Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Metal işçileri: “Grev, grev, grev!”

Metal işçileri: “Grev, grev, grev!”

Birleşik Metal İş üyesi metal işçilerinin Gebze’de mitingi, “grev, grev, grev!” sloganları ve yaklaşık 7 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Metal işçilerinin yürüyüş ve miting boyunca en çok attıkları sloganlar “Başkan bizi greve götür”, “Grev grev grev”, “Grev hakkımız söke söke alırız”, “Metal işçisi köle değildir”, “Metal işçisi direnişin simgesi” oldu.

Mitinge en yoğun katılım Gebze, Kartal, İzmit’ten oldu. Bir dizi başka ilden yine aileleriyle metal işçilerinin katılımı vardı. Direnişteki Ülker, BEDAŞ, Maltepe Hastanesi işçileri de mitingte yer aldı, dayanışma çağrısında bulundu, metal işçileri tarafından coşkuyla selamlandı. Soma’da katledilen maden işçileri için anma yapıldı. Metal işçilerinden oluşan bir grubun söylediği işçi marş ve şarkıları alanda yankılanırken, eski DİSK başkanı ve CHP milletvekili Süleyman Çelebi’nin arz-ı endamı ve anons edilmesi, ilgi görmedi.

2013 yılındaki TİS mitinglerinden daha kitlesel görünen Gebze meydanında, Türk Metal’in 3 yıla çıkardığı sözleşme satışına tepki büyüktü.

Birleşik Metal İş genel başkanı Adnan Serdaroğlu’nun konuşması metal işçilerinin grev istemini ortaya koyan sloganlarıyla sık sık kesildi. Serdaroğlu, işçilerin ısrarlı “grev grev grev”, “başkan bizi greve götür” sloganlarına karşılık “onun da sırası gelecek”, “bunu kurullarda görüşeceğiz” sözleri işçileri tatmin etmedi.

Birleşik Metal İş üyesi metal işçilerinin ana gövdesi alandayken ve “Grevv!” diye haykırırken, topu sendika yönetimi denetimindeki kurullara ve belirsiz bir “sıra”ya atmak, güven vermiyor. Sendika yönetimi, Gezi direnişine denk gelen önceki TİS sürecinde, fabrika temsilcilerinin yaklaşık yarısı “grev” dediği halde, grevi o TİS kurulunda boğmuştu. Bu seferki TİS sürecinde ise, hem ücretlerin biraz daha erimiş olması, hem Türk Metal’in 3 yıllık satışına tepki, Gebze mitingine katılımın artışından ve grev isteminin daha yoğun ve kitlesel dile getirilmesinden görülebiliyor. Türk Metal üyesi işçilerin satıştan sonraki sendika seçim toplantılarındaki tepkileri de düşünüldüğünde, demiri tavında dövmek gerekir.

Mitingte DİSK genel başkanı Kani Beko’da bir konuşma yaparak, DİSK’in asgari ücret eylemlerine çağrıda bulundu.

Çok sayıda işçi direnişinin de yaşandığı koşullarda, DİSK ve Birleşik Metal metal işçilerini greve çıkarma ve bunu asgari ücret mücadelesiyle bütünleştirme cesaretini gösterseler, kuşkusuz etkisi çok farklı olur.

Ancak metal işçilerinin grevi “başkandan” beklemek yerine, inisiyatifi eline alması gerekiyor!

dsc00201

dsc_1449

dsc_1547

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*