Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Metal işçilerinden “greve evet”!

Metal işçilerinden “greve evet”!

schneider-elektrik-iscileri-img_assist_custom-610x302Birleşik Metal-İş üyesi işçiler ile patron sendikası EMİS arasında 4 fabrikadaki toplu sözleşme mücadelesi yeni bir evreye giriyor.

Birleşik Metal, anlaşmazlık üzerine 20 Ocak’ta grev kararı almış, patronlar ise grev oylaması dayatmıştı.

Patronların baskılarına, OHAL tehditlerine karşın grev oylamaları ezici bir çoğunlukla grev yönünde çıkıyor. Gebze Alstrom’dan sonra Gebze Schneider Elektrik’te de grev oylaması olumlu sonuçlandı. Beyaz yakalı işçilerin çoğu da mavi yakalılarla birlikte grev isteğini ortaya koydu. Schneider işçileri, grev oylamasını ayrıca sosyal medyada videosunu paylaştıkları grev sloganlarıyla ufak çaplı bir eyleme dönüştürdü. Geriye ABB’nin Kartal ve Elmek fabrikalarında yapılacak oylamalar kaldı.

Metal işçilerinin baskı ve tehditlere karşı grev kararlılığını ve coşkusunu göstermesi önemli bir adım. Ancak günümüz siyasal koşullarında greve her zamankinden sıkı bir hazırlık gerekiyor.

Birleşik Metal’in her zamanki gibi içi boş ve yukardan güdümlü temsilci toplantıları dışında, bir hazırlığı yok. Ne konuşulduğunu tabandaki işçiler, temsilcilerin 3-5 dakikalık konuşmaları dışında öğrenemiyor bile. Sendika bürokrasisi, mevcut siyasal konjonktür açısından bir hazırlık ve işçileri hazırlamak için de hiçbir şey yapmıyor.

Oysa bu süreçte böyle bir grev özel bir önem kazanıyor. OHAL karanlığında işçi sınıfından ses çıkması, grev iradesinin gösterilmesi, öncü işçilerin inisiyatifi, taban demokrasisi, grev komitelerinin örgütlenmesi gerekiyor. Grev -büyük olasıkla- yasaklanırsa, sendika bürokrasisinin “n’apalım biz elimizden geleni yaptık” diye işin içinden sıyrılmasına karşı, gerçek bir proleter kararlılık ve hazırlık gerekiyor. Grevi, işçi sınıfının geniş kesimlerinin etkisinde bulunduğu dinci- gericilik, şovenizm, OHAL’e karşı bunların sermaye yüzünün de açığa çıkarılarak mücadele edilmesi, işçi sınıfı demokrasisinin soluğunun hissettirilmesi için örgütleyelim.

Metal işçileriyle sınıf dayanışmasına!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*