Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Metal işçisi: Grev hazırlıkları hemen başlasın

Metal işçisi: Grev hazırlıkları hemen başlasın

Türk Metal Sendikası taleplerinin MESS tarafından kabul edilmemesi üzerine 98 bin işçi adına grev kararı aldı. Bursa ve Kocaeli’de Türk Metal’in örgütlü olduğu metal sektörünün büyükfabrikalarında çalışan işçilerle grev kararını değerlendirdik.

Bursa’da metal işçileri greve hazır. Renault işçileri, eğer başka bir seçenek kalmadıysa hemen greve çıkılmasını istiyor. Nedenini sorduğumuzda ise “Şu anda işler çok yoğun bizleri mesaiye bırakmak istiyorlar şimdi çıkarsak daha etkili olur” diye cevap veriyorlar. İşçiler grevin zamanlamasının önemli olduğuna dikkat çekiyor.

UTANMADAN 3 YIL DİYORLAR

Renault fabrikasında çalışan bir işçi, Türk Metal Sendikası’nın yaptığı bütün eylemlere katıldıklarını belirterek, “Ancak bir taraftan da geçmişte yaptıklarına bakarak güvensizliğimiz de yok değil” dedi. Pevrul Kavlak’ın kent meydanında yaptığı mitingde, patronların dayatmalarına boyun eğilmeyeceğini söylediğini hatırlatan Renault işçisi şöyle konuştu; “Hatta ‘Bu mücadeleden dönen alçaktır, namerttir’ dedi. Biz de mücadeleye hazır olduğumuzu söyledik. Madem patronların bizim hakkımızı vermeye niyetleri yok o zaman bir an önce grev hazırlıklarına başlayalım. Zaten 8 aydır sözleşmemiz yapılmıyor bir de kalkıp bize ‘Üç yıllık sözleşme yapalım’ diyorlar. Sözleşmenin 2 yıllık olmasını istiyoruz.”

Genç bir Renault işçisi, ilk sözleşme yaşayacağnı belirterek “Bu nedenle beklentilerimiz fazla. Ücretlerimiz çok düşük. Geri adım atılmamasını istiyoruz. Renault işçiler olarak açıklanan yüzde 18 zam teklifini bile yetersiz görürken bunun altında komik rakamları kimse bize kabul ettiremez” diye tepkisini gösterdi.

TÜRK METAL YOL AYRIMINDA

12 yıldır Renault’ta montaj atölyesinde çalıştığını söyleyen işçi, Renault işçisinin merakla grevi beklediğini ifade ediyor. İşçilerin sendikaya temkinli yaklaştığını vurgulayan işçi, “İşçiler işyerinde grev oylaması yapılırsa sendikaya karşı var olan güvensizlikten dolayı ‘Hemen grev komiteleri oluşturulmalı’ diyor” dedi.

İşçi, “Temsilciler ‘Kasamızda 300 trilyona yakın para var. Hiç merak etmeyin sendikamız büyük ve güçlü sizi mağdur etmez’ diyor. Tabii işçiler olarak yine de tam olarak güvenmiyoruz. Çünkü eski ağabeylerimiz sendikanın 90’lı yıllarda yaptığı grevde maaş vermemek için 29. günde sözleşmeyi imzaladığını söylüyor. Ama yine de tüm olumsuzluklara rağmen mücadeleye hazır hazırız” diyor. MESS’in sözleşmenin geçerlilik süresinin 3 yıl olması teklifine işçilerin tepkisinin çok büyük olduğunu da ifade eden işçi, “Türk Metal artık yol ayrımında. Ya onurlu bir direnişle grev sonunda geleceğimize, alın terimize, hakkımıza sahip çıkacak ya da MESS’le işbirliği yapacak. Sendika gözetmeksizin işçi kardeşlerimi greve desteğe davet ediyorum” dedi.

GREVSE GREV KAVGAYA HAZIRIZ

MESS ile sürdürülen görüşmelerde sözleşmenin geçerlilik süresinin 3 yıla çıkartılması dayatmaları işçileri kızdırdı. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın açıklamsanın sendikanın İnternet sitesinde yayınlanmasının ardından ‘grev’ kararından haberdar olan Ford Otosan işçileri, kararı memnuniyetle karşılarken sendikanın 40 kuruş artı yüzde 18’lik ücret artışından geri adım atmamasını istiyor. “Sonuna kadar gidilsin, ne olursa olsun” diyen Ford Otosan işçileri sendikalarına güvenmek istediklerinin altını çizerek sözleşmeye imza atılmadan işçiye sorulması gerektiğini kaydediyorlar.

BU KARARI BEKLİYORDUK

MESS’le yapılan son oturumda anlaşma sağlanamaması üzerine, sendika yöneticilerinin ‘Pazartesi günü konuya ilişkin sendika genel başkanı tarafından bir açıklama yapılacağı’ yönünde açıklamalar geldiğini aktaran 10 yıllık bir Ford Otosan işçisi “Bu kararın alınacağını umut ediyorduk. Hepimizin gözü kulağı bu açıklamadaydı. Sitede yayınlanır yayınlanmaz da herkesin haberi oldu. Artık bu kararın ardından geri dönüş olmamalı. Biz nicedir ‘gücümüzü gösterelim, işverenlerin canını yakacak eylemler’ yapalım diyorduk. Grev kararı hepimizi memnun etti. Artık ne olacaksa, olsun. Bir her şeye hazırız” şeklinde konuştu.

TEKLİF SAÇMALIK

MESS’in son yapılan oturumda ücretlere yüzde 4.6’lık zam teklifinde ısrarını ve sözleşme geçerlilik süresinin 3 yıla çıkarılması teklifini ise tek kelimeyle ‘saçmalık’ olarak değerlendiren Ford Otosan işçisi “Patronlar bizimle alay ediyorlar. Zaten ne zam veriyorlar ki bir de 3 yıllık sözleşme diyorlar. Onların anladığı dilden konuşma zamanı geldi de geçiyor “dedi.

İŞÇİ SENDİKAYA GÜVENMEK İSTİYOR

Fabrikada sakal bırakma eylemine başladıklarını söyleyen 18 yıllık başka bir Ford Otosan işçisi “Bugün sakal bırakma olur, yarın yemeğe çıkmama. Ama bizim için esas sorun sendikanın samimiyeti. Daha önce fazla mesaiye kalmama eylemleri yaptık. Yeni projede bu eylemler sendika yöneticileri eliyle delindi. Böyle olmamalı. Madem grev kararı var sendika bu konudaki samimiyetini ortaya koymalı. İşçi güvenmek istiyor. Sonuna kadar gidilsin istiyor. Gelip bizim karşımıza 29. günde ‘İşte biz bu rakamı imzaladık’ demesinler. Yüzde 18’se, yüzde 18. Artık yeter. Biz her türlü kavgaya hazırız” diye konuştu.

Kaynak: Evrensel

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*