret verici bir metal işçilerinin birleşik mücadele kanalını açmış oluruz.

Öyle bir ufka vardık ki, artık grev gündeminde yalnız değiliz. Kamu çalışanları, BES, Haber Sen, BTS, birbiri ardından greve gidiyorlar. Türk İş’e bağlı Hava İş, Tek Gıda İş, taban basıncıyla grev kararları aldılar. Limanlarda grev gündemde. 600 bin işçinin bu yılda toplanmış birikimli toplu sözleşmeleri, Birleşik Metal İş’te örgütlü işçilerin Gebze mitingindeki “geliyor, geliyor Genel Grev geliyor” sloganının güçlü bir zemini olduğunu gösteriyor. Fakat tüm sınıf kardeşlerimizin gözü, büyük bir mücadele geleneğine sahip olan, bir grevler dalgasının yolunu açabilecek olan metal işçilerinde.

Tekelci burjuvazinin koçbaşı MESS’le işçi sınıfının öncü bölüğü metal işçileri arasındaki TİS mücadelesi, her zaman sınıf mücadelesinin bütününü etkileyen kilit bir öneme sahiptir. Grev yolunu açmak, zincirlerinden boşanan sefalet, taşeronlaştırma, güvencesizlik, iş katliamları, işten atmalar ve baskılara karşı genel grev yolunu da açmak anlamına gelecektir.

Grev komitelerimizi kuralım. Eylemli, işgalli, blokajlı daha etkin kitle grevlerine hazırlanalım. Uyarı eylemlerimizi grev, genel grev sloganlarıyla işçi havzalarına, kent merkezlerine taşıyalım.
İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs yaklaşıyor. Son dönemlerde hiçbir 1 Mayıs’a bu kadar çok grev, grev kararı, işçi direnişi, eylemi, mitingi ile yürünmemişti. Tüm mücadeleci işçi bölüklerinin mücadele iradesinin kaynaşma noktası olan 1 Mayıs’a grev kararımızla girelim…

Söz, yetki, karar metal işçilerinde!
6 saatlik işgünü, insanca yaşanacak ücret!
İşten atmalar yasaklansın! Taşeron, güvencesizlik, performans kaldırılsın!
Eşit işe eşit ücret, işe giriş TİS ile belirlensin!
Taban örgütlülüğü ve inisiyatifine dayalı sendikal demokrasi!
Grev komite ve meclislerini kuralım!
Metal işçilerinin onaylamadığı TİS’ler çöpe!
Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!

İŞÇİ MECLİSİ

Bir yorum

  1. Keşke bildiriyi cuma öncesi pdf olarak koysaydınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*