Anasayfa » GÜNDEM » Metal İşçisinin İsyanı Sürüyor

Metal İşçisinin İsyanı Sürüyor

Bursa’daki metal fabrikalarında işçilerin isyanı sürüyor. İşçilerin tepkilerini Türk Metal sendikasına ve yöneticilerine yöneltiyorlar. 2014-2017 yılına ait imzalanan satış sözleşmesini işçiler parçalamakta kararlılar. Eylemler Tofaş ve Renault’tan sonra diğer fabrikalara da yayılmış durumda.

Türk metal MESS ile imzaladığı satış sözleşmesi ile işçileri 2014-2017 arasında açlığa, sefalete, yoksulluğa ve kölece çalışmaya mahkum etti. BOSCH fabrikasında, yetki süreci Birleşik Metal ile Türk Metal arasında mahkemelik olduğu için sözleşme diğer metal fabrikalarıyla aynı zamanda imzalanamadı. BOSCH fabrikasında yetkiyi kazanan Türk Metal BOSCH işçilerinin de basıncıyla diğer metal fabrikalarına göre kısmi kazanımlar içeren bir sözleşmeye imza atmak zorunda kaldı. Düşük ücret ve ağır çalışma koşullarına isyan eden diğer faabrikalardaki metal işçileri Türk Metal’in Bosch’ta imzaladığı sözleşmenin aynısının kendilerine de uygulanmasını istiyor. Satış sözleşmesine tepki gösteren işçiler, “Madem Bosch’ta olduğu gibi bir anlaşma imzalanabiliyordu, neden biz de böyle imzalamadık diye tepkilerini dile getiriyorlar. Metal işçileri eylemlerini yemek saatlerinde, giriş çıkışlarda, sendika binalarında sürdürüyorlar.

Tofaş işçileri, satış sözleşmesini iptal edilerek daha iyi bir sözleşme imzalamak için Salı gününe kadar Türk Metal’e süre vermişlerdi. Tofaş işçileri talepleri karşılanmadığı durumda eylemlerini sürdüreceklerini açıklamışlardı. Tofaş işçileri bugün Türk Metal’in fabrikadaki temsilciliğinin kapısının önünde eylemlerini sürdürdüler. Sendika temsilciliğinin önünde yapılan eylemde yuhlamalar ıslıklar eşliğinde “İşçi burada başkan nerede” slogan attılar.

Satış sözleşmesini yırtıp atmak için eylemlere başlayan Renault işçileri de mücadelelerini büyüterek sürdürüyorlar. Türk Metal sendikasında umudu kesen işçiler kendi aralarında 5 kişilik bir yürütme kurulu oluşturdular. İşçiler fabrika yönetimi ile bu kurul vasıtası ile görüşüyorlar. Renault işçileri yaptıkları toplantıda bir dizi kararlar aldılar.

1) Sendikaya tepki olarak onun düzenleyeceği bir 1 Mayıs’a katılmama

2) Talepleri kabul edilmediği, sözleşmede iyileştirme yapılmadığı takdirde 5 Mayıs’da sendikadan istifa etme

3)İşyerinde eylemlere katılan hiçbir işçinin işten atılmaması

3)Tüm bu süre boyunca yine talepler kabul edilmediği takdirde eylemlerin sürdürülmesi

kararlarını aldılar.

Bir diğer metal fabrikası Coşkunöz fabrikasında Metal işçiler dün Türk Metal Sendikası’nın Altıparmak’taki şube binasına giderek tepkilerini dile getirdiler. Alkışlar ve sloganlarla sendikaya giren işçiler sendikayı protesto etti. Bugün sabah Coşkunöz fabrikası işçileri vardiya çıkışında satılmış sendika istemiyoruz sloganları eşliğinde eylemlerini sürdürdüler.

Yemek saatlerinde ve fabrika içinde taleplerini sloganlarla dile getiren Mako işçileri eylemlerini sürdürüyorlar . Mako işçileri bugün saat 16:00’da sendika binasına yürüyüş yapacaklar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*