Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Metal İşçisinin Sesi Sınıf Kardeşlerine Taşınıyor

Metal İşçisinin Sesi Sınıf Kardeşlerine Taşınıyor

Metal işçileri günlerdir başlattıkları bu güçlü direnişle sınıf devrimcilerinin gelecek umutlarınıda tazeliyorlar. Metal işçisinin reno’da yaktığı ateş şimdi Bursa’da ki fabrikalarıda aştı Gebze ve Ankara’da da metal işçileri bu direnişe katıldılar. Türk Metal çetesi ve MESS kuşatmasını yara yara ilerliyorlar. Burjuvazi her türlü taktiği uyguluyor. Reno patronu anlaşıyor. MESS ve Türk Metal çetesi anlaşmayı bozuyor ama nafile Türk Metal çetesi biliyor ki anlaşma sağlanırsa kendi saltanatları sona erecek, ama unuttuğu gerçek şu ki artık o saltanat bitti. Nasıl ki Türk Traktör fabrikasında Türk Metalin odası nasıl işçiler tarafından dağıtıldı ve Türk Metale ait ne kadar iz varsa silindiyse direnişte ki bir çok fabrikada da Türk Metalin izleride varlığıda bitmiştir. MESS biliyor ki anlaşma sağlanırsa diğer bütün fabrikalarda işçilerin sesini susturamayacaklar ama unuttukları şu metal işçisi zaten bu ateşi yaktı ve sesi her yere ulaşıyor.

Metal işçilerinin direnişinin sesini sınıf kardeşlerine ulaştırmak için İşçi Meclisi gazetesi olarak bastığımız bildirileri bu sabah Zeytinburnun’da sabah 07.30’da işine giden işçilere ulaştırdık. Sesli ajitasyon yaparak sınıf kardeşlerinin direnişine tüm işçileri destetk vermeye ve metal işçisinin hepimizin geleceği için başlattığı direnişi büyütmeye çağırdık.

İşçi Meclisi olarak metal işçilerinin sesini elimizden geldiğince, Gücümüz yettiğince her yere ulaştıracağız.

İşçi Meclisinin “Global Köyün Şalteri İndi” başlıklı bildirisi şöyle;

Şalter iner, otomotiv işçileri DURUR!
Şalter iner, Renault, Tofaş, Coşkunöz, Mako, Ford Otosan, … DURUR!
Şalter iner, Türk Metal Sendikası DEFOLUR!
Şalter iner, Bursa’da otomotiv sektörü, tüm yan sanayii ile birlikte DURUR!
Şalter iner, Renault’un Türkiye CEO’su DURUR!
Şalter iner, TOFAŞ’ın CEO’su Cengiz Eroldu iş bırakan işçilerin ayağına gelir, ikna edemez, KOVULUR!
Şalter iner, MESS DURUR!
Şalter iner, TOFAŞ’ın Borsa’daki hisseleri yüzde 5 DÜŞER!
Şalter iner, Renault’un Fransa CEO’su DURUR!
Şalter iner, Bursa’daki Renault durunca, ana malzemeleri ondan alan Fas’taki Renault da DURUR!
Şalter iner, otomotiv sektörü ile birlikte metal, tekstil, plastik sektörleri TIKNEFES OLUR!
Şalter iner, Türkiye baştan sona saflaşır, DURUR!
Şalter iner, sermaye sınıfı ve devleti, otomotiv işçilerinin karşısında saflaşır, DURUR!
Şalter iner, dünya baştan sona saflaşır, DURUR!
Şalter iner, dünya çapındaki sermaye sınıfı ve tüm devletleri, dünya çapındaki işçi sınıfının karşısında saflaşır, DURUR!

ŞALTER İNER: Dünyadaki tüm Renault işçilerinin yüreği Bursa’da atmaya başlar

Renault’un dünya çapındaki tüm fabrikalarında işçiler, örgütlü oldukları sendikalara baskı yaparak, Türkiye’deki otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemleriyle dayanışmaya yönelirler.

İşte biri: CGT örgütlü olduğu Fransa’daki Renault merkez fabrikasında direnişi selamlayan bildiri dağıtır.
İşte biri daha: Brezilya Tersane İşçileri Sendikaları Birliği’nin otomotiv işçilerine mesajı: “SINTNAVAL olarak, haklarınızı savunduğunuz bu önemli mücadelenizde Türkiyeli metal işçileriyle dayanıştığımı belirtiriz. Her yeni grev işçi sınıfının birliğini ve bilincimizi yükseltiyor. Bizi açlıkla korkutmaya çalışan patronlara cevabımız grevler ve sınıf mücadelesidir. Brezilya’dan, Rio de Janeiro tersane işçilerinin sıcak selamlarını kabul edin. Kazanacağız!”
İşte biri daha: Dünyanın çeşitli yerlerinde Renault fabrikalarında çalışan işçiler, çeşitli eylemlerle (yemek boykotu, fabrika önünde açıklamalar vb.) Bursa’daki otomotiv işçileriyle dayanışmaya yöneliyorlar. Dayanışma eylemlerini sosyal medya sitelerinde fotoğraflarıyla sergiliyorlar.
İşte biri daha: Güney Kore Metal İşçileri Sendikası Renault’un Fransa’daki merkezine işçi haklarına saygı notası çekti.

ŞALTER İNER: Global köyün sermaye sınıfı ve devleti, otomotiv işçilerinin karşısında saflaşır

Türk Metal: Tehdit sopa saldırmaya kalkar, haddi bildirilir. Yandan dalıp, Baştemsilci temsilciliklere girmeye kalkar: KOVULUR!
Vali: Düne kadar kenti işçiye yasaklama müdürü olan vali, otomotiv işçilerinin eylemi karşısında, işçilerin ayağına kadar gelir. İşbırakıp Türk Metal’den tümden istifa eden işçilere, istifa etmezlerse işten atılmayacaklarını buyurur: İşçiler, Vali’nin aracılık teklifini reddederler: KOVULUR!
Patronlar: Renault, TOFAŞ vb. iş bırakılan tüm temel otomotiv fabrikalarında, patronlar önce eyleme katılan tüm işçileri işten atacaklarını açıklarlar. Otomotiv işçilerinin kararlılığı karşısında, işten atmayacaklarını, işçilerin işlerine geri dönmelerini yalvarırlar: Patronlar KOVULUR.
OYAK Başkanı Celal Çağlar: “Hem iç pazarda hem ihracatta rekorların kırıldığı, her şeyin iyi gittiği bir dönemde yapılan bu eylemler, hem tadımızı kaçırdı hem de yurtdışında imajımızı bozdu. Tarif belli. Bizim tek yapabileceğimiz şey yapılan bu usülsüz ve kanunsuz eylemi görmemezlikten gelmek olabilir. Bu eylemler hanemize negatif puan olarak yazılıyor. Şu anda kaybımız dakikada 1 araç. Biz sadece büyük talep gören iç pazar ve ihracat için otomobil üretmiyoruz. Ayrıca Renault’un diğer fabrikaları için motor, şanzıman ve yedek parça da ihraç ediyoruz. Yani global bir köydeyiz. Dolasıyla Türkiye’de duran üretim yurt dışındaki fabrikalardaki üretimi de durduruyor.”
MESS: “Üye işletmelerimizi kapsayan 2014-2017 dönemi MESS Grup TİS’leri, birkaç ay gibi kısa bir süre önce 3 yıl için imza altına alınmıştır. Bu tür eylemler yoluyla 3 yıllık süre için bağlayıcılığı olan Grup TİS şartlarına yönelik haksız taleplerde bulunulmaması gerekir. Bu durumun devamı Üyelerimize ait iş yerlerindeki yasa dışı eylemlerin bir an önce sona erdirilmesi, çalışma barışının en kısa sürede tesis edilmesi ve üretime başlanması her şeyin ötesinde ülkemizin menfaati gereğidir.”
Taşıt Araçları Yan Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dudaroğlu: “Bursalı ana sanayi firmamız OYAK Renault’da başlayarak, TOFAŞ fabrikasında ve ardından da tedarik sanayi firmalarımızda yaşanan eylemler, iş barışını bozmaya ve işçilerle işverenleri karşı karşıya getirmeye yönelik girişimler, bu eylemleri masum kabul etmek mümkün değil.”
Türk-Metal Sendikası Başkanı PEVRUL KAVLAK: “Renault’da eylem yapan, bazıları sendikadan istifa eden işçiler, Bosch fabrikasında sözleşme sonucunda zam alan 191 kişinin maaşlarını esas alıp, ‘biz de onlarınkinden istiyoruz’ diyorlar. Ancak Fransa’daki Renault yönetimi ile fabrika yöneticilerinin temasa geçtiler. Fransa’daki Renault genel merkezi, toplu sözleşme dışına çıkılmasına izin vermedi.”
POLİS: Polis, otomotiv işçilerinin iş bırakarak fabrikalar bölgesini işgal eylemini kuşatır. Dışarıdan dayanışmaya gelenleri engeller. Eylemdeki otomotiv işçilerine, fabrika dışından destek gelirse işçilere saldıracaklarını bildirir.
ÇALIŞMA BAKANI: “Herkesin yasal çerçevede hak arama yolları açıktır. Olup biteni bilemiyorum, konu bir toplu sözleşme konusu değil. Bakanlıkla ilgili değil ama ülke ekonomisiyle ilgili olaydır. Herkesi aklıselime davet ediyorum. Otomotivin elde ettiği başarılar önemli. İşçi, işveren ikisi ayrı değiller ki, birlikte oturup meseleyi çözmeleri gerekiyor. Olay toplu sözleşmeden kaynaklansa farklı şeyler söyleme imkanım olabilirdi. Herkes hukuk çerçevesinde kalırsa kimse zarar görmez.”
Kendimizi sömürterek kendi yoksunluğumuzu, muhtaçlığımızı üreten de biziz, kendimizi eylem eylem özgürleştiren de biziz

Küresel dünyanın küresel sınıfı

İşte bu biziz: İŞÇİ SINIFI!
İşte bu sizsiniz otomotiv işçileri…
Türkiye’de 1 milyon 200 bin metal işçisi var.
Türkiye’de yaklaşık 40 milyon işçi var.

İşte bu biziz: İŞÇİ SINIFI!
İşte bu biziz: Daha birkaç binimiz iş bıraktığında dahi, Türkiye’de otomotivi sektörü duruyorsa, Fas’taki fabrika duruyorsa, Fransa’daki merkez temellerinden sarsılıyorsa, gerisini onlar düşünsün!
İşte bu biziz: Birlik olup örgütlendiğimizde, kurullarımızı, meclislerimizi kurduğumuzda daha birkaç binimiz iş bıraktığında dahi, Bursa’dan Türkiye’ye, Türkiye’den Avrupa’ya, CEO’larıyla, yönetim kurullarıyla, insan kaynakları müdürlükleriyle, ihracatçı birlikleriyle, rekabet gücü endeksleriyle, çalışma bakanlarıyla, valileriyle, Türk-Metal’den Türk-İş’e sendikalarıyla, dernekleriyle, gruplarıyla, holdingleriyle, polisleriyle, mahkemeleriyle dünya çapında tüm bir sermaye sınıfını ve sopasını karşımızda böyle safa diziyorsak; gerisini onlar düşünsün!

İşte biz buyuz!

İşte biz bu olduğumuz için, dünyanın tüm otomotiv işçilerini, dünyanın tüm metal işçilerini, dünya çapındaki toplumsal proletaryayı bizim safa çağırıyoruz.

Sınıfa karşı sınıf! Sermaye ve sopasına karşı, işçi sınıfı!
Sömürüye, ezilmeye karşı özgürlük!
Yaşasın Bursa’dan Türkiye’ye, Türkiye’den dünyaya kadar sınıf kardeşliğimiz!
Yaşasın Bursa’dan dünyaya kadar sınıf savaşımımız!
Metal işçisiyle dayanışmaya! Yaşasın direnişimiz! Ölmek var, dönmek yok! Özgürlük var, sömürülmek yok!

İşçi Meclisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*