Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Metal işçileri direnişi, çetin bir direniş gününden güçlenerek çıktı!

Metal işçileri direnişi, çetin bir direniş gününden güçlenerek çıktı!

11218501_869116713123668_7435656878088008983_nMetal işçilerinin direnişi, MESS, patronlar ve devletin 4 bir koldan saldırı ve tuzaklarına karşı çetin bir direniş gününü geride bıraktı, daha bir güçlenerek yeni bir yaygınlaşma sürecine girdi.

Pazartesi gecesi sabaha karşı Coşkunöz’de takım liderlerine baskıyla başlayan direniş kırma girişimi, tüm metal işçilerinin dayanışmaya koşmasıyla boşa çıkarıldı.

Sabahın erken saatlerinde bu kez Bursa’da MİB operasyonu geldi. Devrimcilere dönük operasyon, aynı zamanda direniş kırma girişimlerinin yeni bir halkasıydı. Ancak bu saldırı da boşa çıkarıldı. 12 saat boyunca yavaşlayan ve haber akışı azalan, direnişteki metal işçilerinin kürsüsü akşam saatlerinden itibaren yeniden toparlanıp canlandı. Devlet her zamanki “terör örgütleri, işçileri kışkırtanlar” vb demagojileri de boşa düştü.

Renault yönetiminin işçilerin kendi seçtiği 17 temsilcileri hakkında “terörist” diye suç duyurusunda bulunması, büyük patronlar ve devletin kaldırdığı taşı kendi ayağına düşürmesini hızlandırdı. İşçilerin direnen herkese “terörist” dendiğini görmesini kolaylaştırdı.

Dün öğle saatlerinden itibaren, direnişteki Renault, Tofaş, Mako, Coşkunöz fabrikalarına çevik kuvvet otobüsleri ve TOMA sevkiyatı başladı. Polis Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgeleri arasında yer alan ve içinde Renault, Mako, Coşkunöz, Bosch gibi çok sayıda büyük metal fabrikasının yer aldığı OSB’nin çevresindeki işçi mahallelerinin girişine de yığınak yaptı.

Polis, direnişteki fabrikalardaki işçilere, fabrikaları boşaltmaları yoksa savcılık kararıyla zorla boşaltacağı duyurusu yaptı. İşçi kurulları toplanıp, “geri vites yok” dediler. Taleplerimiz kabul edilinceye kadar fabrikalarımızı terketemeyeceğiz, tüm işçi kurullarından çıkan tek ses tek yürekti. Mako’da savcılık belgesini görmek isteyen işçilere polis, patronun savcılığa suç duyurusunu gösterebildi. Böylece, polisin yargı kararına bile gerek duymadan doğrudan patron MESS talimatıyla hareket ettiği de açıklık kazandı.

Metal işçileri tüm fabrikalarda, polisin saldırı tehdit ve yığınağının artmasıyla, yaptıkları kurul toplantılarında, çok net biçimde “ölmek var dönmek yok, taleplerimiz kabul edilinceye kadar direnişe devam, fabrikaları terketmeyeceğiz” dediler.

Renault’da fabrika içine sızan bir sivil polis grubunun, işçi gibi görenerek işçileri dışarı çıkarma entrikası da, işçiler tarafından boşa çıkartıldı ve deşifre edildi.

11180611_869122003123139_8065571155451952780_nİşçilere Bursa’nın hakimi havalarındaki MESS’in Valiliğin Polisin Türk Metal’in saldırıları bunlarla da kalmadı. Valiliğin müdahalesiyle işçilere yemek, portatif tuvalet gibi destekler veren ilçe belediyelerinin yardımları da engellendi. Ama bu da boşa çıktı, Bursa’lı işçi ve emekçilerin, kadınların metal işçileri ile maddi manevi dayanışmasını daha bir canlandırdı. Bosch işçileri Mako ve Coşkunöz işçilerine cantik kebabı gönderiyor, küçük esnaf bir günlük siftahını işçilere yolluyor, işçi eşlerinden başlayarak emekçi kadınlar kendi içlerinde organize olup direnişteki işçilere toplu yemekler yaparak getiriyordu.

Patron-devlet-Türk Metal saldırı ve entrikalarının boşa çıkarılması ile birlikte, günün en önemli gelişmeleri ise, İzmit Ford Otosan’dan sonra Ankara Türk Traktör’de de hareketlenmeydi. Ford Otosan’da servislerin kaldırılması ve üretimin zoraki patron tarafından durdurulmasına karşın bin işçi toplandı. Türk Metal’den istifa için Ford Otosan işçileri yeniden toplanıp eylem yapacak. Türk Traktör’de ise işçiler önce yemek protestosu, alkışlı çıkış protestosu yaptılar. Türk Traktör işçileri gece vardiyasında fazla mesaiye kalmayıp eylemli protestoyla fabrikadan çıkarak üretimi durdurdular. MESS’in büyük patronu Koç’un küresel ortaklı Tofaş, Ford Otosan, Türk Traktör fabrikalarından sonra Arçelik’in bazı fabrikalarında da hareketlenme belirtileri var.

Metal işçilerinin fiili işbırakma ve direniş hareketi, Bursa’dan Gebze, İzmit, Sakarya, Bolu, Ankara, Eskişehir’e doğru yayılıyor.

Çetin bir direniş gününden güçlenerek çıkan metal işçileri direnişi, büyümeye devam ediyor. Sayısız fabrika kaynıyor, sermaye efendileri ve hükümeti ecel terleri içinde ne yapacağını şaşırmış durumda. Şimdi bulunulan her yerde komiteleri kurarak, direnişi büyütmek, diğer işkollarına yaygınlaştırmak zamanı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*