Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Metal işçilerine İşçi Meclisi bildirileri dağıtıldı

Metal işçilerine İşçi Meclisi bildirileri dağıtıldı

Birleşik Metal İş Sendikasında örgütlü metal işçilerinin, cuma günleri yaptığı TİS uyuşmazlık uyarı eylemleri sürüyor.

Gebze’de Sarkuysan ve Kroman Çelik işçileri, akşam vardiyasından önce yaklaşık yüzer kişiyle Fen-İş’ten fabrikalarına kadar pankart, slogan, alkış ve ıslıklarla yürüdüler.

Sarkuysan işçileri, “Geliyor geliyor Genel Grev geliyor”, “MESS al zammını başına çal”, “Sarkuysan işçisi direnişin simgesi”, “Kurtuluş yok tek başına”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attılar. Fabrikanın bahçesinde toplanan işçilere işyeri temsilcisi, arabulucu sürecinin bittiğini, raporun beklendiğini, farklı bir gelişme olmazsa, muhtemelen 1 Mayıs’tan sonra grev kararının alınabileceğini açıkladı. Ayrıca, Taksim’e gidip gelme ve iki mitingin zor olduğunu söyleyerek, bu yıl 1 Mayıs’ın Gebze’de yerel olarak yapılacağını, Taksim’e gidilmeyeceğini belirtti.

Sarkuysan işçilerine yürüyüş sırasında ve fabrika bahçesinde de bekleyen diğer işçilere, İşçi Meclisi’nin metal işçileri için bildirisi dağıtıldı.

Kroman Çelik işçileri, aynı noktadan kendi yürüyüşlerini yaptılar. Önceki eylemlerine oranla, slogan bile atmayan, daha gevşek bir görünüm verdiler.

Kroman Çelik işçilerine de, İşçi Meclisi’nin metal işçisi bildirileri dağıtıldı.

Beşincisi yapılan cuma eylemlerinde, bir düşüş olmasa da, bir rutinleşme kendisini hissettiriyor. İlk iki haftaki eylemler tutuk, 3. ve 4. hafta ise en yüksek katılım ve canlılıkla yapıldı. Fakat Sendika bunun üzerine bir şey koymayınca, işçiyi belirsizlik ve bekleyiş içinde tuttukça, rutinleşme de kendini göstermeye başladı. Birleşik Metal Gebze şubesinin bu yıl 1 Mayısı Taksim’e gitmeden Gebze’de yerel olarak kutlayacağını açıklaması, iyi bir çağrışım yapmasa da, Gebze 1 Mayıs mitingi de, 1 Mayıs vesilesiyle yine oldukça canlı ve fakat muhtemelen son yerel metal mitingleri olacak. Eylemler bir üst yaptırım düzeyine çıkartılmaz, grev kararlılığı ve odaklanması çok net olarak sağlanmazsa, ki öncü işçiler ve temsilcilerde değilse bile, Birleşik Metal’de halen bir grev hazırlığı görülmüyor, işçilerde sağlanan canlılığın da öldürülme tehlikesi ortaya çıkabilir. Birleşik Metal’in halen Türk Metal’in ne yapıp yapmayacağına bakıyor olması, bu belirsizlik ve sündürmenin en önemli nedenlerinden biri.

Bu yüzden tabandan öncü işçilerin inisiyatif koyması, kararlara daha fazla müdahil olması gerekiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*