Anasayfa » GÜNDEM » Metal işçileri son dönemlerin en büyük işçi mitinglerini yaptı

Metal işçileri son dönemlerin en büyük işçi mitinglerini yaptı

Metal işçileri, MESS dayatmalarına karşı son dönemlerin en büyük iki mitingini yaptı.

Türk Metal’e bağlı işçilerin Bursa’daki mitingi alana sığmadı. Mitinge Türk Metal’in bulunduğu diğer illerden metal işçilerin, Türk-İş’e bağlı diğer sendikalardan işçilerin, EYT’lilerin, sendikasız işçilerin de oldukça yoğun katıldığı gözlendi. Mitingte Türk-İş genel başkanı, genel sekreteri ve Türk Metal başkanı birer konuşma yaptı.

Pevrul Kavlak, “Bu büyük mitingimize destek veren, her işkolundan sınıf kardeşlerimiz… Örgütsüz işçiler… Esnek, kuralsız, güvencesiz çalışanlar… Asgari ücretliler… İşsizler… Emeklilikte yaşa takılanlar… Kadınlar… Gençler… Ezilenler… Sömürülenler… Hor görülenler… İnsan yerine konulmayanlar hoş geldiniz…” tarzı metal fırtına korkusuyla, taban baskısıyla kendisi için pek alışıldık olmadık ajitasyon konuşması yaptı. Konuşmada, asgari ücret, işsizlik, güvencesizlik, EYT, kayıt dışı göçmen emeği sömürüsü, vergi sorunlarına da değindi. Mücadelenin yalnızca metal işçisinin değil emeğiyle geçinen ve hakkı yenen milyonları temsil ettiğini söyledi.

Bursa’daki mitingin 50 bin kişinin üzerine çıktığı, birçok işçinin aileleriyle geldiği, metal işçisinin oldukça coşkulu ve kararlı olduğu görüldü.

“Genel grev genel direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” gibi sloganlar yığınsal ve coşkuyla atıldı.

Ancak mitingte işçilere söz verilmedi. Daha önce grev kararı alan Türk Metal grev tarihini yine açıklamadı. Yalnızca pazartesi günkü MESS ile görüşmede, 3 yıllık TİS süresi gibi dayatmalar sürerse masaya oturmayacağız, eylemlerimizi büyüterek sürdüreceğiz, Kocaeli’de de miting yapacağız, demekle yetindi.

Mitingte Haluk Levent de bir konser verdi.

Birleşik Metal-İş’e bağlı metal işçileri Gebze’de yürüyüş ve miting yaptı. Mitinge Gebze Sendikalar Platformu, Petrol-İş, Tümtis, Nakliyat-İş de destek verdi. Mitinge 5 binin üzerinde kişi katıldı.

Gebze mitinginde DİSK ve Birleşik Metal İş başkanları birer konuşma yaptı. Adnan Serdaroğlu konuşmasında sık sık kapitalizme vurgu yaptı.

İşçiler sık sık “Grev, Grev”, “Başkan bizi greve götür” sloganı atarken, Serdaroğlu greve çıkış tarihini 5 Şubat olarak açıkladı.

Gebze mitinginde de işçilere söz verilmedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*